Terhességi cukorbetegség: 5 komoly rizikófaktor, ami miatt kialakulhat

A terhességi cukorbetegség kialakulásában nem csak a túlsúly játszik szerepet.

Terhességi cukorbetegség okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gesztációs diabétesz, vagyis a terhességi cukorbetegség egy kifejezetten veszélyes állapot, mely sajnos nemcsak a kismamákat, hanem a babákat is érinti, méghozzá jelentős mértékben.

A kialakulásának esélye minden terhesség során megvan, megelőzése így kiemelt jelentőségű! A témában dr. Angyal Géza szülész - nőgyógyász főorvos volt a ratkotunde.hu segítségére.

Terhességi cukorbetegség

A terhességi cukorbetegség egy olyan állapot, mely bármely terhesség során jelentkezhet. Ennek oka, hogy a várandósság alatt a hormontermelés megváltozik, a méhlepény által termelt hormonok hatására pedig inzulinrezisztencia - ilyenkor a szervezet nem reagál elég érzékenyen az inzulin hormonra - alakulhat ki. Ez terhességi cukorbetegség kialakulásához vezethet, aminek oka így egy igen bonyolult folyamat, de jól látható, hogy a betegség kialakulásának legnagyobb rizikófaktora maga a terhesség során megváltozó hormontermelés.

Az édesanyára gyakorolt hatásai mellett a gesztációs diabétesz (GDM) sajnos a babára is komoly hatást gyakorol. Ennek oka, hogy a baba hormonháztartását jórészt az anyai hormonok látják el, vagyis az édesanya inzulintermelése a babára is hatással van. Mivel az anya szervezete a gesztációs diabétesz alatt az inzulintermelést megváltoztatja, ez a baba szervezetében is változásokat okoz, mely a születés után jelent különösen nagy problémát - abban az esetben, ha a gesztációs diabéteszt nem kezelik megfelelően. Sajnos tény, hogy a csecsemőhalálozások egy jelentős része a fel nem fedezett terhességi cukorbetegség babákra gyakorolt hatásának köszönhető.

Rizikófaktorok

Minden kismama esetében jelentkezhet a gesztációs diabétesz - ezt a fent leírtakból is jól láthatjuk. Ugyanakkor azok a kismamák nagyobb rizikónak vannak kitéve, akik:

  • túlsúllyal küzdenek,
  • asszisztált reprodukcióval fogantak meg,
  • 35 évnél idősebbek,
  • akiknek családjában előfordult cukorbetegség vagy gesztációs diabétesz,
  • inzulinrezisztenciát diagnosztizáltak náluk a terhességet megelőzően.

Kezelés és megelőzés

- A terhességi cukorbetegséget a várandósság során szűrik, kezelése pedig jól megoldott. A legtöbb esetben a szülés után a cukorbetegség is eltűnik, mivel a hormontermelés helyreáll, de sajnos az is igaz, hogy a gesztációs diabétesz növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét - tette hozzá dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Mint olyan sok más, terhesség során jelentkező állapot esetében, itt is a legfontosabb lépések egyike a megelőzés. A kismama étkezési és testmozgási szokásai kifejezetten nagy hangsúlyt kap - ahogyan ez a két tényező jelentős a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának szempontjából is. A prevenció egyik legfontosabb eszköze tehát a tápanyag-ellátottság - ezt pedig napjainkban pusztán étkezéssel megoldani az élelmiszerek beltartalmi csökkenése miatt kifejezetten nehéz.

Egy hatékony várandósvitamin azonban nagy segítség lehet - nem véletlen, hogy napjainkban a szakemberek jelentős többsége javasolja a tápanyagpótlás ilyen formáját a terhesség alatt a megnövekedett igények kielégítésére. Ugyanakkor nem mindegy, milyen formában és milyen bontásban visszük be a szervezetbe a tápanyagokat. A terhesség három fejlődési szakaszra tagolható. A három trimeszternek azonban eltérő a tápanyagigénye, így ezt a várandósvitaminnak figyelembe kell vennie. Emellett a megfelelő kémiai kötésekkel a felszívódás is jelentősen javítható, hiszen a szerves kötésű anyagok (ezek jellemzően a termékben -citrát és -glükonát formákat jelentenek, például vas-glükonát, cink-citrát) hasznosulása akár 80%-kal is jobb.

Így reggelizz, ha cukorbeteg vagy!

Csikai Claudiát, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról kérdeztük, vajon milyen egy jó, diabéteszbarát reggeli.

A 7 legideálisabb reggeli cukorbetegeknek: recepteket is megosztott a szakorvos

Legyen szó bármely típusú cukorbetegségről, minden esetben szigorú étrendet igényel, a reggelire is külön oda kell figyelni.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük