8 kérdés, amit mindennap tegyél fel a gyereknek - Segít feldolgozni neki a napot

Felejtsd el a „Mi volt ma a suliban?” kérdést!

Mi volt ma a suliban?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szülők többsége ismeri a szituációt, amikor iskolás gyerekétől próbál érdeklődni afelől, hogy milyen is volt a napja, mi történt a suliban, ám a felelet rendszerint ennyi: „semmi különös”.

Érdemesebb ilyenkor stratégiát váltani, de legalábbis kevésbé általános, célzottabb kérdésekkel próbálkozni a gyereknél.

Kérdések a "Mi volt a suliban?" helyett

A hazafelé úton ne kezdd faggatni az iskoláról, inkább mesélj neki valamit te a napodról! A negatívumokat sem kell elhallgatni, de fontos, hogy legyen pozitívum is az élménybeszámolódban. Előfordulhat, hogy a te történeteidről neki is eszébe jut néhány dolog, amit elmesélne a napjáról. Fontos, hogy ebben az esetben figyelmesen hallgasd őt végig, hagyd, hogy kibeszélje magát.

Amennyiben nem mesél semmit, úgy az alábbi kérdések közül néhányat érdemes naponta feltenni a gyereknek. Nemcsak azért, hogy szülőként jobban képbe kerülj az iskolai történéseket illetően, hanem azért is, mert segítenek a gyerek számára feldolgozni a napot. Ráadásul a kritikus helyzeteket illetően így alkalmad nyílik tanácsot adni neki.

  • Mi volt ma a legjobb dolog a suliban?
  • Történt ma valami olyan az iskolában, ami nem tetszett neked?
  • Történt ma valami vicces az iskolában?
  • Volt olyan, amiben tudtál segíteni valakinek ma az iskolában?
  • Volt valaki, akivel ma jót tudtál beszélgetni?
  • Volt ma valami cikis helyzet a suliban?
  • Milyen volt ma a tanárok hangulata?
  • Van kedvenc helyed a suliban? Megmutatod holnap?

A sort természetesen lehetne még folytatni, de a fenti listából egyértelművé válik, hogy melyek azok a kérdések, amik azt sugallják a gyereknek, hogy a szülő valóban érdeklődik aziránt, ő hogy élte meg a napját az iskolában, illetve milyen pozitív vagy negatív élmények érték. Esetleg ki az, akivel konfliktusa támadt - és ezt ő hogyan élte meg.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az iskola a gyerek dolga

Arról pedig, amit Vekerdy Tamás oly sokszor hangsúlyozott, miszerint „az iskola a gyerek dolga”, nem szabad elfeledkezni. Fontos, hogy minél kisebb a gyerek, a szülő annál inkább képben legyen az iskolai eseményekkel kapcsolatban, illetve még lényegesebb, hogy tudja, a napközbeni történések hogyan csapódnak le a gyerekben. Ennek ellenére nem szabad elfelejteni, hogy nem a szülő jár iskolába. Vagyis elég, ha a hátteret biztosítja a tanuláshoz, segít, ha a gyerek kéri, de meg kell próbálni elkerülni azt a csapdát, hogy szülőként állandóan neki kelljen észben tartani, mit is kell vinni keddre az iskolába, melyik tantárgyból volt házi feladat csütörtökre.

Olvass tovább! A jó szülő-gyerek kapcsolat fejlesztése is fontos

Szülőként természetes, hogy a lehető legjobb kapcsolatot szeretnénk kialakítani gyermekünkkel, ezt pedig csak úgy érhetjük el, ha már kicsi korától kezdve lerakjuk az alapokat.

7 lépés, hogy jó kapcsolatod legyen a gyerekkel: az önbizalmát és önképét is fejlesztheted

Ahhoz, hogy felnőtt korukban is közeli, bizalmi kapcsolat alakuljon ki a szülő és gyermek között, már kicsi korban érdemes lefektetni az alapokat.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük