Folyton nyitott szájjal lélegzik a gyerek? Komoly betegséget is jelezhet
Fontos felfigyelni: nem biztos, hogy egyszerű rossz szokás.
Olyan jóízűen alszik, tátott szájjal! - mondják sokszor a szülők, akik inkább aranyosnak, semmint problémásnak látják a jelenséget.
Mások számára sajnos sokszor az ébrenlét alatti szájon át légzés is ártalmatlan rossz szokásnak tűnik, mint vészjósló jelnek. Pedig a szájlégzés, azaz az orrot mellőző, szájon át történő légzés egészségi problémát jelezhet, és kockázattal is jár.
Mit jelez a tátott száj a gyereknél?
Akár ébren, akár alvás közben lélegzik tátott szájjal, figyelni kell rá, és érdemes fül-orr-gégészhez fordulni. Jelezhet komolyabb bajt, akár műtéti úton eltávolítandó orrpolipot, mandulanagyobbodást vagy orrmandula problémát, de egyszerűen valamilyen allergia vagy tartós légúti betegség is kiválthatja, ami miatt az orron át történő légzés nehézkessé, illetve lehetetlenné válik. Pedig az orr szerepe a levegő megszűrésében és párásításában, felmelegítésében is fontos.
Mit okoz a tátott száj a gyereknél?
A nyitott szájjal lélegzéssel bejutó szűretlen levegő által több baktérium kerül a szervezetbe, így torok-, illetve gégegyulladás gyakran előfordulhat. Ha a gyerek alvás közben lélegzik nyitott szájjal, annak következményeként légzési rendellenesség, apnoe alakulhat ki, mely nemcsak oxigénhiányos állapotot, de kialvatlanságot, magatartás- és koncentrációs zavart, vérnyomásproblémákat is okoz.
A berögzült, éber állapotban is nyitott szájjal való légzés rossz nyelvtartást, ezzel együtt fog- és arccsontfejlődési rendellenességet, hangképzési gondokat vonhat maga után. Utóbbit logopédus segítségével lehet korrigálni.