Kismama-szépségversennyel az abortusz ellen? Novák Előd felhívása kiverte a biztosítékot

A Mi Hazánk alelnökének újabb ötlete van az alacsony magyarországi születésszám növelésére és az abortusz visszaszorítására.

Kismama-szépségverseny, Novák Előd
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Novák Előd országgyűlési képviselő, a szélsőjobboldali Mi Hazánk alelnöke két napja, 2025. január 28-án hirdetett kismama-szépségversenyt Facebook-oldalán. Mint írja: „A pályázat célja a legszebb női hivatás, az anyaság megbecsülése, a várandósság szépségének bemutatása.” Ezzel pedig  a tavalyi magzatvédő dalpályázat után ugyancsak  nem titkolt célja az alacsony magyarországi születésszám növelése és az abortusz visszaszorítása. 

Cseh Katalin momentumos országgyűlési képviselő többek között a képmáshoz fűződő jogok megsértése és a nők tárgyiasítása miatt kritizálta a felhívást, de felmerül még más kérdés is. Valódi tettek és politikai változások helyett tényleg ilyen nevetséges, olcsó módszerekkel kell népszerűsíteni az anyaságot?

Politikai célú kismama-szépségverseny

A „gyermek áldás” című fényképpályázaton a díjazottak és családjaik 1-2-300 ezres pénzjutalmat, illetve wellnesshétvégét, fürdőbelépőt nyerhetnek. Már a momentumos Cseh Katalin is erősen kritizálta a próbálkozást, mivel a felhívás szerint titokban, a nő engedélye nélkül is lehet beküldeni kismamafotókat, amivel gyakorlatilag a GDPR-hoz és képmáshoz fűződő jogok megsértésére ösztönzi a nők családtagjait. A versenybe benevezett képeket pedig egy öttagú zsűri fogja elbírálni  akár a képen szereplő nők tudta nélkül , ami nem annyira konzervatív elvekre, sokkal inkább a nők tárgyiasítására vall. Novák Előd felhívását itt láthatod:

A kismama-szépségverseny egyébként még így is egy hajszállal kedvesebb próbálkozás  és a politikus egy későbbi posztja szerint egy nap alatt ezer fotó érkezett rá , mint a szívhangrendelet. Utóbbit Novák Előd felesége, Dúró Dóra szorgalmazta, és eredményeképpen 2022. szeptember 15. óta az abortuszra jelentkező nőknek kötelező meghallgatniuk az embrió szívhangját, mielőtt végső döntésre szánnák el magukat. Mintha ez változtatna bármit egy olyan élethelyzeten, melyben egy nő vagy egy pár úgy döntött, nem tudja vállalni a baba kihordását, felnevelését.

A születésszám növelése, az abortusz visszaszorítása

A kismama-szépségversenyes posztban Novák Előd ír arról, hogy „soha olyan kevés gyermek nem született Magyarországon, mint tavaly, miközben az abortusz a vezető halálok”. Ugyanakkor az is látható a KSH statisztikáiból, hogy a terhességmegszakítások száma évről évre csökken. Míg az ezredfordulón száz élveszülésre 58 abortusz jutott, addig ma ez a szám 24. Természetesen ez messze nem ideális, de a terhességmegszakítások megelőzése nem a szívhangrendelettel és kismama-szépségversennyel, hanem az edukációnál kezdődik. Érdekes összefüggés, hogy miközben a szexuális felvilágosítást a Nemzeti Alaptanterv 78. osztályban említi csak, és sok iskolában el is marad  a civil szervezetek kizárása miatt , Magyarországon 12 éves kortól már szexelhet egy kiskamasz. Erről a témáról Gyurkó Szilviával, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány alapítójával beszélgettünk korábbi cikkünkben.

A cikk az ajánló után folytatódik

Boomerek és Zoomerek - Miért nehéz a generációk közötti kommunikáció?

Steigervald Krisztián generációkutató a Femina Klub áprilisi előadásán arra keresi a választ, hogyan érthetjük meg egymás világát, hogy a különbözőségek helyett a kapcsolódási pontokra koncentráljunk. Hogyan lehet megtalálni a közös nyelvet a digitális bennszülöttek és az analóg világban felnőttek között? Milyen eszközökkel segíthetjük elő az együttműködést, és hogyan tanulhatnak a generációk egymástól, ahelyett hogy egymás ellen dolgoznának?

 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. április 9. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Hogyan születhet több gyerek?

Nem a kismama-szépségversennyel van a baj. Az a probléma, hogy politikai céllal történik  akár a nők személyiségi jogainak megsértése, tárgyiasításuk árán is. Olcsó húzás olyan változások helyett, melyek valóban szükségesek lennének ahhoz, hogy az emberek merjenek családot alapítani vagy több gyermeket vállalni.

Nem a múltba kell visszatérni olyan szlogenekkel, mint hogy a „Nők legnagyobb dicsősége az anyaság.”. Azok a politikai döntések fognak hozzájárulni ahhoz, hogy elegendő gyerek szülessen, melyek alkalmazkodnak a jelen és a jövő elvárásaihoz, értékeihez.

Ha volna elegendő orvos az egészségügyben, ha nem zárnának be sorra Magyarországon a szülészetek. Ha elegendő hely lenne a bölcsődékben, ha az óvodákban nem 30 fős csoportlétszámmal és nyugdíjból visszahívott óvónőkkel igyekeznének megoldani a férőhely- és pedagógushiányt. Ha a részmunkaidő, a rugalmas munkaidő több munkahelyen lenne elérhető.

Ha a gyermeket nevelő családok pénzügyi támogatása valóban működne. Mert bár már 2024 ősz óta minden fórumon hallhatjuk, hogy mennyire szuper, hogy a családi adókedvezményt megduplázza a kormány, valójában erre csak 2026 januárjában kerül sor. Az idő addig telik, az inflációval pedig egyre értéktelenebbé válik a még meg sem kapott támogatás.

A nők akkor akarnak szülni, a párok úgy akarnak gyereket vállalni, hogy biztonságban érzik magukat, ha úgy érzik, az országban megfelelőek hozzá a körülmények, lesz elegendő anyagi forrásuk a gyermek felneveléséhez. De azt nézni, hogy az olló nyílik: a gazdagok egyre gazdagabbak, a szegények egyre szegényebbek, miközben a középosztály lassan eltűnik, a politikusokat pedig addig érdeklik a nők, amíg meg nem szülték a gyerekeket, nem egyszerűen frusztráló, sokkal inkább ijesztő és kétségbeejtő. És ezen nem segít a kismama-szépségverseny.

100 ezer forintot kapsz az önkormányzattól, ha ebben a kerületben laksz, és gyereked születik

A következő kerületek lakosai igényelhetnek életkezdési támogatást az önkormányzattól.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary) 

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük