Egyetlen dolog, ami 6-szor jobbá teszi a gyerek kommunikációs képességeit
Egyszerű, de lényeges dolog.
Lehet valaki sebész, aki komoly műtéteket hajt végre, atomfizikus, akinek a fejében hétköznapi emberek számára átláthatatlan és érthetetlen számítások, következtetések cikáznak, vagy bárki más, bármilyen nehéz is a feladata, még mindig nem annyira összetett és felelősségteljes, mint a gyereknevelés.
Ez ugyanis a létező legbonyolultabb - mindemellett persze a legszebb is -, és éppen szerteágazósága, összetettsége miatt követhetők el akár észrevétlenül is iszonyú hibák. A mindennapok forgatagában még a legodafigyelőbb szülő is tehet vagy éppen nem tehet meg meghatározó, kulcsfontosságú dolgokat.
Sajnos egyre inkább olyan irányba mozdul el az élet, hogy az ember látástól vakulásig dolgozik, hajtja a pénzt a mindennapi megélhetés érdekében, hogy gyermeke ne szenvedjen hiányt. A szülők fáradtak a nap végén, pedig éppen akkor kezdődik a legfontosabb "műszak", amikor hazaérnek a munkahelyről: ekkor kell elővenni a szülőszerepet.
Nyilván nem arról van szó, hogy az ember olyankor nincs szülőszerepben, mikor nincs a gyerekkel, hiszen a szülőké 0-24 órás feladat, de miután - eltekintve a hétvégéktől - a gyerek és a szülő késő délután, illetve este van a legtöbbet együtt, ez a napnak az a szakasza, amikor kapcsolatukat építhetik, közvetlenül kommunikálhatnak.
Itt csúszhat be a hiba
Sajnos azonban sok szülő ezen a ponton csúszik el. Mert a munkából hazatérvén, már-már kúszván az egész napos fárasztó robotolás után beszélnek két mondatot a gyerekkel - mi volt a suliban vagy oviban -, adnak neki vacsorát, majd ezzel a lendülettel fogják is magukat, és fejest ugranak az internetbe.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A laptop képernyője mögül szinte ki sem látszanak, beszippantja őket a közösségi háló és az információáradat, a gyerek pedig ott marad az este mellékszereplőjeként. A mesecsatorna pedig nem bébiszitter, sőt, néha olyan elborzasztó rajzfilmeket látni rajta, melyek sok jóra nem tanítják meg a kicsiket.
A szülő ott hibázik tehát, hogy - mivel érthető módon fáradt - az internetezésbe temetkezik, mintegy kikapcsolódásként, az értékes idő pedig, amit a gyerekre szánhatna, csúnya szóval élve elpocsékolódik.
Kutatások is alátámasztják, mennyire fontos, hogy a szülő és a gyermek közt legyen kommunikáció. A London University College 11 ezer résztvevős, három-hét éves gyerekekkel végzett kutatása szerint, ha a szülő rendszeresen esti mesét mond a gyereknek, az fejleszti annak értelmi képességeit, ami a térérzékelés, a matematika és az olvasásterén mutatkozik meg. Még jobb, ha nem csupán mesét olvas a kicsinek, hanem valóban beszélget is vele, tehát a gyereknek válaszolnia is kell. Egy másik, a Kaliforniai Egyetem által készített kutatás szerint a beszélgetés hatszor hatékonyabb a gyerek kommunikációs fejlődése szempontjából, mint az egyirányú kommunikáció, vagyis a meseolvasás. Nagyobb lesz a szókincse, és kevesebb hibát is ejt majd beszéd közben.
Miért lenne fontos másképp tenni?
A kicsik nap mint nap sok-sok újdonsággal találkoznak, elég hozzá, hogy reggel kinyissák a szemüket, már otthon is láthatnak, hallhatnak számukra idegen, kérdéseket felvető dolgokat, az iskolában, illetve az utcán sétálva pedig pláne. A szülőnek az a feladata, hogy, mint ahogyan a jó kertész elgereblyézi a kertben az egyenetlenségeket, a gyerekben felgyülemlett kérdésekre válaszoljon, okosítsa őt, magyarázza el a dolgok miértjét és működését. A gyereknek nem a tévéből vagy a netről kell megismernie a világot!
Viszont a megfelelő mennyiségű beszélgetés nemcsak ezek miatt fontos, hanem a gyerek kommunikációs képességeinek fejlesztése és a szülő-gyerek kapcsolatépítés miatt is. Folyamatosan kommunikálni kell, követni a gyerek lelki fejlődését, meglátni, ha szorong, és vele nevetni, ha kacag valamin. Minden ilyen pillanat egy kis egységként építi fel a harmonikus apa-gyerek vagy anya-gyerek viszonyt.
Meg lehet oldani, csak akarni kell
Tény és való, hogy mindezt kivitelezni nem könnyű. Az ember hazaér, feszült, fáradt - de végig kell gondolni, hogy azzal, hogy a gyereket valaki vállalta, vállalta a legszebb és legnehezebb feladatot is az életben: a szülőségét.
Reformáljátok meg ti is kicsit a mindennapjaitokat, ha most magadra ismertél! Vacsorázzatok együtt, beszélgessetek, vezessétek be az esti mesét, és ne a laptopba temetkezve üljetek némán a gyerek mellett estéről estére! Ha ő lefeküdt, akkor kezdődjön az estének ez a szakasza, máskülönben elmulasztotok valami pótolhatatlant.
Ne felejtsd el, hogy a gyereked egyszer gyerek, most kell, hogy ott legyél, és vezesd, gyarapítsd őt! Ne mulaszd el a pillanatokat, amikor válaszolsz kérdésére, és a csodálkozó szemeivel rád néz, illetve rád mosolyog. Ezek pótolhatatlan dolgok, és karnyújtásnyira vannak tőled. Három mozdulat: lecsukni a laptopot, lekapcsolni a tévét, és odaülni a gyerek mellé beszélgetni.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- szembetegség
4 jel, hogy a gyereknek rossz a szeme
- szülő
- túlsúly
3 szülői baki, ami örökre tönkreteheti a gyerek életét
- kisgyerek
- vérszegénység