Mennyibe kerül egy gyerek?
Nemcsak a babakelengye kerül sokba, de a terhességi vizsgálatoknak és a szülésnek is megvan az ára.
Egy új jövevény érkezése az édesanya és a család életének talán legszebb és legfontosabb pillanata, de bármennyire természetes is, számos aggodalomra adhat okot. Éppen ezért a legtöbb kismama megpróbál minden tőle telhetőt megtenni azért, hogy a szülés a lehető legkedvezőbb körülmények között, komplikációmentesen folyjon le, hogy utólag valóban csak szép és meghatározó emlék maradjon, ne pedig rémtörténet. A leendő anyukák viszont túl sok lehetőség közül ma még nem válogathatnak, amelyek között pedig dönthetnek, azok igencsak pénztárcafüggőek.
Van, ami ingyen van
Magyarországon ma a terhesgondozás és a szülészeti ellátás költségeit teljes egészében az Országos Egészségügyi Pénztár - OEP - fedezi az állampolgárok és a munkáltatók által befizetett egészségbiztosítási járulékokból. Ennek ára - vagyis amit az OEP a kórházaknak kifizet - komplikációmentes szülés esetén 80 ezer forint, császármetszés esetén pedig ennek több mint kétszerese, 170 ezer forint körül mozog.
Az ellátás a biztosított állampolgároknak jár, tehát azoknak, akik vagy akik után befizetik az egészségbiztosítási járulékot.A jogszabályok szerint a szülést követő kórházi tartózkodás a kórházi napidíj kifizetése nélkül történik. A terhesgondozásra és a szülészeti ellátásra 2007. május 2. óta nem vonatkozik az a 2007. január 1-én hatályba lépett jogszabály sem, miszerint a biztosítottnak ki kell fizetnie az ellátás költségeinek 30%-át - legfeljebb azonban 100 ezer forintot -, amennyiben az ellátó intézmény munkarendje szerinti orvos helyett másikat választ, vagy nem a lakóhelye szerinti kórház szolgáltatásait veszi igénybe. Tehát valójában annál a szülész-nőgyógyásznál és abban az államilag finanszírozott kórházban készülhetsz fel az anyaságra, és adhatsz életet gyermekednek, akit és amit önként választasz.
Kivételes esetek
Problémákat vethet fel viszont, ha olyankor indul el a szülés - például éjszaka -, mikor a választott orvosod nem tartózkodik a kórházban. Ugyan nem kell az épp ügyeletes orvosra bíznod a szülés levezetését, hiszen elvileg behívhatod a kórházba választott orvosodat is, ám sokan nem szívesen áldozzák fel szabadidejüket ingyen. A kismamák legtöbbször fizetnek az orvosnak, melynek fejében utóbbi vállalja az állandó készenlétet.
Tudtad?
A hálapénz kérdésében a felmérések szerint - az orvosok és a lakosság megítélése szerint is - a szülészek érdekeltek a legnagyobb arányban. Az állandó készenlét miatt kivételes helyzetben vannak az egészségügyi szakmán belül. A Magyar Orvosi Kamara is egyetért ezzel, az utólagos díjazást nem tartja elfogadhatatlannak, azt azonban elítéli, ha az orvos és a páciens előre megállapodik a tarifában.
A kismamák általában készenléttől függetlenül is kifizetnek bizonyos összeget az orvosnak aszerint, hogy épp hogyan alakulnak az ingyenes egészségügyi ellátás aktuális árai. A szülésért kifizetett - gyakran százezres nagyságrendű - összegen kívül általában fizetnek a szülésznőnek, az újszülöttel foglalkozó vagy szülés után az édesanyáról gondoskodó nővéreknek.
Sokan mások tapasztalataira alapozva félnek attól, hogy nem kapnak megfelelő ellátást, ha nem fizetnek, mások csak teljes biztonságban szeretnék tudni magukat, és úgy gondolják, a gyermek születése az az esemény, ami minden pénzt megér. Akad olyan eset is, hogy a hálapénz ellenére sem érzi úgy az anya, hogy úgy gondoskodnak róla, ahogy az elvárható lenne. Ennek ellenére azonban számos olyan példáról számolnak be a kismamák, hogy nem fogadtak el tőlük pénzt, mégis a lehető legtökéletesebben vezették le a szülést. Természetesen vannak olyan orvosok, akik ragaszkodnak elveikhez és hippokratészi esküjükhöz, és elsősorban hivatástudatból gyógyítanak, és segítenek a világra új életeket.
Luxuskörülmények között
Ha igényled - és meg tudod fizetni -, külön díj ellenében az OEP által finanszírozott kórházak nyújthatnak az általánosnál magasabb színvonalú elhelyezést és különféle kényelmi szolgáltatásokat is.
Ha viszont családbarát környezetben, a legkorszerűbb technikai felszerelés mellett vagy alternatív módon szeretnél szülni, bejelentkezhetsz egy magánkórházba is. A kivételes körülmények ára viszont meglehetősen borsos: komplikációmentes szülés esetén a szülés levezetése 250-300 ezer forint körül mozog, az újszülött ellátása 70-80 ezer forintba kerül, és ugyanennyit fizetsz akkor is, ha fájdalomcsillapítást igényelsz. Császármetszés esetén pedig az összköltség 200 ezer forinttal is megemelkedhet!
A szülést követően kaphatsz emelt szintű hotelszolgáltatást is, ami négy nap esetében akár 150-200 ezer forintba is kerülhet. Plusz 80-100 ezer forintért pedig a teljes ellátás magába foglalja az őssejtlevételt is, illetve a kizárólagos szobahasználatot, ami azt jelenti, hogy rajtad és a babán kívül egy hozzátartozód is a szobádban tartózkodhat - éjszaka is -, így az első napokat is együtt töltheti az újdonsült család.
Jó, ha tudod!
A magánkórházak szolgáltatásairól számlát kapsz, amit egy magán-egészségpénztáron keresztül elszámolhatsz, így akár adókedvezményt is igénybe vehetsz rá.
Otthon
Annak ellenére, hogy a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium nem javasolja, valamint számos vita és kérdés kering körülötte, sok kismama választja a rideg és idegen kórházi körülmények helyett az otthonszülés lehetőségét. Ekkor is szakember segíti világra a gyermeket. Ha otthon szeretnél szülni, részt kell venned egy tanfolyamon, melynek ára a szülés levezetésével együtt 50 ezer forint körül mozog. A bábák azonban legtöbbször rugalmasak, és figyelembe veszik, ha nincs ennyi pénzed.
Az otthonszülés körülményeit kívánják létrehozni az úgynevezett születésházak is, melyek esetében viszont különdíjat kell fizetni a takarítási, rezsi- és egyéb költségek miatt. Ha nem otthon szeretnéd a gyermekedet világra hozni, de szeretnéd otthonosabbá tenni a kórházi körülményeket, fogadhatsz úgynevezett dúlát, vagyis asszonytársi segítőt, aki a szülés közben teljesíti kívánságaidat, és megnyugtató hátteret és érzelmi támaszt nyújt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A Magyarországi Dúlák Egyesületének - MODULE - szervezeti keretein belül tevékenykedő dúlák ajánlott díja 30 ezer forint, de ettől személyes megállapodás szerint felfelé és lefelé is el lehet térni.
Közegészségügyi intézményeken kívül
- Magánorvosi ellátás: 4-10 ezer forint vizsgálatonként. Kilenc vizsgálat ajánlott, de négy kötelező a szülés utáni ellátásokhoz való jogosultsághoz.
- Ultrahangvizsgálat magánkórházban: 5-10 ezer forint vizsgálatonként. Öt alkalom ajánlott.
- Többdimenziós ultrahang: 8-15 ezer forint. Három alkalom javasolt.
- Laborvizsgálat magánkórházban: 10-40 ezer forint.
- Szülés: komplikációmentes szülés 250-300 ezer forint, császármetszés 400-500 ezer forint.
- Az orvosnak: a fővárosban 50-140 ezer forint, vidéken 30-100 ezer forint. Császármetszés esetén 30%-kal több.
- Az ügyeletes szülésznőnek 10 ezer forint.
- Az anyával foglalkozó nővérnek: 5 ezer forint.
OLVASD EL EZT IS!
- parti
- terhesség
A legszexibb nyári partiruhák, pocakra szabva
- terhesség
- kismama
3 rémisztő terhességi tünet
- terhesség
- nyár