Ő volt Sissi tragikusan fiatalon elhunyt lánya - A királyné magát okolta Zsófia elvesztése miatt
Erzsébet királyné elsőszülött gyermeke 2 évesen hunyt el a budai várban.
A magyarok kedvenc királynéjáénak, Sissinek, vagyis Wittelsbach Erzsébetnek és Ferenc József császárnak négy gyermeke született. Elsőszülött lányukat, Zsófiát azonban fájdalmasan korán elveszítették. A főhercegnő a budai várban hunyt el 2 éves korában. Az őt követő három fiatalabb testvére, Gizella, Rudolf és Mária Valéria megérte a felnőttkort.
Sissi fiatalon elhunyt lánya, Zsófia főhercegnő
Wittelsbach Erzsébet alig 16 évesen ment férjhez Ausztria császárához, és házasságuk első évében teherbe is esett. A császári pár első gyermeke, Habsburg–Lotaringiai Zsófia főhercegnő 1855. március 5-én látta meg a napvilágot. Őt viszonylag gyorsan követte a sorban húga, az 1856. július 12-én született Gizella főhercegnő. A gyermekek nevelésének irányítását Ferenc József anyja, Zsófia Friderika bajor királyi hercegnő vette magához. Úgy vélte, Sissi túlságosan fiatal és nem eléggé felkészült a császári gyermekek neveléséhez. Zsófiát és Gizellát a Hofburg egy a sajátjához közeli, ám a szülői lakosztálytól távoli szárnyában helyezte el. Ha Erzsébet meg akarta látogatni gyermekeit, termek hosszú sorain kellett áthaladnia, ahol kislányait anyósa által kijelölt dadák, nevelők társaságában találta. Bár próbálta akaratát anyósával szemben érvényesíteni, nevelésükre kevés befolyása volt a fiatal császárnénak.
Sissi legidősebb lánya, Zsófia halála
Azt azonban sikerült elérnie, hogy a császárral, Ferenc Józseffel közös 1857 májusában megkezdett magyarországi körútjukra magukkal vihették gyermekeiket: a kétéves Zsófiát és a tíz hónapos Gizellát. A kislányok sajnos lázas hasmenésben betegedtek meg az út során. Gizella meggyógyult néhány nap alatt, Zsófia állapota azonban rosszabbodott. Erzsébet királyné a gyermekei mellett kívánt maradni, ezért a körutat tíz nappal el kellett halasztani.
Mikor úgy tűnt, hogy a 2 éves Zsófia állapota javul, a császári pár Debrecenbe utazott. Május 28-án azonban Seeburger udvari orvostól kaptak táviratot, hogy kislányuk állapota ismét romlik. Emiatt visszasiettek Budára. Erzsébet még a lánya mellett lehetett élete utolsó napján, Zsófia május 29-én este elhunyt. Halálát vélhetően nem egyszerű hasmenéses betegség, hanem tífusz okozhatta.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Zsófia holttestét a budai vár kápolnájában ravatalozták fel, Ferenc József és Erzsébet pedig még másnap különvonattal indultak vissza Bécsbe. Sissit, aki ekkor még 20 éves sem volt, mély depresszióba taszította elsőszülött gyermeke halála. Nemcsak a bécsi udvar gondolta úgy, hogy az ő gondatlansága okozta Zsófia halálát, de Sissi önmagát is vádolta. A tragédia éket vert közé és életben maradt gyermeke, Gizella közé is. Bűntudata miatt már nem harcolt tovább azért, hogy ő feleljen gyermeke neveléséért - így az továbbra is anyósa fennhatósága alá tartozott. Ebben a gyásztól elgyötört lelkiállapotban hordta ki és szülte meg harmadik gyermekét, a trónörökös Rudolfot, 1858. augusztus 21-én. Az ő tragikusan végződő sorsáról, öngyilkosságáról korábbi cikkünkben írtunk.
Hány évesen ment férjhez Sissi? Teszteld, mennyit tudsz a császárné és Ferenc József kapcsolatáról
Történelmi kvízünkben Sissi és Ferenc József házasságáról kérdezünk. Teszteld a tudásodat!
Elolvasom(Borítókép: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- magyarország