Vetélés és vérszegénység
A terhesség alatt az egészségedet és a picit is óvnod kell. Íme, egyetlen dolog, ami mindkettőben segít!
A legtöbb jövendőbeli anyuka retteg attól, hogy elveszítheti gyermekét, még mielőtt a világra jönne. Sajnos tucatnyi oka lehet a vetélésnek, de, bár a baj nem mindig megelőzhető, várandósságod előtt és kismamaként is sokat tehetsz azért, hogy mindketten biztonságban legyetek a kilenc hónap alatt. Nem csak a babára kell azonban gondolnod, hiszen, ha a te szervezetedben nincs minden rendben, az ugyanúgy hatással lehet rá is.
Hasonló jellegű probléma a terhességi vérszegénység, ami súlyosabb esetekben a babára nézve is veszélyt jelenthet. Most a két problémára egyetlen gyógyírt mutatunk be: tudd meg, hogyan előzd meg mindezt folsavval!
Mi a folsav?
Ezt a vízben oldódó, folacinnak vagy folátnak is nevezett B-vitamint az 1940-es években fedezték fel: a spenótból vonták ki először. Mivel a szervezet nem képes hosszú ideig raktározni, a bevitele naponta szükséges. Főzés és hosszú tárolás során az élelmiszerek folsavtartalmuknak majdnem a felét elveszítik, ezért a legjobb, ha táplálékkiegészítő formájában rendszeresen pótlod ezt a létfontosságú tápanyagot.
A szervezetben a folsav több ezernyi élettani folyamat során kerülhet felhasználásra: fontos szerepet játszik a vérsejtek képzésében, segíti a sebek gyógyulását és az izomszövet felépülését - tulajdonképpen mindenhez nélkülözhetetlen, ami sejtosztódással jár. Alapvető fontosságú a DNS és az RNS szintézisében is, de különösen jelentős szerepet kap a magzati fejlődésben, mivel az agy és az idegrendszer működéséhez elengedhetetlen kémiai anyagok képződéséért felel.
Előzd meg a vetélést!
A fogantatás idején és a terhesség első három hónapjában a megfelelő mennyiségű folsav fogyasztásával nagymértékben csökkenthető a súlyos fejlődési rendellenességek, különösen a nyitott gerinc kialakulásának veszélye.
Közvetett módon így segít megelőzni a korai vetélést is, hiszen egyes kutatások kimutatták, hogy az első trimeszterben nagyobb valószínűséggel veszítik el gyermeküket azok az anyák, akiknek a vérében alacsony a homocisztein-, vagyis a folsavszint. Bár ez egyelőre nem tudományosan igazolt tény, számos orvos javasolja a folsav szedését már a terhesség előtt, hogy így a várandósság korai szakaszában se legyen gond.
Harcolj a vérszegénység ellen!
Folsav hiányában a vérsejtek minden típusának száma csökken, a vérkép pedig abnormálisan nagy vörösvértesteket mutat. Ez a vérszegénység nemcsak neked kellemetlen a fáradékonyság miatt, de gátat vet a magzat fejlődésének is. Egy felnőtt napi folsavigénye 400 mg, azonban, ha babát szeretnél, ez már nem lesz elég: a terhesség alatt napi 800-1000 mg-ra lehet szükséged.
Bár a szervezet mérsékelt folsavhiánya legtöbbször tünetmentes, a terhességi vérszegénység, a vetélés és a magzatnál fellépő fejlődési rendellenességek kialakulásának veszélyét mindenképpen növeli.
Hogyan vedd magadhoz?
Ha terhes vagy, fogyassz naponta 800 mg folsavat. Ezt a mennyiséget feltétlenül vidd be szervezetedbe, mivel a picinek a fogantatás pillanatától szüksége van rá. A folsav étkezéstől függetlenül, a nap bármely szakában szedhető, de, ha csak folsavból álló készítményt fogyasztasz, akkor mellé még napi 1000 mg B12-vitamin bevitele is ajánlott, mivel a folsav elfedheti ennek hiánytüneteit. Bár nagy mennyiségben tartalmaznak folsavat a zöldségek, különösen a spenót, a fejes saláta és hüvelyesek, a legjobb, ha vitaminkészítmény formájában jutsz hozzá a vitaminhoz.
Ezt az a vizsgálat is alátámasztja, melynek során az alanyok egy csoportja folsavkészítmények vagy folsavval dúsított élelmiszerek formájában kapta meg napi 400 mg-os folsavadagját, és ennek következtében szervezetük folsavszintje jelentősen megnövekedett.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A másik csoport viszont csak olyan élelmiszereket vehetett magához, melyek természetes módon tartalmaztak folsavat, az ő esetükben azonban nem volt tapasztalható jelentős változás.
Cikkünk az 1001 otthoni gyógyír című könyv alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- étel
- terhesség
Veszélyes, tiltólistás ételek
- mell
- terhesség
3 bevált tipp a feszes, kerek cicikért
- terhesség
- kismama