Ezt nem oktatják az iskolában: a szülő feladata, hogy megtanítsa rá a gyereket
A pedagógus hatáskörén kívül eső feladatok a szülőre hárulnak: a logikát is fejlesztik, és közelebb hoznak egymáshoz.
Sok szülő teljesen az iskolára hagyatkozik, ha oktatásról van szó: azonban téves meggyőződés, hogy a tanintézményekben mindent megtanítanak, amire szükség lehet az életben. A tanulás otthon, iskola után is folytatódik.
Nem matekórai szigorral, fekete ponttal és egyesekkel, hanem játszva is számtalan dolog megtanítható a gyerekeknek, melyek teljessé teszik majd felnőttéveiket.
Játékóra
Minden generációnak megvan a saját szabadidős elfoglaltsága, ami a 2000 után születetteknél sajnos általában valamilyen online, számítógépes játék a virtuális valóságban. Vannak azonban kortalan vetélkedők, melyeket minden korosztály ismer és kedvel, ezek pedig a klasszikus kártyajátékok.
Az UNO-n kívül célszerű legalább egy hagyományos zsuga megtanítása: nem kell egyből a legnehezebbel kezdeni, de a römizés vagy a kent-kupé szabályait érdemes megismertetni a lurkókkal, mert nemcsak élvezetes játék, de fejleszti a koncentrálóképességet és a logikát.
A különféle stratégiák kidolgozása megtornáztatja a kicsik agyát, ezáltal az iskolában is jobban fognak teljesíteni, nem beszélve arról, hogy remek módja a számok és azok értékének gyakorlására is. A sakk szintén az alapműveltség része: legalább a lépéseket jó, ha ismerik a fiatalok is. A rengeteg újhullámos, készségfejlesztő társas mellett nem hátrány, ha egy olyan tradicionális észjátékban is otthonosan mozog a gyerek, mint a sakk, ami nemcsak az összpontosítást, de a helyzetfelismerést és a következetességet is erősíti.
Háztartástan
Szinte nincs is olyan intézmény, ahol órarendi szinten háztartástant tanulhatnak a gyerekek, pedig az élethez előbb-utóbb elengedhetetlen, hogy valaki, ha minimális szinten is, de konyítson az otthoni teendőkhöz. A takarítás és mosás alapismeretei éppúgy, mint a főzéséi, elengedhetetlenek.
Nem mindegy azonban, hogy milyen fogásokat adsz át a következő generációnak, és az sem, hogyan: az egészséges életmódra való nevelés már gyerekkorban el kell, hogy kezdődjön, ennek hiányában később nehéz rászoktatni bárkit is, hogy kevesebb zsiradékkal főzzön, vagy hogy ne sózza túl az ételeit. Tanácsos hangsúlyt fektetni a gyakorlatra, a közös főzés elengedhetetlen!
Pénzügyi ismeretek
A pénz nem játék, a kezelése azonban lehet játszi könnyedségű felnőttkorban, ha otthon megfelelő alapokat kap a gyermek. Sajnos az iskolákban kevés szó esik a spórolásról, a megfelelő gazdálkodásról, az adózásról, hitelekről, THM-ről, pedig mindez rendkívüli módon meghatározza az anyagiakat.
A gyakorlati oktatásnak tehát otthon kell zajlania: a pénz értékének érzékeltetése és megtanítása egészen kis kortól célszerű. A zsebpénz bevezetése jó lépés lehet, azonban ezt ne a házimunka elvégzéséhez kösd, a takarítást alapvető feladatként élje meg a gyerek. A pluszfeladatok díjazása juttatásokkal már ideálisabb ötlet, de fontos, hogy a kapott pénz elköltését is figyelemmel kísérhesse a szülő.
Célszerű a gyerek által kért kölcsönt nem élből elutasítani, hanem - kedvező feltételek mellet - részletben való visszafizetést biztosítani, sőt egy játékos szerződéssel még valóságosabbá tehető a hitelügyintézés gyakorlása. Remek ötlet lehet, ha egy közösen megbeszélt célra tesz félre a gyerek, így a pénz értékével is jobban tisztába kerül, ha látja, hány ötöst kell szerezzen az iskolában, vagy hányszor kell kiporszívóznia az autót azért, hogy megvehessen magának egy áhított játékot, könyvet vagy ruhát.
Egy amerikai édesanya egészen különleges módját választotta a gazdasági oktatásnak: ötéves kislányának heti 7 dollár zsebpénzt adott, amiből azonban 5-öt vissza is kért a lakbérre. A kislány így szembesült vele, hogy az életben semmi sincs ingyen - azt viszont csak 18 évesen fogja megtudni, hogy a sok ötdolláros egy külön számlán gyűlik neki, így felnőtt életét közel 3400 dollárral, azaz nagyjából 1 250 000 forint kezdőtőkével indíthatja. A módszer a kommentelőktől hideget és meleget is kapott, de az biztos, hogy túlzásba sem szabad esni: nyomatékosítani kell, hogy nem minden vásárolható meg pénzen, és az emberségen nem szabad, hogy felülkerekedjen az anyagias gondolkodás.
Illemtan
Az erkölcs- és etikaórák kötelezően a kerettanterv részét képezik, azonban nem árt otthon is sulykolni az alapokat, hogy egy helyiségbe belépve köszönni kell, a hölgyeket illik előreengedni, de arról is a szülő tisztje a tájékoztatás, hogy mennyi borravalót szokás adni egyes helyeken, vagy mikor milyen ruhában jelenjen meg a gyerek egy eseményen.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A modern technológia széleskörű elterjedése azonban új problémaforrásokat vet fel a régi protokollok mellett. Abban nincs semmi kivetnivaló, hogy a gyerekek többségének okosabb a telefonja, mint a szülőé. Azonban a szülő tisztje hatást gyakorolni a gyerekre, hogy a szuper kütyüjét akkor nyomkodja, és bonyolítsa le a privát hívásait, ha egyedül van, mert beszélgetés közben, vagy társaságban udvariatlanság. Nemcsak az idősebb korosztály szemében hat neveletlenségnek, ha nem tisztelik meg őket megfelelő figyelemmel: a kortársakat is zavarja, amikor egy mély beszélgetés közben a partner épp szintet ugrik a Candy Crushban.
Nem tudhatod, hova sodorja az élet csemetédet, és végtelenül kellemetlen helyzetbe kerülhet, ha nem tudja, melyik kézzel szokás fogni a kést, és melyikkel a villát, vagy hogy a fejfedőnek mikor van helye a buksiján. Tudni kell, jobb vagy bal kézzel rázunk-e kezet, és melyik hívást szabad fogadni, melyiket pedig visszahívni később.
Nézd meg ezt is - Retró ifjúsági filmek
A közös szórakozás is erősíti a szülő-gyermek kapcsolatot: válasszatok egy régi kedvencet a családi mozizáshoz. Adunk pár jó tippet.
Nosztalgikus hangulat a tévé előtt: kedves emlékeket idéző családi filmek a 80-as, 90-es évekből
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
- iskola
- iskolakezdés
- szülő
- gyereknevelés
- szabadidő
- logikai feladat
- fejlesztés
- fejlesztő tippek
- Gyerek
OLVASD EL EZT IS!
- gyereknevelés
- szülő
A gyereknevelés 9 állandó igazsága, amit minden szülő zsebre tehet
- humor
- kisgyerek