Legalább ennyit unatkozzon a gyerek nyáron - A pszichológus tanácsa

Nem kell minden percet betervezni a nyári szünetben.

Unatkozás nyáron
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A vakáció megtervezése nagyon sok családban okoz fejtörést. A legtöbb szülő alaposan szeretné átgondolni, hogy mikor mi történik, és sokan éppen ezért akár túltervezik, túltolják a nyári programokat. Pedig a pszichológus tanácsa szerint egyáltalán nem szükséges mindig valami konkrét dolgot csinálni.

Ezért jó az unatkozás

A strukturálatlan idő éppoly fontos, mint a tervezett tevékenységek. A gyerekeknek szükségük van arra, hogy legyen idejük saját maguknak találni elfoglaltságot, ami fejleszti a kreativitásukat és önállóságukat.

- A legjobb nyári semmittevések közé tartozik a szabad játék, a természetben való barangolás, a könyvolvasás, a kreatív alkotás és az álmodozás - kezdi Koltói Lilla szakpszichológus, a Mindwell Pszichológiai Központ munkatársa. - Ezek a tevékenységek nemcsak szórakoztatóak, hanem hozzájárulnak a gyermek mentális és érzelmi fejlődéséhez is. Autóban utazás közben tipikusan megjelenhet az unatkozás. Próbáljuk csak ki, mit válaszolnak a gyerekek, ha feltesszük a kérdést, hogy mivel fogják elfoglalni magukat az úton A-ból B-be tartva. Nem meglepő módon már a kisiskolások válaszai között is nagy eséllyel szerepel majd a “nézegetek, gondolkodom”.

Ennyit nyugodtan unatkozhat a gyerek nyáron

A pszichológus tanácsa szerint a nyár adja a legjobb lehetőséget az improvizációra és a spontán tevékenységekre. Fontos, hogy legyenek tervezett programok, de hagyjunk teret a váratlan kalandoknak is. Hogy milyen mértékben, az erősen függ az adott család méretétől, a gyerekek korától, a szülők munkájának jellegétől és intenzitásától. Ha arra gondolunk, hogy az egész nyár egy kerek egész, akkor ennek a nagy kerek valaminek az egyharmadát, nem feltétlen egyben, lehet, hogy foltokban elszórva, de érdemes szabadon hagynunk a meglepetéseknek, hiszen az improvizatív pillanatok gyakran a legemlékezetesebbek és tanulságosabbak.

- Úgy fogalmaznék talán, hogy az unalom arra tanít bennünket, hogy találhatunk új módszereket a figyelmünk lekötésére és problémáink megoldására - folytatja Koltói Lilla. - Fejleszti a kreativitást, az önállóságot és a türelmet. Az unalom leküzdése során a gyerekek megtanulják értékelni a nyugodt pillanatokat és feltalálni magukat. Az unalom és az álmodozás a későbbiekben is segíthet, hiszen általa gyakoroljuk a kreatív problémamegoldást és az új ötletek generálását.

Az unalom kezelése során a gyerekek tulajdonképpen azt tanulják és gyakorolják, hogy hogyan találják meg a belső motivációjukat, és fejlesszék önállóságukat. Arról nem is beszélve, hogy mindez, az unalom elűzése, segít az öngondoskodás kialakításában is, hiszen megtanulja a gyerek, hogy ne mástól várja, hogy jól szórakozzon, hanem maga is tud tenni az érdekében.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Milyen a hasznos unatkozás?

Természetesen a szülőnek jó esetben fel kell ismerni, hogy mikor unatkozik a gyermek „hasznosan”, és mi az, amikor érdemes közbelépni. A „hasznos” unatkozás akkor történik, amikor a kezdeti nyűglődést követően a gyerek átbillen, és elkezd saját ötleteket találni - ilyenkor látjuk szülőként, hogy a gyerek egyszer csak elfoglalta magát, leült festeni, videót követve hajtogat, a kert végében játszik szuperhősöst a tesójával, elvonult olvasni, elővett egy társast és így tovább. Unatkozás során akkor érdemes közbelépni, ha a gyerekek folyamatosan olyannyira nyugtalanná válnak, hogy már negatív viselkedésmintákat mutatnak, egymást piszkálják, veszekednek. Ilyenkor segíthetünk új tevékenységek bevezetésével vagy közös programok szervezésével.

- Egyébként ez nem csak a gyerekekről szól, felnőttként is fontos megtanulni jól unatkozni és semmit tenni - mondja a Mindwell szakértője. - Alapvetően ez nem könnyű, hiszen a legtöbben szinte éjjel-nappal a „csinálós”, azaz tevékeny üzemmódban vagyunk, és gyakran alig nyitottuk ki a szemünket reggel, máris azon agyalunk, hogy „mivel vagyunk lemaradva, mi a következő feladatunk”. Az üresjárat, avagy a „csak úgy vagyok” üzemmód pedig segít a stressz csökkentésében és a mentális regenerálódásban. Az általános tapasztalat szerint egy nyaralás során legalább 3-4 nap kell a teljes ráhangolódáshoz és kikapcsolódáshoz. A megfelelő mennyiségű pihenés és strukturálatlan idő mindenképpen hozzájárul a mentális és fizikai jóllétünkhöz.

Ilyen volt a nyári szünet a ’80-es években: napközis tábor, vízibicikli és bográcsozás

Emlékszel a ’80-as évek nyaraira?

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük