Meddőséget, vetélést, koraszülést okozhat: még a teherbeesés előtt ellenőriztetni kell
A pajzsmirigy által termelt hormonok igen fontos szerepet játszanak a teherbeesésben.
A pajzsmirigyzavarok sokszor semmilyen tünettel nem járnak, így gyakran előfordul, hogy vetélés után jön rá az illető, hogy bizony, a szerv elégtelen működése okozta a tragédiát.
Éppen ezért dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája a pajzsmirigyfunkciók vizsgálatát javasolja a családalapítás előtt álló nőknek.
Meddőséget, vetélést és koraszülést is okozhat
A pajzsmirigy által termelt hormonok igen fontos szerepet játszanak mind a teherbeesésben, mind a terhesség megtartásában. Fontos tudni, hogy a szerv alul- és túlműködése is komoly gondokat okozhat, hiszen probléma esetén meddőség, vetélés és koraszülés is előfordulhat. Szakorvosok szerint a legideálisabb a teherbeeséshez, ha a TSH értéke 1 mIU/l körül mozog.
A TSH thyreoidea-stimuláló hormon, más néven pajzsmirigyserkentő hormon. Ez befolyásolja a pajzsmirigy hormontermelését. Általában, ha a TSH-szint nagyon alacsony, pajzsmirigy-túlműködés, ha pedig magas, pajzsmirigy-alulműködés következik be.
A pajzsmirigy-alulműködés igen szoros összefüggésben áll a teherbeeséssel és a baba megfelelő fejlődésével, hiszen a petefészek egy nagyon érzékeny szerv, amire a pajzsmirigy hibás működése negatív hatást gyakorol. A probléma ugyanis gátolja a normál tüszőérést, valamint a beágyazódást is, hiszen progeszteronhiányt vonhat maga után. Továbbá ilyenkor a prolaktin mennyisége is megemelkedhet, ami tovább nehezíti a teherbeesést és a baba kihordását - mondja dr. Békési Gábor PhD.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Magyarországon a legtöbben pajzsmirigy-alulműködéssel küzdenek, melynek oka, hogy hazánk erősen jódhiányos területnek számít, pedig a jód igen fontos a pajzsmirigyhormonok előállításához. A betegség jellemző tünete a túlsúly, a menstruációs zavar, a meddőség, a hajhullás, a fáradékonyság, a depresszió, a székrekedés, az alacsony pulzus és a csökkent hidegtűrés.
Érdemes azonban tudni, hogy a pajzsmirigyzavarok nem mindig járnak figyelemfelhívó tünetekkel, ezért meglehet, hogy a női páciens csak akkor szembesül a problémával, miután már elvetélt. Éppen ezért még a teherbeesés előtt célszerű ellenőriztetni a pajzsmirigyfunkciókat, mivel akkor még idejében kiderülhet, ha túl kevés vagy túl sok pajzsmirigyhormon van jelen.
Egyetlen vérvétellel megelőzhető a vetélés
Ahogy már említettük, igen fontos a megfelelő pajzsmirigyhormon-ellátottság a zavartalan várandóssághoz, ám sajnos még nem szűrik kötelező jelleggel a problémát a terhesség elején, pedig érdemes lenne már a babavárás előtt meggyőződni a TSH-, T3- és a T4-szintekről.
„A pajzsmirigyproblémák igen nagy gondokat okozhatnak a terhesség során, ezért fontos, hogy a várandós nő úgy vágjon neki a terhességnek, hogy jók legyenek az értékei. Sajnos előfordul, hogy a zavar semmilyen tünettel nem jár, és csak a vérvételből derül ki, hogy „nincsenek rendben a pajzsmirigyfunkciók” - figyelmeztet dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája.
Legtöbb esetben gyógyszeresen kezelhető
Amennyiben zavar áll fenn, úgy azt a legtöbb esetben gyógyszeres terápiával hamar orvosolni lehet. Fontos megjegyezni, hogy alulműködés esetén a terhesség előrehaladtával a gyógyszer dózisát lehet, hogy növelni kell, mivel a baba eleinte az anyától „veszi el” a pajzsmirigyhormonokat, és, ahogy nő, úgy egyre több hormonra van szüksége.
Forrás: Budai Endokrinközpont.
OLVASD EL EZT IS!