A vérszegénység 9 nehezen észrevehető, de tipikus jele

A vérszegénység tünetei csak ritkán vészjóslóak, pedig igencsak megterheli a gyerek szervezetét.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyerekkorban előforduló vérszegénység leggyakoribb oka, hogy a növésben lévő szervezet fokozott vasszükségletét nem elégíti ki megfelelően a gyerek étrendje, vagyis kiürül a vitaminokat és ásványi anyagokat raktározó éléstára.

Különösen veszélyeztetettek a finnyásak és válogatósak, akik egyoldalúan táplálkoznak, esetleg egyáltalán nem fogyasztanak vörös húst, vagy csak kis mennyiségben esznek halféléket, májat, zöldségeket, gyümölcsöket és hüvelyeseket.

Bár a tej és tejtermékek egészségesek, ilyen étkezés mellett a túlzott fogyasztásuk növelheti a vérszegénység kialakulásának kockázatát.

Vashiányt okozhat az is, ha a kicsi szervezete nem jut elegendő B2-, B6-, B12 és C-vitaminhoz, illetve leapad a folsav mennyisége.

Vegetáriánus étrend mellett különösen oda kell figyelni a B12-vitamin pótlására, melynek hiánya gyakori ebben az esetben, legfőképpen gyerekeknél, akik növésben vannak.

A mindennapos rohanásban a vérszegénység tüneteit nem könnyű észrevenni, hiszen nem jár fájdalommal csak rossz közérzettel, amit gyakorlatilag bármi más is okozhat.

Ám ha az alábbi jeleket csoportosan tapasztalod a csemetédnél, mindenképp érdemes orvoshoz fordulni, és megnézetni a vérképét.

Vedd észre időben!

Mindig nyomós oka van annak, ha a lurkó fáradékonnyá, levertté vagy ingerlékenyebbé válik, és alig lehet feltüzelni az érdeklődését. Amennyiben a lelki problémákat kizárhatod, és nem is a szokásos őszi nyavalyák egyike terítette le - mint amilyen a megfázás vagy érzékenység az időjárás változásra -, akkor felveheted a gyanúlistádra a vérszegénységet.

Bár nem könnyű észrevenni a tüneteket, hiszen a gyerekeknek éppúgy lehet jobb és rosszabb napja, még akkor is, ha a szervezetükben csökkent a vörösvértestek száma. Mozgósabb, folyton viháncoló, eleven porontyoknál sokkal feltűnőbb a hirtelen változás, mint mondjuk a nyugisabb, eleve takaréklángon éldegélő kicsiknél. A huzamosabb ideig jelentkező fejfájás, étvágytalanság, gyakori betegeskedés azonban náluk is figyelmeztető jel lehet. Vedd észre időben, mert a vérszegénység nem csak egy kellemetlen állapot, sőt, előfordulhat, hogy más betegségek okozzák!

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

9 tipikus tünet

A test egyértelműen megsínyli a vérszegény állapotot, de csak ritkán jelez vészjósló tünetekkel. Ám ez a hiánybetegség szellemi-lelki szinten éppúgy problémát okoz, ami árulkodóbb.

A vérszegénység 9 tipikus jele

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük