Meghalt az Egri csillagok Jumurdzsákja! Bárdy György hosszú betegség után hunyt el
A legendás színész 92. születésnapja után egy nappal, tegnap hunyt el.
92. születésnapja után egy nappal, hétfőn elhunyt Bárdy György Jászai Mari-díjas, kiváló és érdemes művész.
Ő játszotta Jumurzdsákot az Egri csillagokban, az 1954-es labdarúgó-világbajnokság filmhíradós tudósításai az ő hangján szólaltak meg. A nők körülrajongták, ő pedig imádta a gyengébbik nemet, amit soha nem is titkolt. Kétszer nősült, az igazit hatvankét éves korában találta meg. Egy lányuk született, amikor a színész 64 éves volt.
"Nagy, teljes élet jutott neki"
Az utóbbi években egészsége megrendült, sokat betegeskedett, halálakor is kórházban ápolták. Ahogy Hegedűs D. Géza elmondta, a színész már nehezen mozgott, ám szellemileg teljesen ép volt.
Egy öltözőt használt a legendás színművésszel, mint mondta, Bárdy György mindig szerette és segítette a fiatal kollégákat, szívesen osztotta meg tudását, tapasztalatait.
- Volt egy kis játékunk, amit ő kezdett el. Ha az egyikünk aznap este nem játszott, a másik hagyott neki az öltözőasztal fiókjában egy szivart. Ezzel is hozzájárultunk a másik jó estéjéhez - mesélte.
Hegedűs D. szerint néhai kollégájának „nagy, teljes élet jutott", ami szakmailag is és a magánéletben is sikeres volt. Színpadon és filmen is sok jó szerepet kapott, népszerű volt, a magánéletben pedig szerető társa és ma már felnőtt lánya tette boldoggá.
Bárdy György május 26-án töltötte be 92. életévét. Haláláig a Vígszínház társulatának tagja volt, utoljára 2008-ban lépett fel az Egy csók és más semmi című előadásban. Színházi fellépésein kívül több mint 60 film- és tévészerepben nyújtott felejthetetlen alakítást.
Egy ország Jumurdzsákja és Gugyerákja volt
Bárdy György 1921-ben született Budapesten. Már tizenhárom évesen a helyi református templom kertjében lépett fel saját színjátszó csoportjával. Várkonyi Zoltán, a neves színész és rendező véletlenül látta meg a 16 éves fiút egy előadásban, és megígérte: le fogja szerződtetni majdani társulatához.
1945-ben be is váltotta ígéretét, a frissen alakult Művész Színházba hívta. Egy évvel később Jób Dániel szerződtette a Vígszínházba, ahol 1949-ig játszott. 1949-51-ben a Vidám, 1951-től 1958-ig a Madách, 1958-59-ben a Nemzeti Színházban lépett fel. A "szocialista erkölcs" megsértése miatt eltávolították, ezért 3 évig (1959–1962) erdészként dolgozott. 1962-ben a kecskeméti Katona József Színházban folytathatta pályáját. 1964-ben újra a Vígszínház művésze lett.
Emlékezetes szerepe volt Rómeó (Shakespeare: Rómeó és Júlia), Lucifer (Madách: Az ember tragédiája), Bicska Maxi (Brecht-Weill: Koldusopera), Ficsúr (Molnár Ferenc: Liliom), Oscar (Neil Simon: Furcsa pár). Legnagyobb sikere a Jumurdzsák volt az 1968-ban bemutatott Egri csillagokban, de játszott a Valahol Európában, A csodacsatár, A tettes ismeretlen, a Ripacsok és a Retúr című filmekben. Sokat szinkronizált: az ő hangján szólalt meg például Máris szomszéd is a Mézga családban. A kabaréjelenetekben általa előadott Gugyerák Alajos figurájával is hatalmas sikert aratott.
1958-ban Jászai Mari-díjat kapott. 1983-ban érdemes művész lett. Ugyanebben az évben nyerte el az Ajtay Andor-emlékdíjat. 1991-ben a Magyar Köztársaság Zászlórendjével tüntették ki. 1996-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét kapta, 2000-ben kiváló művész lett. 2003-ban a 34. Magyar Filmszemle életműdíját kapta. 2005-ben Kispest díszpolgárává választották. 2006-ban ismét megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét a csillaggal. 2008-ban elnyerte a Gundel Művészeti Díjat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Két évvel ezelőtt, 90. születésnapján a Vígszínházban köszöntötték. Akkor azt üzente a közönségnek, tartsák meg továbbra is szeretetükben a Vígszínházat.
Fotó: MTI/Kallos Bea
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.