Egy igazi hungaricum, amire 108 éve büszkék lehetünk: ma van a magyar védőnők napja
1915. június 13-án alakult az Országos Stefánia Szövetség.
A hungarikum szó hallatán legtöbbeknek talán a Hévízi-tó, a Béres csepp, esetleg a makói hagyma vagy a pálinka ugrik be elsőként.
Pedig hungarikumnak számít a Magyar Védőnői Szolgálat mint nemzetközileg is egyedülálló, tradicionális ellátási rendszer is.
108 éves a Magyar Védőnői Szolgálat
A Magyar Védőnői Szolgálat jogelődje, az Országos Stefánia Szövetség 108 éve, 1915. június 13-án alakult. A századforduló és az első világháború idején a csecsemőhalandóság még igen magas volt hazánkban. Ma, amikor a statisztikák szerint ezer élveszülésre jut 3-4 csecsemőhalál, még belegondolni is nehéz, hogy 1900-ban ez a szám 225 volt, vagyis a gyerekek negyede a századfordulón nem élte túl a csecsemőkort. Az 1910-es években pedig ezer élveszülésre még mindig több mint 190 csecsemőhalál jutott.
A Magyar Védőnői Szolgálat 1915-ös megalapításának célja a családok támogatása, a magzat és a gyermek egészséges fejlődésének biztosítása és ennek a magas csecsemőhalandóságnak a visszaszorítása volt. A védőnők által biztosított komplex, preventív családvédelmi szolgáltatásnak és az egészségügy fejlődésének köszönhetően 1965-re negyven alá csökkent az ezer élveszülésre jutó csecsemő-halálesetek száma.
A családvédelmi hálózatnak tehát ez a fonata európai viszonylatban is kimondottan erős itthon. Ma Magyarországon a védőnői munkát csak védőnői szakon szerzett főiskolai oklevéllel lehet végezni. A védőnők a várandósság korai szakaszától kísérik az édesanyákat, majd a babákat és a családokat. Megszervezik a szűrővizsgálatokat, védőoltásokat készítenek elő, ezenkívül gyakran egészségnevelő programokat biztosítanak a családok számára. Kapcsolatot tartanak ugyanakkor az egészségügyi, gyermekjóléti és szociális ellátórendszer embereivel is. A védőnők olyan szerteágazó tudás birtokában vannak, melynek köszönhetően egészségügyi, szociális, illetve mentálhigiénés tanácsadást is nyújtanak az édesanyák számára.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Védőnői szolgálat államosítása
A védőnők szoros kapcsolatban állnak a gyerekorvosokkal, egymásnak adják azokat a fontos információkat, melyek a gyerekek egészsége szempontjából fontosak. Sajnos egy új szabályozás szerint 2023 nyarán a védőnői hálózat az önkormányzatoktól állami kézbe kerül, míg a gyerekorvosok maradnak az önkormányzatoknál. Emiatt a kommunikáció nehezítetté válhat közöttük. Ráadásul az államosítás következtében a védőnőknek néhány hét múlva új szerződés szerint kell dolgozniuk, amit még nem láttak. Nem tudják, hogy az állam biztosítja-e számukra a megfelelő feltételeket, mint ahogyan azt sem, mennyi lesz a fizetésük. Emiatt sokan aggódnak a jövőjük miatt. Ráadásul sajnos jelenleg is több száz védőnő hiányzik a rendszerből - elsősorban Pest, Szabolcs, Borsod és Somogy megyében.
Teszteld magad: tudod, melyik hungarikum még?
Hungarikum hivatalosan az a dolog lehet, amely a magyarságra jellemző tulajdonságával csúcsteljesítményként értelmezhető, és amelyet a hungarikumtörvény alapján a Hungarikum Bizottság kiemelésre méltó értéknek tart.
Melyik a hungarikum: a túzok, a tiszavirágzás vagy a Feszty-körkép? Teszteld a tudásod!
Kvíz!
Elolvasom(Borítókép: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- abortusz
- népesség