Így használd fel jól a gyerek képernyőidejét: fejlesztheti is a kicsit

A JimJam csatorna meséi elősegítik a gyerekek szociális és érzelmi fejlődését.

JimJam mesék
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A televíziózás lehet segítség a szülőknek, amennyiben az élmény garantáltan értékes, biztonságos, és interakcióval párosul, hiszen a rajzfilmek a család, barátok fontosságára, a családi kötelékek ápolására is felhívják a gyerekek figyelmét. Egy drámapedagógussal, a JimJam TV csatorna menedzserével jártuk körbe, hogyan tehető a rajzfilmnézés interaktív, gyakorlati, fejlesztő és meghitt családi élménnyé.

A cikk az AMC Networks támogatásával készült.

A rajzfilmek különleges világokba repítenek

A rajzfilmkarakterek képesek igazán rabul ejteni, megérinteni a gyerekek szívét. A rajzfilmhősök ugyanis tükrözik saját emberi tapasztalatainkat és érzelmeinket animált megnyilvánulásaikon keresztül. Élénk érzelmekkel rendelkeznek; arckifejezéseiket, gesztusaikat, testbeszédüket úgy tervezték, hogy érzelmeik könnyebben érthetővé váljanak a gyerekek számára. Könnyebb tőlük tanulni, a rajzfilmek pedig képesek különleges világokba repíteni a nézőket.

Használjuk fel jól a képernyőidőt!

Mindehhez az kell, hogy a család tudatosan arra használja a televíziót, hogy beszélgessen a látott történetekről, szerepjátékokkal értelmezze együtt a látottakat, vagy dalokban, rajzokban vigye tovább a meséket. Fontos ezért, hogy a rajzfilm minőségi tartalom legyen, tanulásra, játékra, kérdésfelvetésre ösztönözzön. Nem mindegy az sem, hogy a gyerek milyen platformon jut hozzá a tartalomhoz. Az óvodáskorúakat és családjaikat megszólító JimJam csatorna arra sarkallja a nézőket speciális üzeneteivel, tartalmaival, hogy a család beszélgessen a mesék üzeneteiről, történeteiről, egyben ösztönzi a kicsiket, hogy merjenek kérdezni. Különböző aktivitásokra is buzdítja őket, például, hogy fedezzék fel a természetet, alkossanak.

Megtartó kötelékek

A játékos tanulás szellemében a JimJam bevezette az úgynevezett egyedi jelvényeket, melyek felhívják a szülők és gyerekek figyelmét a mesék fejlesztő jellegére, legfőbb üzenetére. A meséket kísérő jelvények ikonjai hat készségfejlesztési területre utalnak: a csapatmunkára, a problémamegoldásra, a kíváncsiságra, a természetre és az állatokra, a családra és a barátokra, a kreativitás fejlesztésére. Decemberben a család és a barátok fontossága a kiemelt téma.

Ezek a mesék elősegítik a gyerekek szociális és érzelmi fejlődését. A történetekben a hősöket társak, segítők veszik körül, akik bátorítják, vagy megkönnyítik feladataik végrehajtását.

Ahogyan a mesékben, életünk során is időt és energiát kell szánnunk a barátokra. A családi kötelékek, szerepek követendő mintaként szolgálnak, védelmező, megtartó kötelékként segítik utunkat.

Hajdu Orsolya, a mára több mint száz országban jelen lévő JimJam TV csatorna magyarországi menedzsere (AMC Networks), drámapedagógus úgy véli, ha már a képernyő jelen van az életünkben, használjuk fel jól.

- A JimJam TV csatornáján a gyerekek életkorának megfelelő, lassabb tempójú, nem vibráló, kedves, tanító jellegű mesék láthatók, melyek finoman, kiszámíthatóan tudnak jelen lenni a kicsik mindennapjaiban. A tévénézés ugyan egy passzív cselekvés, de a gyerekekben rejlő kíváncsiság, érdeklődés ébren tartható, amint interakcióba lépnek a televízióban látott történetekkel, hősökkel - mondja a szakértő, aki szerint a JimJam ezt a fajta interakciót többféle módon is lehetővé teszi.

- Egyrészt a kérdésfeltevés által. A mesében szereplő figurák, hősök „kiszólnak” a kis tévénézőkhöz, kérdéseket tesznek fel nekik. Másrészt a gyerekek a mesék hőseivel közösen tornázhatnak, táncolhatnak. Interakciós eszköz a kreativitás, rajzolás, alkotás. A gyerekek például kitalálhatják, mit rajzol Doodleboo, a kedves gyurmafigura barátjával, a kismadárral, és együtt alkothatnak a szereplőkkel. A JimJam számtalan saját fejlesztésű oktató, rövid formátumú tartalmat készít. A videókban a kicsik kedvenc rajzfilmhősüktől tanulják meg, miért fontosak például a barátok. A tartalom végén az ovisoknak megfelelő nehézségi fokozatú és tempójú kérdésekre válaszolhatnak - magyarázza a drámapedagógus.

A mesehősökön keresztül magukról beszélnek

- A JimJam közösségi oldalán, ami egy eligazító, útjelző tábla a szülők számára, valamennyi meséről úgy írunk az olvasóknak, hogy miként tudják a témát közösen feldolgozni - emeli ki Hajdu Orsolya. - Érdemes egy-egy rajzfilmepizód után kifaggatni a gyerekeket, hogyan folytatódhat a történet. Ezzel az egyszerű gyakorlattal nemcsak a verbális készségeiket, de a képzelőerejüket is fejleszthetjük.

A mesék tehát lehetőséget teremtenek, hogy üzenetüket közösen feldolgozzuk, és ezáltal közelebb kerüljünk egymáshoz. A népszerű „Találd ki, mennyire szeretlek!” mese kapcsán például megkérdezhetjük tőle, mit gondol, miért áll olyan közel egymáshoz a nyuszicsalád, hogyan fejezik ki egymás iránti szeretetüket a családtagok. A rajzfilm révén saját érzéseiről is könnyebben tudjuk kérdezni: "Te mit érzel, amikor a családod körében vagy? Mikor érezted magad boldognak a napod során?" – a gyerekek könnyebben beszélnek magukról, ha azt egy rajzfilmhősön keresztül, akár az ő bőrébe bújva tehetik meg.

Megerősítik a családi kapcsolatokat

Hajdu Orsolya szerint nagyon jó látni, ahogy a mesei üzenetek bekúsznak a gyerekek családi mindennapjaiba, a mese szereplői követendő példát állítanak eléjük.

A Találd ki, mennyire szeretlek! mese végén mindig elmondják a nyuszik egymásnak, „Annyira szeretlek, mint a …”, és rengeteg szülő jelezte vissza, hogy a gyerekek átvették ezt a formulát, és elmondják, mennyire szeretik a tesót, kutyát, nagyit. A népszerű Bing mese is szépen mutatja be az emberi kapcsolatok értékét. A tanulás, a szórakozás, a jó cselekedetek minden epizódban ösztönözve vannak azáltal, hogy azt mondják rájuk, „ez egy Bing szokás”, mintegy megerősítve az adott cselekedet helyességét. Jó azt látni, hogy a nyuszi története által beépül a gyerekek életébe is, hogy például megpuszilni a tesót vagy segíteni anyának valamiben „olyan Bing szokás”. 

Hajdu Orsolya azt mondja, a mesék között lévő szünetekben is tanító jellegű tartalmakat sugároz a csatorna. Ilyen például a „Világunk a gyerekek nyelvén” kampány, amiben az Igazgyöngy Alapítvány is aktívan közreműködik, és rászoruló gyerekek rajzaival segítik a projekt létrejöttét.

- Megfordítottuk a képernyőt, vagyis a kis tévénézők látják, mit gondolnak más gyerekek olyan témákról, mint például a család és a barátok. A gyerekek saját kortársaikat hallják élményeikről, ami arra inspirálhatja őket, hogy ők is megfogalmazzák gondolataikat a témáról, kérdezzenek, játsszanak, alkossanak.

(Borítókép: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük