Így ismerd fel a másodlagos fulladás jeleit: a gyerek élete múlhat rajta

Nemcsak a vízben történhet meg a baj, de utána akár 48 órával is. Ismerd meg a másodlagos fulladás okát és tüneteit.

Másodlagos fulladás tünetei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár a másodlagos fulladás jelenségének korábban is számos áldozata volt, az elmúlt években egyre több fórumon foglalkoznak vele, ami sokak szerint különös módon egy amerikai sorozatra, a The Affair, vagyis A viszony című alkotásra vezethető vissza, melynek központi motívuma volt egy fiatal házaspár tragédiája, akik így veszítették el négyéves kisfiukat. 

A sorozatnak köszönhetően világszerte több millió néző került tisztába a másodlagos fulladás fogalmával, nem utolsósorban pedig azzal, mikor kell jobban figyelni, és miből lehet felismerni a jeleket, hogy elkerülhető legyen a legrosszabb végkimenetel.

kisgyerek-alamerul
Fotó: Bicho_raro / Getty Images Hungary

Mi az a másodlagos fulladás?

Magával a fulladással kapcsolatban is sok tévhit kering a köztudatban, például az nem jár mindig kiabálással és a víz hangos csobogásával, csapkodásával, nagyon gyakori, hogy csendesen és gyorsan történik meg. Bár nem szakorvosi kifejezések, szokás a fulladásnak kétféle típusát is elkülöníteni, az egyik a nedves fulladás, melynek során víz kerül a tüdőbe, míg a száraz fulladás esetében erről nincs szó, viszont oxigénhiány következik be a gége reflexes, görcsös állapota miatt.

Az úgynevezett másodlagos fulladás során is víz kerül a tüdőbe, tehát tulajdonképpen nedves fulladás, de sokan összekeverik a száraz fulladással csak azért, mert nem a vízben, hanem később, a szárazföldön jelenhetnek meg a tünetei.

A másodlagos fulladás oka is minden esetben a vízben töltött idő, melynek során egy vízi baleset vagy problémás szituáció révén az érintett fulladásközeli állapotba kerül, azonban sikerül, úgymond, megúsznia a nagyobb bajt, és láthatóan jól érzi magát, a saját lábán jár, nincsenek tünetei. A tüdejébe azonban kerülhetett víz, amit nem köhögött vissza, ez pedig később is okozhat komoly problémát, van, hogy akár négy órán belül is, de jellemző, hogy akár 24-48 órán át is rejtve maradnak a tünetek, melyek a tüdő irritációjából, gyulladásából, ödémájából fakadnak.

A 8 legjobb gyerekbarát strand a Balatonon: homokos part és játszótér is várja a kicsiket

Elolvasom

Milyen tünetekre kell figyelni?

A másodlagos fulladás oka nem az, ha vizel nyel a gyerek, ez annak szennyezettségétől függően inkább emésztőrendszeri problémát okozhat, hanem az, ha félrenyeli azt, és az a tüdőbe kerül. Kevés víz is okozhat bajt, ugyanakkor, ha egy apróbb félrenyelés után intenzív köhögés következik, valószínűleg távozik is a víz, és nem lesz szó nagyobb problémáról. Ha a köhögés nem csillapodik, és igen kifejezett, fontos orvoshoz fordulni, de bármilyen bizonytalanság esetén is jobb ezt megtenni, inkább legyen a vége egy felesleges vizsgálat, mint egy jóval súlyosabb állapot.

Súlyos esetben, ha a gyerek komoly veszélyben volt, és akár fulladásközeli állapotba is került, mindenképp orvosi utánkövetés és felügyelet szükséges, de még egy kisebb félrenyelés esetén sem árt jobban odafigyelni a gyanújelekre.

kisfiu-kohog
Fotó: skynesher / Getty Images Hungary

A másodlagos fulladás tünetei közé tartozik a köhögés, a nehézlégzés, a mellkasi fájdalom, a hangulat és a viselkedés változása, az elesettség, esetleg a láz, a hányás, a gyanús köpet. Az orvosi diagnózis felállítását segíti továbbá az emelkedett pulzus, az alacsonyabb véroxigénszint, a tüdőben jelenlévő folyadék és a fennálló légzési probléma. Az időben észlelt tünetek esetén elegendő lehet az antibiotikum, a vízhajtó készítmény, illetve az oxigén adása, nagyon súlyos esetben azonban mesterséges lélegeztetésre is szükség lehet.

Bármit is észlel valaki a tünetekből, már az első jeleknél érdemes orvoshoz fordulni és megosztani az előtörténetet is, ha ugyanis nem ismerik fel előbbieket, végzetes is lehet a végkimenetel. Bár gyermekeket gyakrabban érint a probléma, a felnőttek sincsenek védve. A másodlagos fulladást megelőzni az időben felismert tünetek és az orvosi kezelés mellett ugyanúgy lehet, mint bármilyen más típusú fulladást, a gyermek fokozott felügyeletével és rendkívüli elővigyázatossággal a fürdőzés során, emellett nagyon fontos ismerni az elsősegély menetét is, mellyel kapcsolatban mindenképp érdemes megnézni az alábbi videót!

Ez az anyák, és ez az apák feladata családi nyaralás előtt - Vicces, de elgondolkodtató grafika

Egy kétgyermekes édesanya osztotta meg tapasztalatait a nemek közötti egyenlőtlenség kapcsán.

Elolvasom

Képek: Getty Images Hungary.

Ezt is szeretjük