Elhunyt a Szomszédok atyja - 89 éves korában legyőzte betegsége Horváth Ádámot

Elhunyt Horváth Ádám, a Szomszédok ikonikus rendezője.

89 éves korában elhunyt Horváth Ádám Kossuth-, Erkel- és Balázs Béla-díjas televíziós rendező - adta hírül az MTI. Májusban kórházba került, de nem mondta el, mivel kezelik, azt pedig ő maga sem tudta, mikor engedik haza, nyilatkozta a múlt hónap elején a Borsnak. A magyar televíziózás egyik úttörője volt, számos tévéjáték készítésében vett részt, egyetemi tanárként évtizedeken át képezte a jövő filmes szakembereit. Legismertebb alkotása a Szomszédok című tévésorozat volt, amit 12 éven át írt és rendezett.

Elhunyt Horváth Ádám

Horváth Ádám 1930. június 4-én született Budapesten Horváth Zoltán újságíró és Sárközi Márta író, műfordító gyermekeként. Nagyapja a világhírű író, Molnár Ferenc volt. Eredetileg agrobiológusnak készült, egy évig a Gödöllői Agrártudományi Egyetemre járt. Pár évvel később a Honvéd Művészegyüttesben az énekkar tagja és karvezetője lett.

1957-ben került a Magyar Televízióhoz külsősként, egy évvel később belső munkatárs lett, újabb egy évvel később már rendezett is. A Színház- és Filmművészeti Egyetemen 1964-ben diplomázott. Egy rövid ideig a brit BBC képzésén is részt vett, 1968-ban ösztöndíjasként Rómában is dolgozott. Az egyetemen 1968 óta tanított, 1994-ben egyszerre lett a Magyar Televízió elnöke és az egyetem rektorhelyettese - utóbbi posztot nyolc évig töltötte be, 2005-től professor emeritus volt.

horvath-adam
Fotó: MTVA/Zih Zsolt

Horváth Ádám számos tévéjátékot rendezett, és portréműsort készített. Legismertebb alkotása a Szomszédok (1987-1999), aminek egyfajta folytatását is elkészítette jórészt a teleregényből ismerős szereplőkkel, ám az Életképek nem futott olyan sokáig (2004-2009). Mindkét tévésorozatban játszott második felesége, Csűrös Karola, akivel 1966-ban házasodtak össze, és, aki a Szomszédokban az ország tyúkanyóját, Etust alakította.

Etust Horváth Ádám az édesanyjáról, Sárközi Mártáról mintázta, aki Molnár Ferenc író lánya volt. A szereposztásnál feleségének szánta ezt a szerepet, azonban Csűrös Karolának erről nem szólt, így, amikor a színésznő tudomására jutott, hogy indul a sorozat, és van benne egy számára tökéletes karakter, megfenyegette férjét: ha nem ő alakítja Etust, akkor faképnél hagyja. A férje azt felelte neki: „nem szerzem meg magamnak ezt az örömet, egyébként pedig amúgy is rád gondoltam”.

Négy szilveszteri kabarét rendezett, 1971 és 1994 között nyolc műsort készített Hofi Géza előadásaiból. A komolyzene nagy rajongójaként elkészítette többek közt Kodály, Bartók, Donizetti és Verdi műveinek tévés adaptációját. Tévésorozatot készített Jókai Mire megvénülünk című regényéből (1978-79), Széchenyi István és Petőfi életéből, Márai Sándor, Molnár Ferenc, Görgey Gábor, Fejes Endre műveiből. Harminc évvel ezelőtt, 1989-ben ő volt a Nagy Imre és mártírtársai újratemetéséről tudósító élő közvetítés vezető rendezője. 

Coverfotó és ajánlóképek: MTVA/Zih Zsolt.

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük