Mit tegyél, ha csúnyán beszél a gyerek?
A gyerekek sokszor felettébb izgalmasnak találják a csúnya szavakat. Tudd meg, hogyan szoktathatod le porontyodat!
Hol tanulta ezt a gyerek?
Ha mégis elhagyná a szádat valamilyen csúnyaság a kicsi jelenlétében, azonnal javítsd ki magad, esetleg engedd meg csemetédnek, hogy ilyenkor rád szóljon. Még jobb, ha a felnőtt családtagok egymást is figyelmeztetik, ha valamelyikük megfeledkezne magáról.
Köztudott, hogy egyes médiumok szókincsformáló hatása nem nevezhető éppen áldásosnak. Érdemes tehát alaposan megszűrnöd, mit láthat és hallhat a kicsi - ám önmagában ez nem elég. Ügyelj arra is, hogy a háttérben ne menjen nem neki való műsor, illetve a tévé vagy a DVD-lejátszó hangja ne szűrődhessen be a szobájába.
Mit ne tegyél, ha a gyerek káromkodik?
Az sem célravezető, ha megpróbálod humorosan felfogni a helyzetet, hiszen a kicsi számára sikerélményt jelenthet, ha a felnőttek jól mulatnak trágár szavain, ami még inkább motiválja a csúnya beszédre. Ráadásul a későbbiek során nem hallgat majd rád, ha más körülmények között, például rokonlátogatás alkalmával vagy egy zsúfolt bevásárlóközpont kellős közepén ugyanezért rászólsz.
Természetesen a szidás vagy pláne a büntetés sem megfelelő ellenszer. Ezzel ugyanis csak felesleges bűntudatot keltenél a gyerekben, aki valójában nem is tudja, hogy mit beszél, így értelemszerűen szavai súlyát sem érezheti.
Három bevált módszer
Kategorikus tiltás
Ily módon tudatosíthatod gyermekedben, hogy ez a fajta viselkedés a legkevésbé sem helyénvaló. Indoklásként elegendő annyit mondani, hogy az adott szó csúnya, ezáltal bántó mások számára. Ezzel még nem tekintheted lezártnak az ügyet, nagy a valószínűsége ugyanis annak, hogy csemetéd még néhányszor megpróbálkozik a nagy felháborodást keltő szóval. Fontos tehát, hogy következetes legyél: ha egyszer megtiltottad az adott káromkodást, később se engedj ebből a szabályból, függetlenül attól, hogy otthon vagy vendégségben vagytok.
Magyarázd meg a szót!
Ami a csövön kifér
Ha jelentésük szerint használ trágár szavakat
Más a helyzet, ha gyermeked egyértelműen a jelentésük szerint használ trágár szavakat. A jelenség hátterében az állhat, hogy csemetéd nem tudja kinyilvánítani érzelmeit, vagy azt tapasztalja, hogy nem érted őt meg, és ebből adódó frusztrációjától próbál megszabadulni a csúnya beszéd révén.
Az érzelemkifejezés képessége többféleképpen is fejleszthető. Mivel a gyerek nagyrészt a szülői viselkedést imitálva, utánzás révén tanul, a legfontosabb, hogy te magad mindig a lehető legtermészetesebb módon nyilvánítsd ki felé érzelmeidet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Emellett időről időre tegyél fel neki olyan kérdéseket, melyek segítségével körül tudja határolni, illetve meg tudja fogalmazni, mi játszódik le benne. Például: mérges vagy? Szomorú vagy? Miért? Mitől éreznéd jobban magad?
Különböző mintákat is kidolgozhattok arra, hogy miként adja a gyerek környezete tudtára, mi az, amit elvár, és mi az, ami kellemetlen vagy nemkívánatos a számára. Ily módon fokozatosan megtanul kiállni magáért úgy, hogy ezzel másokat ne bántson.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- kezelés
Piros foltok, viszkető, hámló bőr
- internet
- kisgyerek
Így szabályozd a gépet, hogy a gyerek csak azt lássa, ami neki való
- kisgyerek
- gyereknevelés