Nem hiperaktív, csak rosszcsont a gyerek?
Ne láss rémeket, talán nincs szó másról, csak csintalanságról.
Minden szülő rémálma, hogy a gyermeke valamilyen egészségi problémával születik, vagy később derül ki vagy alakul ki nála valamilyen betegség.
Sokan éppen ezért képesek mindenféle tünetet észrevenni a csemetéjükön, ami talán ott sincs, vagy nem olyan egyértelműen, és maguk diagnosztizálnak betegségeket laikusként. Gyakori például, hogy a hiperaktivitás tüneteit vélik felfedezni a gyerkőcökön, holott az csupán egy kis rosszcsont, illetve szülői hibák áldozata.
A figyelemhiányos hiperaktivitás megállapításához szakértői véleményre van szükség, egy anyuka vagy apuka, aki nem orvos, ne is próbálkozzon vele. Ha a gyerek feltűnően nem tud megülni a fenekén, izeg-mozog, rengeteget beszél, nem tud koncentrálni, el kell vinni egy szakemberhez, és tőle várni a diagnózist.
Az alábbiakat sokan összetévesztik a hiperaktivitás tüneteivel.
Gondok a koncentrációval
Már oviskorban feltűnik, ha egy gyereknek gondjai vannak a huzamosabb ideig tartó koncentrációval - ám sohasem biztos, hogy ez a figyelemhiányos hiperaktivitás tünete. Ha a gyerek nem tud figyelni, azt okozhatja például a kialvatlanság. Minden életkorban van egy bizonyos minimum alvásigény, aminél kevesebbet ne aludjon a gyerek.
A koncentrációs zavaroknak az is lehet az oka, ha a kicsinek valamilyen lelki problémája van. Mivel az apróságok még nehezebben fejezik ki magukat, érdemes gyermekpszichológus segítségét kérni.
Pörgés megállás nélkül
Iszonyú fárasztó az anyukáknak és az apukáknak, ha a csemetéjük megállás nélkül száguldozik, mint a szélvész, ugrál, jön-megy. Ez a folytonos pörgés ugyanakkor nem feltétlenül a hiperaktivitás jele.
Lehet a hátterében az például, hogy mit evett a gyerek a furcsa viselkedést megelőzően. Ha rengeteg édességet vagy cukros üdítőt fogyasztott, okozhatja az úgynevezett cukorsokk a nyugtalanságát, és ugyanígy ok lehet a vitaminhiány is.
Ha a gyerek sokat tévézik, hovatovább olyan műsorokat néz, amik erőszakosak, felkorbácsolóak, számára még nem érthetőek, nem is csoda, ha nyugtalan. Ez is okozhatja a folytonos ugrabugrálást.
Csínytevések sorozata
Ha a csemete mindenféle rosszaságot csinál, nem feltétlenül azért teszi, mert hiperaktív.
Ennek a hátterében állhat például az, ha a gyereknek kistestvére van, és úgy érzi, az ő születése óta őt elhanyagolják a szülei. Erre fontos odafigyelni, és hogy a kevéssé kívánatos állapot ne következzen be, érdemes a gyereket is bevonni a baba körüli munkákba.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Továbbá, ha a gyerek mindenféle csínytevést követ el, amögött az is állhat, hogy úgy érzi, kevés figyelmet kap a szüleitől és úgy általában mindenkitől. Ez egyfajta figyelemfelhívás saját magára. Foglalkozzatok sokat a gyerekkel, és elkerülhetitek ezt.
OLVASD EL EZT IS!
- beteg gyerek
- a gyerek fejlődése