4 különösen fontos vizsgálat

Ha babát szeretnél

Nemcsak a meddőség veszélye miatt érdemes orvoshoz fordulnod: tedd meg a pici érdekében is!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A meddőség rémes gondolata már önmagában számos problémát okozhat a nőknél, amit egyszerűen elkerülhetsz azzal, ha még azelőtt elmész az orvoshoz, hogy belevágnátok családgyarapító terveitekbe. Tegyél meg ennyit magadért és a pici egészségéért akkor is, ha nincs semmi gond, és valószínűleg minden a terv szerint halad majd, vagy menj el pár vizsgálatra, ha csak a fölösleges aggodalmaktól szeretnéd megkímélni magad.

Miért menj orvoshoz?

Az életre szóló döntés előtt nemcsak arról jó megbizonyosodni, hogy gond nélkül megfoganhat a baba, de az is fontos, hogy a kilenc hónap alatt mindketten biztonságban legyetek. Ha a teljességre törekednél, valójában már egy évvel tervezett terhességed előtt elkezdhetnél orvoshoz járni, hogy megbizonyosodj arról, hogy tetőtől-talpig egészséges vagy.

Kíméld meg magad ettől a tortúrától, és válaszd csak a leglényegesebb vizsgálatokat! A legfontosabb, hogy mennyire vagy fogamzóképes, illetve van-e bármilyen jellegű nőgyógyászati problémád, ami gátolhatná a teherbeesést. Emellett azonban az is lényeges, hogy a pici ne legyen veszélyben a pocakodban, így néhány egészségügyi szűrésre is szükség lesz.

Rh-meghatározás

Az Rh-vércsoport meghatározása minden terhességi és termékenységi rutinvizsgálatnak része. Célja, hogy pontosan meghatározzák, milyen Rh-faktorral rendelkezel, ugyanis a terhes nők 8-15%-a Rh-negatív vércsoportú, ami kockázatot jelenthet az Rh-pozitív babára. Mivel a negatív faktor igen ritka, a baba többnyire nem ilyen vércsoporttal születik, amikor azonban világra jön, a két szervezet vére keveredhet.

Ha a magzat vörösvérsejtjei az anya vérébe kerülnek, testében ellenanyagok termelődhetnek, melyek a baba véráramába kerülve vörösvérsejtjeinek szétesését okozhatják. Éppen ezért fontos utánajárni, hogy véred milyen Rh-faktorral rendelkezik, amennyiben ugyanis negatív, azt a terhesség alatt és a szülés előtt anti-D antitestekkel közömbösíteni kell.

Titermérés

A rózsahimlő a tipikus gyerekbetegségek közé tartozik, azonban nem mindenki esik át rajta fiatalon. Leendő anyáknál ennek különös súlya van, ha ugyanis várandósan betegszik meg egy nő, a magzat is nagy veszélyben van. A rózsahimlő vetéléshez vezethet, vagy súlyos fejlődési rendellenességeket okozhat a babánál, azt azonban felnőtt fejjel már nem könnyű észben tartani, hogy a bárányhimlő és a mumpsz mellett a rubeola is ledöntött-e a lábadról gyerekként.

Ezért jobb, ha tervezett terhességed időpontja előtt beiktatsz egy vizsgálatot, ahol minden kiderül. A titerméréssel az is ellenőrizhető, hogy elkaptad-e valaha a kórt, de arra is fény derülhet, hogy annak ellenére, hogy kiskorodban ágynak estél rubeolával, szervezetedben nincs elegendő ellenanyag. Ha ez a szint nem megfelelő, feltétlenül adasd be magadnak a védőoltást még jóval a tervezett terhesség előtt, hogy biztosan ne essen baja a picinek!

Hormonvizsgálatok

A termékenységi rutintesztekbe beletartozik a ciklus első három napjának valamelyikén végzett vérvételes hormonvizsgálat is, amiből következtetni lehet a petefészek megfelelő működésére.
A ciklus közepén a folliculusstimuláló hormon, vagyis az FSH elér egy csúcsot, minek hatására normális esetben valamelyik petefészekből kilökődik az érett petesejt. A ciklus harmadik napján mért FSH a petefészkek kapacitásáról és a hormonra adott reakciókészségükről tájékoztat. Ha ezen a napon túl magas a hormon szintje szervezetedben, az azt jelenti, hogy petefészkeid nehézkesen működnek, mivel azonban ezek az értékek ciklusról ciklusra változhatnak, többnyire három vérvétel után von le bármilyen következtetést az orvos.

A ciklus 21. napján végzett újabb teszttel az vizsgálható, hogy történt-e ovuláció, vagyis van-e peteérésed, ami elengedhetetlen a teherbeeséshez. Ekkor a progeszteron szintjét vizsgálják, ami más hormonokkal együtt a terhességre készíti fel szervezeted. Szintje az ovulációt követően kezd emelkedni, hogy megtermékenyülés esetén biztosítsa az embrió befogadását. Mivel a progeszteront az ovuláció során kiszabaduló petesejt után visszamaradó sárgatest termeli, a 21. napon mért hormonszintből következtetni lehet arra, hogy volt-e az adott ciklusban peteérés.

Hüvelyi ultrahang

Az ultrahangos vizsgálatot akkor is érdemes elvégeztetned, ha a vérkép alapján minden rendben van, előfordulhatnak ugyanis olyan szervi rendellenességek, melyek a hormonképben nem okoznak változást, mégis meddőséget okoznak. A termékenységi vizsgálatokban alkalmazott hüvelyi ultrahang során megvizsgálják a méhnyálkahártya vastagságát, valamint a petefészekben a tüszők állapotát.

Az embrió befogadására legalkalmasabb nyálkahártya-vastagság nyolc-tíz milliméter: ha a ciklus második felében még ennél vékonyabb a nyálkahártyád, az hormonális problémákra utal. A hüvelyi ultrahang során azonban az is kiderül, ha miómád van, de felfedezhető a méhen kívüli terhesség is.

Ezekkel a vizsgálatokkal még időben kiderítheted, ha baj van, és a legtöbb problémára megtalálhatod a lehető legegyszerűbb megoldást.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Azért is érdemes minél korábban orvoshoz fordulnod, mert gond esetén fontos, hogy a lehető legjobb lelkiállapotban legyél, hogy a nehézségek árán is sikeresen véghez tudd vinni céljaidat.

Cikkünk Marina Nicholas 3 lépés a termékenységért című könyve alapján készült

Ezt is szeretjük