„Nem szeretem a gyerekem, elvette az életem” - Egy anya őszinte vallomása szülés után

Nem mindegy, hogy valaki gyereket akar, vagy vágyik rá.

Nem kívánt gyermek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az anyaságra és annak megélésre a legtöbben még mindig úgy tekintünk, mint rózsaszín cukormázba mártott boldogságra. A szülést követően a nő számára élete legszebb időszaka kezdődik, az új szakaszba lépés zökkenőmentes és magától értetődő, hiszen hosszú évek óta az anyaszerepre készült - gondolják sokan.

Hogy a szülővé válás az emberi életben egy normatív krízis - azaz egy természetes változáshoz való adaptációs időszak -, mely az örömön kívül számos nehézséggel is együtt jár, és hogy rosszabb esetben akár szülés utáni depresszió is nehezítheti az anya életét, valamint hogy sok olyan baba van, akinek érkezését nem is várták igazán, ezeket a gondolatokat szeretjük az agyunk egyik hátsó szegletébe száműzni. Illetve hogy lehet aközött is különbség, hogy a gyereket akarják, vagy vágynak rá.

Gyereket akar, vagy vágyik rá?

A szülői szereppel, anyasággal kapcsolatos pszichológiai problémák fakadhatnak abból, hogy az anya, bár akar gyereket - mert eljött az ideje, a nagyszülők követelik az unokát, vagy mert a környezetében sokaknak van gyerekük -, ám valójában nem vágyik szívből a babára, nem kívánja a terhességet, sem a szülői szerepet igazán. Az ilyen nem szívből, csak agyból akart gyerek és az anya között a későbbiekben feszültség alakulhat ki. Néha pedig már az első perctől kezdve küzdelmes a viszony. Jól mutatja mindezt az alábbi édesanya őszinte, fájdalmas, tabugondolatokat feltáró beszámolója.

„Nem szeretem a gyerekem, elvette az életem”

„A kórházban nem akartam vele lenni, féltem a közelségétől, hogy nem tudom majd megnyugtatni, nem tudom ellátni. Itthon nem viselkedtem vele túl természetesen, mindig mosolyogtam rá, mindig bűbáj voltam, akkor is, ha épp sírni lett volna kedvem, vagy szomorú, fásult, zaklatott voltam. Nem engedtem meg magamnak semmilyen negatív érzést. Közben pedig úgy éreztem, hogy elvette a szabadságomat, a testem, az életem. Mérhetetlen csalódottságot és bűntudatot éreztem, ha ránéztem. Csalódott voltam, mert ha a szemébe néztem, azt láttam, hogy mást várt, de engem kapott. Néha megfordult a fejemben hogy gyűlölöm, nem szeretem, mert elvette az életem, megfosztott a szabadságomtól, tönkretette a testem. Még beszélni nem tudott, és elmentünk vendégségbe, csak az apukájánál volt hajlandó lenni, engem eltolt, ha ölbe szerettem volna venni, sírt, na, ezt volt a legnehezebb elviselni.”

Ha kíváncsi vagy még egy hasonló cikkre, amelyben hús-vér anyák nyilatkoznak az anyaságról, kattints ide!

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Rátalálni egymásra

Az édesanya, akinek vágyott és kezdődő modellkarrierjét szakította félbe a terhesség, mindezeket a nehéz, szívbemarkolóan őszinte gondolatokat egy terápia keretein belül osztotta meg a szakemberrel. Rossz anyának érezte magát, mardosta a bűntudat, megpróbált kompenzálni, ám ettől a viselkedése hol mesterkéltté, hol szorongóvá vált. Kisfiához nem találta a harmonikus utat, mert lekötötték a belső vívódásai. A kicsi emiatt úgy érezhette, hogy vele lehet a gond, hogy anyukája nem tud igazán közel kerülni hozzá, emiatt elutasítóvá vált. Kapcsolatukat sok harc, feszültségek, kölcsönös sérelmek terhelték. A kisfiú már óvodás volt, amikor terapeutához fordultak.

Az ülések során a szakember integratív játékterápiát alkalmazott, mely során anya és fia együtt játszottak - a terapeuta hol aktívabb, hol passzívabb részvételével. Játék közben képessé váltak jobban, nagyobb szeretettel és megértéssel fordulni a másik felé. Végül sikerült rendbe hozni a kommunikációs és kapcsolati félreértéseket, félresiklásokat és örömmel, együtt jelen lenni a játék varázslatos, jóvá tevő mesebirodalmában.

Cikkünk dr. Eigner Bernadett Gyerek születik című könyve alapján készült.

gyerek-szuletik-konyv
Mindannyian jó szülők szeretnénk lenni, mégis gyakran érezzük, hogy valami félrecsúszik, és minden szeretetünk és igyekezetünk ellenére egyre távolabb kerülünk az elképzelt céltól. A Mindent a családról sorozat egymásra épülő, de külön-külön is helytálló kötetei a különböző életszakaszokban segítenek megtalálni mindenkinek a saját irányát és megoldásait a szülői lét hosszú és rögös útján.

Ára: 3279 forint.
Kiadja: Móra Kiadó
A könyvet itt rendelheted meg

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük