Ragasztó, filctoll és tinta: hogyan szedhetők ki rendesen az iskolai szennyeződések?
Nem könnyű eltávolítani az iskolában szerzett ruhafoltokat.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Különleges lesz a szetted, ha így kombinálod a színeket: felpezsdítik a megjelenést »
- Az 53 éves Carla Bruni stílusa egyszerű, de kifinomultan nőies: az egykori francia first lady szettjeit könnyű lemásolni »
- A francia nők kedvenc frizurája pillanatok alatt elkészül: egyszerű konty, ami nőiessé teszi a megjelenést »
- Angelina Jolie és Brad Pitt középső lánya jól megnőtt: a 14 éves Shiloh olyan magas, mint az anyja
- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
Már javában tart a tanév, az egy hónap alatt pedig bizonyosan megszaporodhattak a problémát okozó ruhafoltok a mosnivalóban. Egyes foltokat - így a tinta, a filctoll és a ragasztó okozta foltokat - nem egyszerű kitisztítani.
Nagyanyáink, ha kiszedhetetlen foltokkal találkoztak, huncut mosoly kíséretében adhatták a tanácsot: az ecetes olló kiviszi! Mi azonban mégsem tanácsoljuk, még viccből sem, hogy bárki is ollóval essen a gyerekruháknak. Inkább néhány hasznos tippet adunk a makacs foltok eltávolítására.
Ragasztó kiszedése
A ragasztó az egyik legnehezebben kiszedhető folt a ruhán. Minél kevésbé gyerekbarát, annál kevésbé jön ki: a Technokol különösen makacs, a stiftes gyerekragasztókkal kevésbé gyűlik meg az ember baja.

A már megszáradt ragasztófolt azért jelent nehézséget, mert a felület megkeményszik, és egy vízálló réteget képez. Bevált házi praktika ugyanakkor a ragasztófolt-eltávolításra is létezik.
Az egyik, amivel érdemes megpróbálkozni, az acetonos körömlakklemosó. A folt enyhe megdörzsölésével a ragasztó szerencsés esetben kijöhet. Másik lehetőség, ha fagyasztóba tesszük a ruhát. A fagyott ragasztófolt megkeményszik és berepedezik, így könnyen lepörgethető lehet a ruháról.
Filcfoltok kiszedése
A filctollak ugyancsak makacs foltot hagynak, melyek sokszor alaposan beivódnak, és kiterjedésükben is nagyobbak egy egyszerű tollvonásnál. A filctoll eltávolítására több praktika is létezik.
Első körben, színpróba után érdemes lehet ecetes áztatással, enyhe dörzsöléssel próbálkozni. Egy másik lehetőség a tejbe áztatás. Húsz percnyi áztatás után következhet a normál, megszokott mosószeres mosás, a filcfoltnak pedig jó eséllyel nyoma sem lesz. A foltot helyileg is lehet óvatosan dörzsölni egy kis citromlével vagy mosószappannal, majd a szokásos módon kell kimosni a ruhát.
Tinta kiszedése
A tintafolt sajátossága, hogy az eltávolításához szükség van egy olyan anyagra, ami kiszívja a foltos ruhából a tintát. A legjobb, ha egy színfogó kendőt alkalmazunk.
Mindig érdemes színpróbát végezni a ruhákon, mielőtt bármivel próbálkoznánk. Tintafolt esetében az egyik segítség az acetonos körömlakklemosó lehet. A foltot le kell csöpögtetni, majd egy másik kendővel felitatni a nedvességet. Fontos, hogy ne kerüljön sok a folyadékból a ruhára, mert attól elterjedhet a folt.
Olcsóbb hajlakkal ugyancsak lehet próbálkozni: a folt alá ebben az esetben is kerüljön színfogó, egy másikkal pedig felülről kell itatni az anyagra fújt lakkot. Mind a lemosós, mind a hajlakkos kezelés után a szokásos módon kell mosni a ruhát. Ha folttisztítóval, mosószappannal bedörzsöljük a mosás előtt, az még hatásosabb lehet. A tejes áztatás és mosószeres mosás tintafolt esetében is bejöhet.
Praktikák szülőktől
Kreatív kisgyerekes szülők gyakorta osztják meg tippjeiket a neten: ilyenekből válogattunk pár jó ötletet.
OLVASD EL EZT IS!