Jól gondold meg, lekeversz-e egyet a gyereknek

Kihathat az agy fejlődésére

A bántalmazás következtében fontos agyi területek zsugorodhatnak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A gyerekkori bántalmazás következtében fontos agyi területek zsugorodhatnak - idézte amerikai kutatók megállapítását a LiveScience című ismeretterjesztő portál.

A hippokampusz nevű agyterület térfogatának csökkenése megmagyarázhatja, hogy miért vezetnek a gyerekkori problémák a későbbi életben sok esetben olyan pszichiátriai zavarokhoz, mint a depresszió, a drogfüggés vagy más mentális gondok - véli Martin Teicher, a Harvard Egyetem munkatársa. A tanulmányt részletesen az amerikai tudományos akadémia folyóirata, a PNAS legfrissebb számában ismertették.

6% is lehet a csökkenés

Tanulmányukhoz a szakemberek mágneses rezonanciás képalkotó berendezéssel - MRI - vizsgálták 193 önkéntes agyát, akiknek az életkora 18 és 25 év között volt.

Teszteket is oldattak meg velük, és kikérdezték őket előéletükről. Az adatok elemzésekor úgy találták, hogy a gyerekkorukban bántalmazott vagy elhanyagolt fiatal felnőttek hippokampuszában egyes területek térfogata kisebb volt akár 6%-kal is, mint jobb sorsú társaiké.

Méretcsökkenést tapasztaltak a subiculum nevű agyi területen is, amely a hippokampuszból érkező jeleket továbbítja az agy más részeihez, így a dopaminrendszerhez is, amelyet agyi jutalmazó központban is szoktak nevezni. A subiculum méretcsökkenése figyelhető meg például drogfüggő és skizofrén embereknél is.

Korábbi állatkísérletek, köztük főemlősökkel végzett tesztek azt mutatták, hogy a kortizol stresszhormon túlzott mennyisége a hippokampusz zsugorodásához vezethet a fejlődés bizonyos szakaszaiban. Embernél ez a három-öt év közötti, valamint a 11-13 év közötti fejlődési szakaszban lehet érvényes, a stresszhormon magas szintje ugyanis leállíthatja a neuronok növekedését a hippokampuszban.

15 tipikus nevelési baki

Nézegess képeket!

Elolvasom

- Ezen a területen nagyon sok receptor van, ahová a kortizol kötődni tud, így befolyásolja a receptorokat tartalmazó neuronok fejlődését és kapcsolódásait - magyarázta Teicher.

A saller és a paskolás nem ugyanaz

Hogy pontosan mi is számít bántalmazásnak, abban még a szakértők között sem teljes az egyetértés. Az egyik tábor képviselői szerint a testi fenyítésnek kitett gyerek elveszíti azt a képességét, hogy a szülőt az elfogadás és az oltalmazás forrásának tekintse - holott ez az egészséges személyiségfejlődés szempontjából nélkülözhetetlen lenne.

Mások különbséget tesznek az óvó-féltő jellegű testi fenyítés és a szülő indulatából, illetve tehetetlenségéből fakadó bántalmazás között. Az ő álláspontjuk szerint előbbinek lehet létjogosultsága a gyermek első éveiben, melyek azon szabályok kialakításáról szólnak, amelyek révén a kicsi megtalálhatja a helyét a világban - különösen, ha a gyerkőc olyat tesz, amivel veszélyezteti önmagát vagy társait.

Normális dolog megütni másokat?

Mindazonáltal ez utóbbival is érdemes csínján bánni. Margot Sunderland, a neves angol szakértő Okosan nevelni tudni kell című könyvében kifejti: a verés arra tanítja a gyereket, hogy teljesen rendben lévő dolog megütni másokat.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Így jó eséllyel agresszívabban lép majd fel a környezetében lévőkkel szemben - ezt a szokását pedig, még ha némiképp civilizáltabb keretetek között is, felnőttként is megtarthatja. Azt pedig mindannyian tudjuk, miként boldogul az az ember, aki fájdalmát, frusztrációját vagy rossz hangulatát másokon vezeti le.

Ezt is szeretjük