Gyereked van? Ha új cipőt vesztek, rögtön dobd ki az apró golyós, kis zacskót
A nedvesség felszívására kerül a cipők mellé a kis tasak.
Cipősdobozokba, új táskákba, egyéb, dobozolt áruk mellé szokás helyezni apró papírtasakokban silica gélt, mely a szállítás, raktári tárolás folyamán előforduló hőmérséklet- és páratartalom-változásokkal járó esetleges nedvesedést szívja fel, megóvva a termék épségét.
A silica gél tasakjára ugyan ráírják, hogy nem szabad megenni, de az olvasni még nem tudó gyerekek számára ez nem jelent semmit, ráadásul a kis tasakokat csomagolt cukorkának nézhetik, esetleg kíváncsiak lehetnek a bennük lévő anyag ízére.
Mi történik, ha a gyerek megeszi a silica gélt?
A silica gél súlya 40%-ának megfelelő nedvességet képes magába szívni. Az anyaga szilikon-dioxid, és bár szabad szemmel nem látjuk, szemecskéin apró pórusok vannak, ezek nyelik el a nedvességet.
Szerencsére a lenyelt silica géltől a szervezet nem tud kiszáradni. Egy megtermett, 95 kilós felnőtt embernek 58.800 tasak silica gélt kellene ahhoz megenni, hogy szervezete veszélyesen kiszáradjon. Egy kisgyerek esetében termeténél fogva kevesebb is bajt okozhatna, de 23 kilósan is 14.700 tasak tenne csak komolyabb kárt a szervezet folyadékháztartásában.
Tény azonban, hogy a gél szájba vételével járó kellemetlenségektől jobb megkímélni a gyereket, mert a kicsik számára különösen ijesztő velejárói lehetnek.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Amint a silica gél a szájba kerül, a nyálkahártyán, a nyelven, az ínyen található nedvességet, azaz nyált elkezdi magába szívni, és rövidesen erős szájszárazság lép fel. Aki szájába vette, feltehetően azonnal ki is köpi, de sajnos le is nyelheti. A torkot a silica gél irritálja, leérve pedig a gyomorban is kellemetlen érzetet kelt. A silica géltől az orr és a szem is irritálódhat, akkor is, ha nem közvetlenül kaptak a gélből.
A tasakokat érdemes tehát azonnal kidobni, amint kikerülnek az új holmik mellől. Ha a gyerek mégis megette a silica gélt, érdemes orvoshoz vinni a biztonság kedvéért.
Így add a gyümölcsöt, hogy elfogyjon
Van, amit viszont mindenképp jó, ha fogyaszt a gyerek: ilyen a gyümölcs, mint tudjuk, de nem minden kicsi fogadja szívesen. Adunk pár ötletet, hogy lehet vonzóbbá tenni.
OLVASD EL EZT IS!