Így születtek a babák a '60-as, '70-es években: mi volt más akkoriban a szülészeteken?

Zsúfoltság, mégis gyors vajúdás: ilyen volt Magyarországon szülni 50-60 évvel ezelőtt.

Szülés 60-as, 70-es években
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Magyarországon a '40-es évek végén és az '50-es évek közepén számos olyan változást vezettek be, ami a születések számának emelkedéséhez vezetett: megtiltották a művi terhességmegszakítást, bevezették a gyermektelenségi adót, illetve erős propagandával ösztönözték a gyerekvállalást. Ezt az időszakot nevezik Ratkó-korszaknak Magyarország első női minisztere, Ratkó Anna után, aki az intézkedések idején egészségügyi miniszter volt, bár nem ő dolgozta ki a koncepciót.

A Ratkó-gyerekek a '60-as, '70-es évekre felnőttek, és családot alapítottak, ám a születésszám mégis visszaesett ebben az időszakban. Erre reagálva a '60-as évek végén bevezették Magyarországon a gyest, a bébibumm második hullámában reménykedve.

Régi képeken az akkori szülészetek

Abban az időszakban leginkább a zsúfoltság volt jellemző a szülészeti osztályokra, hiszen a magas gyermekvállalási arány miatt szinte soha nem volt üres ágy. A maihoz képest fejletlenebb technológiai berendezések mellett a szülés menete is más volt. Mivel az apás szülés az ezredforduló után terjedt el, a kispapák addig a folyóson várakoztak, még csak fel sem merült senkiben, hogy ott legyenek az anya mellett. 

A szülés időtartama is sokat változott: a kutatások szerint a '60-as évek óta több mint két órával lett hosszabb a vajúdás átlagos időtartama, ami több dolognak is köszönhető. A tudósok szerint a mai édesanyák nagyobb termetűek, és többet is felszednek a terhesség alatt, az átlagéletkoruk pedig négy évvel több. 

Kismama 1971-ben az akkori divatnak megfelelő ruhában és frizurával.
Fotó: Fortepan / Sándor Dávid
A váci kórház Szülészeti és Nőgyógyászati osztályán éppen egy várandós nőt tolnak 1972-ben.
Fotó: Fortepan / Urbán Tamás
Sok helyen találkoztak ilyen magzatiszívhang-monitorral az állapotos nők a '70-es években, szerencsére ma már sokkal korszerűbb módon figyelik a baba életfunkcióit.
Fotó: Fortepan / Semmelweis Egyetem Levéltára
A természetes, háborítatlan szülés nem voltéppen divatos, a kismamáknak nem sok beleszólása volt a saját szülésébe. Sok magyar kórházban ma is a medikalizált szülés a leggyakoribb.
Fotó: Fortepan / Urbán Tamás
1972-ben a televízión keresztül mutatták be az újszülötteket a látogatók számára.
Fotó: Fortepan / Semmelweis Egyetem Levéltára
Sorakoznak az újszülött csecsemők 1968-ban - nem nagyon maradt szabad kiságy ebben az időben.
Fotó: Fortepan / Semmelweis Egyetem Levéltára
Egy nővér figyeli a kisbabákat 1970-ben.
Fotó: Fortepan / Semmelweis Egyetem Levéltára
Fiatal szülők újszülött gyermekükkel hagyják el a kórházat. Abban az időben gyakran fehér pólyába bújtatták a kisbabákat a születésük után.
Fotó: Fortepan / Németh Tamás
Ez a fotó jól tükrözi, mit is jelentett a bébibumm a '60-as, '70-es években.
Fotó: Fortepan / Chuckyeager Tumblr

(Képek forrása: Fortepan)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük