Így lesz szobatiszta a gyerek erőlködés nélkül

Anyukák tapasztalatai

Három tapasztalt anyukát kérdeztünk, ők hogyan küzdöttek meg a szobatisztaságra neveléssel.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szobatisztaságra szoktatást nagyon sok szülő rémálomként éli meg, különösen akkor, ha a siker sokáig várat magára. Azonban nem szabad, hogy ez akár egy pillanat erejéig is elkeserítsen vagy eltántorítson, mert ha a kicsi megérzi, hogy te magad is bizonytalan vagy, még inkább ragaszkodni fog a jól bevált pelenkához.

Három anyukát, Csillát, Dórit és Gabit kérdeztünk meg, hogy szerintük hogyan lehet minden erőlködés nélkül szobatisztaságra nevelni a gyereket. Abban mindenki egyetértett, hogy erőltetni semmit nem kell, de mindenki más módszerben látta a megoldást.

Csinálj kedvet hozzá

- Én azt mondom, először is jó bilit szerezzünk be, próbáljunk olyat, ami nem borul fel könnyen, esetleg zenél, ha valami kerül bele, vagy minél jobban hasonlít a WC-hez, például teteje van - mondja Csilla. - Ha a gyerkőc már érdeklődik iránta, engedjük annyiszor ráülni, ahányszor csak szeretne, de ne erőltessük a használatát, csak ha ő is szeretné, különben megutálja.

Ne akarjuk minél hamarabb bilire szoktatni, csak ha látjuk, hogy őt is érdekli a dolog. Ha nagyon erőltetjük, lehet, hogy elhagyjuk a pelust, de a pisivel vagy a kakival sokáig gondunk lehet. Várjunk, amíg ő is szeretné, és megérik rá.

A próbálkozásokkal jobb megvárni a melegebb évszakot, mert a gyerek könnyebben használja nélkülünk a bilit, ha csak egy kisruhát kell lehúzni, mint ha több réteg ruha van rajta. Gyakran dicsérjük, ha csak ráül is, hogy tudja, ez pozitív dolog.

Nem szabad görcsölni

- Nyár volt, és direkt levettem Gergőről a pelust, aki ekkor körülbelül kétéves lehetett - veszi át a szót Dóri. - Odaraktam a bilit a közelbe, és volt, hogy sikerült használnia, de volt, hogy nem - azóta már kitisztíttattuk a szőnyeget! Végül a bilit nem is nagyon használta, inkább a WC-re ült, kis ülőkével.

15 tipikus nevelési baki

Nézegess képeket!

Elolvasom

Én nem nagyon görcsöltem ezen, gondoltam, hogy ovikezdésig szobatiszta lesz. Estére gumilepedőt tettem az ágyára, úgyhogy ha volt egy kis baleset, az sem volt gond. Viszont az anyukákon ilyenkor nagy a nyomás a rokonok részéről, sokszor hasonlítgatják a gyerekeket egymáshoz, és ez megnehezítheti a dolgot.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ne szidd le a gyereket!

- Az én gyerkőceim viszonylag későn lettek szobatiszták, olyan három-három és fél éves koruk körül, meg hát ez sem ment azért egyszerre és egy csapásra - árulja el Gabi. - Igazából semmit sem erőltettünk, legfeljebb biztattuk őket, hogy ha gondolják, ülhetnek akár a vécére is pelusozás helyett, de alapvetően hagytuk, hogy a saját ritmusában szokjon le mindkét lányunk. És igen, nálunk nem volt bili, zenélő bili meg főként nem, elvégre a klotyó manó sem dudorászik, amíg az ember trónol. Szóval a pelusról rögtön jött a nagy ugrás: a felnőtt WC maga, természetesen ülésszűkítővel.

Éjszakai bepisilés

Az éjszakai bepisilés hátterében gyakran nem hétköznapi, hanem lelki tényezők állnak. Ismerd meg ezeket!

Emlékeim szerint először a napközbeni pisilés volt az, amit a vécén intéztek, de éjjelre meg a nagydologra még kellett a pelus. Aztán a két gyereknél eltérően alakult: a nagyobbnak hamarabb ment a pisi-kaki a vécébe, de éjjel négy-öt éves koráig nem volt biztonságban tőle a matrac.

Próbálkozhattam azzal, hogy nem iszik lefekvés előtt, vagy hogy éjjel kiviszem pisilni, valahogy mindig sikerült neki valamilyen titkos pisibázisban annyi folyadékot elraktároznia, hogy az ágya ne maradjon szárazon.

Így aztán a nagy fekete kukászsák standard tartozéka volt az ágybavalóknak, ezt mindig szétvágtam, és betettem a lepedő alá, aztán ha a gyerek bepisilt éjjel, akkor már rutinosan lepedőcsere, kukászacsi, domestosozás, gyerekmosdatás, és mehetett a szundi tovább. Azt tudtam, hogy szidni ezért nem szabad, mert az csak ront a helyzeten, meg hát azt is tudtam, majdcsak elmúlik ez az időszak is. Hát elmúlt, szerencsére.

9 mindennapos dolog, ami stresszt okoz a gyereknek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Amúgy viccesnek tartom, amikor egyes szülők szinte versenyt űznek abból, kinek mikortól kezd el járni vagy lesz szobatiszta a gyerekük. Hát nem mindegy? Ha egészséges a gyerek, úgyis bekövetkezik minden alapvető fejlődési fázis, sőt, az ember észre sem veszi, és már komolyabb dolgok miatt kell aggódnia.

Ezt is szeretjük