A hasfájás és a hajcsavargatás is a gyerekkori szorongás jele lehet: hogyan segíthetsz a kicsin szülőként?

Körömrágás, hajcsavargatás, hasfájás, bepisilés - mind arra utalhat, hogy a gyermeket nyomasztja valami.

Szorongó gyerek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szülők és a tanárok folyamatosan elvárásokat támasztanak a gyerekek felé. Ezek, főleg, ha túlzóak, egyre nagyobb súllyal nehezednek a vállukra, és legrosszabb esetben össze is roppanthatják őket.

Nagyon sok szülő szeretné, hogy csemetéje sikeres és okos legyen. Óvodáskorban szépen szavaljon a nagy plénum előtt is, kitűnő legyen a bizonyítványa, jeleskedjen a sportokban, és az sem árt, ha pár iskolai versenyt megnyer, ezzel lekörözve diáktársait. Ezzel nagyon könnyű károkat okozni.

Szorongó gyerekek 

Sokat hallani arról, hogy a gyermekek nagyon jól alkalmazkodnak, és rugalmasak, mígnem valamilyen negatív változás következik be a viselkedésükben. A gyermekkori szorongás okai és tünetei sem mindig egyértelműek, a hasfájástól kezdve a körömrágáson át a hajcsavargatásig különböző módokon nyilvánulhatnak meg.

GettyImages-471933695

A szorongás jelei lehetnek testi panaszok, mint a fejfájás, hányinger, székrekedés, hasfájás, bepisilés. Az árulkodó jelek azt jelenthetik, hogy a kicsi nincs jól lelkileg, ezt pedig előzőleg kiválthatta például a szülei válása, testvér születése, haláleset, komoly megbetegedés a családban vagy az óvodában. Előfordulhat, hogy az iskolában érte valamilyen atrocitás, esetleg beilleszkedési zavarról van szó, amelyre a szülőnek kellő odafigyeléssel és komolysággal kell tekintenie.

A szorongás, a biztonsághiány vagy a félelem a testi és emésztőrendszeri panaszokon kívül olyan pótcselekvésekben nyilvánulhat meg, mint kicsi korban az ujjszopás vagy nagyobb korban a körömrágás, hajtépés és állandó hajcsavargatás, amivel a gyermek folyamatosan oldani kívánja a feszültséget, és lenyugtatni magát. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Mit tegyünk, és mit ne egy szorongó gyerekkel?

A legrosszabb reakció, ha a szülő megpróbálja leszoktatni őt arról, amivel a szorongást oldja, hiszen ezzel pont az ellenkezőjét éri el: a gyermek tovább és jobban fog szorongani, és még inkább ragaszkodni fog a pótcselekvéseihez. Ha a körmét rágja, sok szülő rászól a gyermekére, hogy "a kezedre csapok!" Holott a fenyegetés és büntetés helyett az a legjobb megoldás, ha a szorongó gyermek a szülei révén kap támogatást. A szülő sokat beszélgessen, játsszon vele, és legfőképp mutassa ki szeretetét, ne spóroljon a puszikkal és az ölelésekkel.

Azt is érdemes ilyenkor megfigyelni, hogy a gyermek milyen helyzetekben rágja a körmét vagy csavargatja izgatottan a haját. Kinek a társaságában, milyen helyszínen, milyen esemény során történik ez? A válaszból már könnyebben kideríthető, vajon mitől szoronghat és félhet. 

GettyImages-523419192

Ha a szülő követi a gyermek mindennapjaiban történő legapróbb érzelmi változásokat, lehetséges, hogy ő maga is megtalálja azt az okot, ami a gyermek számára érzelmi megterhelést jelentett.

Szorongásoldó praktikák

Remek szorongásoldók a játékos-mozgásos feszültséglevezetési praktikák, kisebbek estében például a hintázás, játszóterezés, sok-sok mozgás, ágyban birkózás, táncolás. Nagyobbak esetében átmeneti megoldást jelenthet egy stresszlabda vagy a sok beszélgetés. A nagyobb gyerekek már el tudják mondani, mi bántja őket, de vallatni sosem szabad. A szülő mindig figyeljen rá, hallgassa meg, ha valamit mondani szeretne, ne érezze azt a gyermek, hogy rá sosincs idő. 

GettyImages-492904733

Amennyiben a gyermek pótcselekvései már kényszerbetegségbe csapnak át, azaz állandóan, szünet nélkül rágja a körmét, vagy folyamatosan tépi a haját, és mindez legalább már három hónapja tart, érdemes szakemberhez fordulni.

Hatalmas vágást tetováltatott az apuka a mellére kisbabája szívműtétje után

A fiatal apa, Richard azt szerette volna, ha kisfia tudná, mindig számíthat rá, és bármi történik is, vele lesz. Úgy határozott, különleges tetoválással kíséri fiának adott, életre szóló ígéretét.

Hatalmas vágást tetováltatott az apuka a mellére kisbabája szívműtétje után: megható a történetük

Nézegess képeket!

Elolvasom

Borító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary

Ezt is szeretjük