A nők félelme jogos - Mi adhat kapaszkodót a szülés előtt a pszichológus szerint?
A szülés jelentette megpróbáltatás normális, hogy ijesztő a kismamák számára.
A pár, a család életében a gyermekszületés óriási öröm, ezzel együtt azonban a nőben teljesen normális, hogy félelmeket kelt. Fontos azonban igyekezni minél pozitívabb irányba terelni a gondolatokat, illetve elkövetni mindent azért, hogy ezek a félelmek ne hatalmasodjanak el.
A születendő baba gondolata erőt adhat a szülés előtti idő aggodalmainak legyőzésében, de a félelmek csökkentése érthető módon nem ilyen egyszerű: a pszichológus véleményét, tanácsát kértük a témában - Acosta Sára Diána válaszolt kérdéseinkre.
- Bizonyos fokig a szüléstől való félelem természetes. Egy finn kutatás például arról számolt be, hogy az általuk megkérdezett terhes nők 72%-a félt valamilyen szinten a fájdalomtól. Fontos belátnunk, hogy a nők félelme igenis jogos, legyen szó a fájdalomtól való félelemről vagy a korábbi negatív élmények miatti szorongásról - mondta el elöljáróban a pszichológus.
- Mi lakozik általában a félelem hátterében pontosan?
- A szüléstől való félelemnek számos oka lehet. Első szülőknél hangsúlyos magától a fájdalomtól való félelem, illetve a szüléstől mint ismeretlen helyzettől való szorongás, míg, akik már túl vannak egy vagy több szülésen, főleg akkor számolnak be jelentős szorongásról, ha korábbi szülésükről rossz tapasztalatokat hordoznak.
Érdemes még megemlíteni, hogy általánosan jobban félnek a szüléstől azok a nők, akik egyébként is szorongósabbak, esetleg fennállt náluk valamilyen szorongásos vagy hangulatzavar - mondta a pszichológus.
- Milyen fokú félelem természetes, és mikor válik már problémássá?
- Problémáról akkor beszélünk, ha a szorongás olyan mértéket ölt, hogy az már a normális életvitelben akadályoz: ha a várandós anya úgy ítéli meg, hogy nem bír el a félelmével, vagy, ha a szorongás meggátolja abban, hogy örömmel gondoljon a születendő gyermek érkezésére.
Ez segíthet
- Hogyan lehet a félelmet csökkenteni?
- A kismamáknak biztonságra, támogatásra van szükségük. A gyermekvállalás az egyik legnagyobb változás egy pár életében, így természetes, hogy felmerülnek aggodalmak. Némi félelem teljesen normális, és érdemes beszélgetni ezekről párunkkal.
A biztonságérzethez az is hozzátartozik, hogy megfelelő ismerettel rendelkeznek azzal kapcsolatban, hogy mi fog velük és a gyermekükkel történni, hiszen az információhiány általában magasabb szorongással jár együtt.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezzel egyensúlyban viszont meg kell tanulniuk azt a bizonytalanságot is elfogadni, hogy nem lehet mindent előre tudni. Sokat segíthet, ha a kismama már a szülés előtt megismeri a szülésznőt, akihez a felmerülő kérdéseivel is bátran fordulhat.
Ezen felül, ha a szorongás nagyon erős, különböző relaxációs technikák is felmerülhetnek - akár terápiába ágyazva -, mint segítség. Ha a szorongás oka korábbi negatív szülésélmény, fontos, hogy az anya megértse, pontosan mi történt az előző szüléskor, ami amellett, hogy megelőzheti a félreértéseket, segíthet a korábbi élmény átdolgozásában - javasolta a pszichológus.
- Sokan félnek attól is, mi lesz a szülés után. Lenne számukra, környezetük számára valami jó tanács útravalóul?
- Nem ciki segítséget vagy tanácsot kérni másoktól, a környezetnek pedig nagy szerepe van abban, hogy felismerje a szorongás vagy depresszió jeleit, és az édesanyát szakemberhez irányítsa.
OLVASD EL EZT IS!
- kismama
- kismamadivat