Ingyenes, gyógyszermentes szorongásoldó módszer: a kutatók szerint is működik
Ha szorong, nehezen barátkozik a gyerek, ez lehet a megoldás a kutatók szerint.
A szorongás napjainkban nem csak a felnőtteket, a gyerekeket is mindinkább érinti. A kisebbek esetében nehezebb a felismerés, de utalhatnak rá olyan szomatikus tünetek, mint az emésztőrendszeri panaszok, gyakori hasfájás, újbóli bepisilés vagy a gyermek viselkedésének megváltozása. Természetesen ilyenkor elsősorban azokon a tényezőkön kell változtatni, melyek a gyermek közvetlen környezetében előidézhetik a problémákat. Emellett azonban kutatók szerint érdemes lehet kihasználni a négylábú háziállataink nyújtotta pszichés előnyöket is.
A kutya hatása a gyerekre
A titok az oxitocin hormonban rejlik. Az oxitocin az agy hipotalamuszában termelődik, majd a véráramba kerülve fejti ki hangulatjavító hatását, csökkenti a stresszt, társaságkedvelőbbé tesz, segít kifejezni érzelmeinket. Kutatók arra lettek figyelmesek, hogy a kutyákkal töltött idő növeli a gyerekek oxitocinszintjét.
Dr. Gitanjali E. Gnanadesikan, az Arizonai Egyetem Antropológiai Karának posztdoktori ösztöndíjasa vezetett egy érdekes kutatást, melyben 55, 8 és 10 év közötti gyermeket vizsgáltak. Mérték a gyerekek oxitocinszintjét a család kutyájával és ismeretlen kutyával való játék, valamint egyedül történő játék során. Azt figyelték meg, hogy az állattal való foglalkozás során nőtt a gyerekek oxitocinszintje.
Ami még érdekesebb, hogy mindegy volt, hogy a kutya a család házi kedvence vagy idegen a gyerek számára, mindkét esetben oxitocinemelkedést észleltek a kutatók a gyerekek szervezetében. Ezzel egy időben a gyereket ismerő kutyák oxitocinszintje is megugrott, ugyanakkor az ismeretlen kutyák esetében nem figyeltek meg ilyesfajta változást.
Javuló szociális készségek
A kutyákkal való interakció hatására tehát nőtt az oxitocinszint, csökkent a stresszhormonszint, oldódott a gyerekek szorongása. A négylábúval való időtöltés emellett hatással van a gyerekek szociális készségeire is: mivel megtanulják értelmezni kedvencük testbeszédét, kifejezéseit, szükségleteit, javul a gyerekek kommunikációs készsége. Ez a nonverbális kommunikáció pedig pozitív hatással van a verbális kommunikációra is. Ráadásul a kutyák egyfajta hídként is szolgálnak a társas interakciókhoz, hiszen sétáltatás során a gyerekeknek módjuk nyílik megismerni új embereket, bővülhet a baráti társaságuk is.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Csak ha van rá energiátok
Bár a kutyatartás számos pozitívummal jár, természetesen nem szabad megfeledkezni róla, hogy a négylábú kedvenc nem csupán örömöt, és boldogságot, hanem kötelezettséget is hoz magával. Tehát csak azért, mert a gyerek lelkiállapotára pozitív hatást gyakorol, még nem érdemes hazavinni egy négylábút. Ha úgy érzed, nem lesz kapacitásotok arra, hogy napi szinten sétáltassátok, foglalkozzatok vele, inkább ajánljátok fel egy szomszédnak, hogy néha elviszitek kicsit lemozgatni az ő kutyáját.
Ha nem látod, nem hiszed: a kutya segített a kisfiúnak a hűtőt kinyitni
A totyogó- és az óvodáskorosztálynál nincs viccesebb.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)