Egy életre tönkreteszi a gyerek lelkét, ha ez történik - A pszichológus figyelmeztet
A parentifikáció sokféle élethelyzetben megtörténhet.
Az ismert nézet szerint minden szülő a legjobbat szeretné a gyermekének. Előfordulhatnak azonban olyan nehéz élethelyzetek vagy pszichológiai problémák, melyek mégis felülírják ezt az axiómát. A szülő alkoholizmusa, nárcizmusa vagy egyszerűen csak egy rosszul kezelt válás, esetleg a munkája miatt soha rá nem érő anya és apa mind azt eredményezhetik, hogy a gyereknek olyan szerepben kell helytállnia, melyre életkorából adódóan még nem állna készen. Bibók Bea pszichológus, szexuálpszichológus Ellopott gyermekkor című új könyvében a parentifikáció témáját járja körbe.
Mi az a parentifikáció?
A parentifikáció kifejezés arra a jelenségre utal, amikor a családi szerepek felcserélődnek, és a gyerekekre olyan feladatok hárulnak, melyek nem az életkoruknak megfelelő felelősséggel járnak. Ilyenkor a gyermek kis felnőtté válik, akinek az a láthatatlan küldetése, hogy érzelmileg és fizikálisan kiegyensúlyozza a családot. Ezeknek a gyerekeknek ellopják a gyerekkorát, aminek hosszú távon káros hatása van a felnőttkori és párkapcsolati működésre.
Mi vezethet parentifikációhoz?
A szülők válása
Amikor a szülők elválnak, és ebben a nehéz élethelyzetben nem képesek arra, hogy a gyerekek szükségleteit is figyelembe vegyék, akkor a válás kapcsán megtörténhet a parentifikáció. Válás esetén nem ritka, hogy egyik vagy mindkét szülő felemeli társi szintre a gyerekét, és vele osztja meg a problémáit. Sajnos az ilyen helyzetbe kerülő gyerek a ráosztott szerepből kifolyólag gyakran él át lojalitáskonfliktust, hiszen általában mindkét szülőt egyformán szereti.
Ha ilyenkor az egyik vagy mindkét szülő kisajátítja, és a másik szülő ellen hangolja a gyereket, akkor a gyerek nagyon nehéz érzéseket él át, és nem tudja, hogy ebben az áldatlan szerepben hogyan egyensúlyozzon. Ebben a szituációban a szülő gyerekké válik, hiszen felelőtlen játszmát indít el az extársa ellen, amihez ráadásul a saját gyerekét is felhasználja.
Alkoholista szülő a családban
Azokban a családokban, ahol az egyik szülő alkoholista, gyakran a legnagyobb gyerek veszi magára az alkoholista szülő feladatait, míg az alkoholproblémával küzdő felnőtt tehetetlen gyermekként funkcionál a családban. Ez a helyzet azért is nehéz, mert az alkoholistával együtt élő másik szülő is túlterheltté válik, és a gyerekeket nem tudja értelmileg támogatni. A parentifikálódott gyermek örökösen feladatokat old meg, nem játszik, hamar önállóvá válik, próbálja egyben tartani a családot, miközben az ő szükségletei kielégítetlenek maradnak. Ezen a parentifikált torzuláson alapszik majd később a felnőttkori működése is, hiszen nem tanulja meg, mi az ő saját szükséglete.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nárcisztikus szülő
Parentifikálódhat a gyerek akkor is, ha a szülők túlságosan kontrollálóak, és nagyon magasak az elvárásaik a gyerekkel szemben. A nárcisztikus vonásokkal bíró szülők jellemző viselkedése, hogy a saját gyereküket túl magas elvárások elé állítják, nem önmagukért szeretik. Leginkább arra használják a gyereket, hogy szépségével, sportteljesítményével, tanulmányi eredményeivel saját nagyszerűségüket igazolják a külvilág felé. A nárcisztikus szülők nem fejeznek ki érzelmeket, nem kapcsolódnak érzelmileg a saját gyerekükhöz, jellemzően csak az elvárásaikkal irányítanak. Utasítások, számonkérések és erős kontroll jellemzik a gyerekek mindennapjait, ami miatt a gyerek nem érzi biztonságban magát, fél. Egy idő után a saját maga kizsigerelése válik általános működésmódjává, és csak akkor érzi magát biztonságban, ha mindig ő teljesít a legjobban. A nárcisztikus szülőkről bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.
Kiadja: Libri Könyvkiadó Kft.
Ára: 4749 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- személyiségfejlődés
- szülői hatás