A mese 5 jótékony hatása a gyerekre: igen fontos készségeket fejleszt
A mesehallgatás olyan alapvető készségeket fejleszt, amelyek elengedhetetlenek a gyermek jövője szempontjából.
Nemcsak a klasszikus értelemben vett mesék vannak fejlesztő hatással a gyermekekre, hanem a mondókák, versek, ölbeli játékok - lovagoltatók, hintáztatók, sétáltatók - és énekek egyaránt. Az életkori sajátosságok mentén haladva az utóbbiak kapnak inkább főszerepet az első két évben, sőt már az édesanya pocakjában is.
Az animációk és rajzfilmek nem tartoznak a mesék fogalmába, bár köznyelven meseként emlegetik őket, mégsem azok. Míg a mondott vagy olvasott mesélés során a gyermek képzelete, fantáziája szárnyal, addig egy rajzfilm mindezeknek határt szab, hiszen az agy mindent készen kap.
A mese négy fontos, fejlesztő hatása
Szarka-Tamás Enikő speciális mozgásfejlesztő óvodapedagógus, kora gyermekkor szakirányú neveléstudományi szakember és a YouTube-csatornán futó Óvó néni mindenkinek vloggere szerint a kicsi korban történő mesehallgatás években mérhető iskolai előnyöket eredményezhet.
- Ma már bizonyítva van a 3-6 éves korosztály vizsgálata alapján, hogy a napi egy órát meghaladó képernyőzés - tévé, laptop, okostelefon - hosszú távon a fehérállomány károsodását eredményezi, ami a kognitív képességekért felelős, tehát nehézségeket okozhat az olvasásban, nyelvtanulásban, gondolkodásban. Ugyanakkor a rendszeres, napi 15 perces mesehallgatás években mérhető iskolai előnyöket eredményezhet azokkal szemben, akiknek egyáltalán nem, vagy nagyon ritkán mesélnek, olvasnak - kezdi a szakértő.
Oldja a feszültséget
- A mese oldja a belső feszültséget, így kiemelten fontos, hogy a szülők az életkornak megfelelőt válasszanak, amelyekkel minél könnyebben tud azonosulni a gyermek. De vigyázat, a könyvekre írt életkori ajánlás nem mindig hiteles, érdemes számba venni az egyéni sajátosságokat is a megfelelő könyvek és mesék kiválasztásakor - javasolja.
Az érzelmi nevelés eszköze
Szarka-Tamás Enikő szerint az sem baj, ha egy mesét a gyermek egymás után többször kér, ilyenkor érdemes neki annyiszor olvasni, amennyiszer szüksége van rá.
- Amikor többször kéri egymás után ugyanazt a mesét, akár napokon, heteken keresztül, akkor legyünk engedelmesek, hiszen ilyenkor a gyermek talál valami olyat benne, amit újra és újra át akar élni, ezzel helyretéve a lelkében a hétköznapi élményeit. A mesélés értékrendet alakít ki a gyermeki világképben, és az érzelmi nevelés egyik kiemelt eszköze, közben segíti az ok-okozati összefüggések megértését is.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Formálja a személyiséget
- A gyerekek sokkal több időt töltenek a képzeletvilágukban, mint a valóságban, hiszen ez az aktuális fejlődési szakaszukban egy nélkülözhetetlen tanulási folyamat. A mesék mindezt segítik, gazdagítják, közben formálva a személyiséget és a világképet - mondja.
Bővíti a szókincset
Köztudott, hogy a mesével a gyerekek rengeteget tanulhatnak anyanyelvükről is, miközben szókincsük is egyre bővül.
- A mesehallgatás szókincsbővítő tulajdonsága semmivel sem helyettesíthető. A mindennapos kommunikációval szemben a könyvekből ismert szavak és kifejezések jóval összetettebbek és bonyolultabbak, mint amiket a közvetlen környezetükből megismernek a gyerekek. A rendszeres "betűnézegetés" és a bonyolultabb szavakkal való találkozás a későbbiekben segíti az olvasás megtanulását.
Fenntartja a figyelmet és megtanít koncentrálni
- A képes könyvek nézegetése nemcsak a fantázia beindítására van jótékony hatással, hanem a figyelem fenntartására is. Főként kisgyermekkorban, hiszen amikor a látótérbe kerül valami mozgó dolog, akkor a figyelem ösztönösen arra irányul. Ebből következik az a jelenség, amikor a kisgyermek mindig azzal akar játszani, amivel a másik. Erre nagyon alkalmas ellensúlyozó praktika az állóképek nézegetése könyvekben vagy diavetítőn. A képernyőzés viszont csak felerősíti a mozgásra fókuszáló figyelmet, így hosszú távon azt eredményezheti, hogy könnyen elterelhető lesz a figyelem, és ehhez gyenge koncentrációs készség párosul, ami viselkedési és/vagy tanulási zavarokat is okozhat 4-5 éves kor után - mondja a szakértő.
Mennyire ismered a régi magyar mesefilmeket? Mézgáéktól Mirr-Murrig tesztelheted
Tedd próbára emlékezőképességed, és idézd fel a meséket, amiket gyerekként néztél: kvízünkben tíz kérdés vár.
Borító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- szórakozás
- rajzfilm
Hol lehet online mesét nézni? 3 oldal, ami kész kincsesbánya, ha gyermeked van
- család
- gyereknevelés