Hány éves kortól szedhet egy kamasz lány fogamzásgátlót? Cserháti-Herold Jankát és dr. Farkas Esztert kérdeztük

És lehetnek-e hátrányai a hormonális fogamzásgátlásnak tiniként?

Hormonális fogamzásgátlás kamaszkor
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Minden család életében nagy mérföldkő, amikor a kamasz hazaviszi bemutatni első szerelmét. Ilyenkor a friss kapcsolat érzelmi vonatkozásán túl a szülők általában a gyakorlatiasabb oldalukat is elő szokták venni. A hormonális fogamzásgátlás a nem kívánt terhesség ellen megnyugtató választás lehet abból a szempontból, hogy ez a legbiztonságosabb megoldás.

Ám hogy mennyire jó ötlet egy kamasz lány szervezetét kitenni ennek, illetve milyen egyéb alternatívák jöhetnek számításba, arról két szakembert kérdeztünk: Cserháti-Herold Jankát, a hormonmentes.hu alapítóját, akit a termékenységtudatosságra és a hormonmentes fogamzásgátlásra törekvő magyar nőknek nem kell bemutatni, illetve dr. Farkas Eszter gyermeknőgyógyászt és szülész-nőgyógyászt

Hormonális fogamzásgátló: mikortól?

- A fogamzásgátló tabletta szedésének elkezdése nincs életkorhoz, illetve menstruáció óta eltelt életévekhez kötve. A WHO, illetve a nemzetközi gyermeknőgyógyászati és endokrinológiai társaságok is egyetértenek abban, hogy bármilyen típusú fogamzásgátló módszer használható már tinédzserkorban is - tudjuk meg dr. Farkas Esztertől.

Trombózis-kockázat, libidócsökkenés

Alapvetően érdemes megnézi a mellékhatások listáját a készítmény betegtájékoztatóján. Ezek között megtalálható többek között a mellek fokozott érzékenysége, de a trombózis is mint rizikófaktor.

- Persze minden gyógyszernek vannak mellékhatásai, de a fogamzásgátló tabletta egy olyan készítmény, amit alapvetően nem betegségre szedünk (bár van ilyen használati módja is, de nem erre fejlesztették ki). A fogamzásgátló tabletta a szervezet egy egészséges funkcióját, a menstruációs ciklust, az ovulációt állítja le az agyalapi mirigy hormonjainak leszabályozásával, hogy kényelmesen tudjuk élni a szexuális életünket - a nem kívánt terhesség súlya nélkül. Így már picit más a kiindulási helyzet. A leggyakoribb mellékhatások között pedig szerepel a libidócsökkenés és a hüvelyszárazság is, ami az eredeti célt tekintve elég kellemetlen, hiszen ezek a tünetek pont a felhőtlen szexuális életbe avatkoznak be - magyarázza Cserháti-Herold Janka.

Az ösztrogén-hatóanyagú készítményeknél talán legszélesebb körben ismert veszély a trombóziskockázat. Dr. Farkas Eszter ezzel kapcsolatban az alábbiakat mondta:

- A magyar gyakorlatunk többnyire az (az enyém is), hogy ajánlani szoktuk a Leiden-mutáció szűrését, hiszen ha valakinél ismert ez az eltérés, akkor nem javasolt a kombinált hormonális fogamzásgátló szedése. Azonban az összes nemzetközi nőgyógyász társaság és a WHO is azon az állásponton van, hogy ennek a rutinszerű szűrése nem szükséges.

Depresszió?

- Léteznek nehezebben kiszúrható hatások is, ilyen például a depresszió kockázatának növekedése, főleg a tini lányok esetében - folytatja Cserháti-Herold Janka. Az egyik legnagyobb tanulmány a témában egy 2016-os dán kutatás, amelyet óriási mintán végeztek: több mint egymillió nő adatait vizsgálták 2000-2013-ig. Azt találták, hogy a fogamzásgátlót szedő nőknél (akár egykomponensű, akár kombinált tabletta esetén) nagyobb arányban diagnosztizálnak depressziót, mint a tablettát nem szedő nőknél, különös tekintettel a serdülő korosztályra.

Mint Cserháti-Herold Janka elmondta, szerencsére egyre több kutatás készül a témában, ami nagyon fontos a női egészség szempontjából. A legújabb képalkotó technológiák segítségével például fény derült arra, hogy akár kognitív és érzelemszabályozásért vagy memóriáért felelős területet is befolyásol a fogamzásgátlók hosszabb távú szedése. Dr. Farkas Eszter pedig egy további esetleges rizikófaktorra mutatott rá:

- Jelenleg folynak azzal kapcsolatban kutatások, hogy a tinédzserkorban alkalmazott ösztrogéntartalmú fogamzásgátlók negatívan hathatnak a csontsűrűségre, mivel a menstruációt követő hét évben nagy fokú csonttömeg-épülés zajlik, és ezt kismértékben, de akadályozhatja az ösztrogén szedése. Az ezzel kapcsolatos tanulmányok azonban még nem egyértelműek - mondja dr. Farkas Eszter.

A cikk az ajánló után folytatódik

Hormonmentes fogamzásgátlási módszerek

Optimális esetben az a kiindulási alap, hogy a fogamzásgátlás nem csak a nő feladata, hanem alapvetően közös felelősség, hiszen mindenki érdeke, hogy vigyázzunk egymásra. Tizenévesek esetében még mindig az óvszer a legkézenfekvőbb megoldás, mely véd a nemi úton történő fertőzésektől is.

- Persze az lenne az ideális, ha mindenki megtalálná a számára megfelelő típust és méretet, mert sokszor ezen a ponton bukik meg a kényelem kérdése, és aztán elkönyvelik az óvszert kényelmetlen megoldásként, pedig a mai kínálat mellett mindenki bőven megtalálhatja a legjobbat. Mi a hormonmentes.hu-nál ezért is igyekszünk ebben segíteni például óvszerpróbacsomagok összeállításával és óvszerméretező szalaggal, mert ezen a területen is nagyon kell az edukáció. És persze vannak más hormonmentes megoldások is, mint a pesszárium vagy a szimptotermális módszer, amit online tanfolyamon tanítok, vagy akár méhen belüli eszköz is, de nem gondolom, hogy ezek ideális megoldást nyújtanának a tini korosztálynak - magyarázza Cserháti-Herold Janka.

Hogyan beszéljen a védekezésről a szülő?

A konzervatív felfogású szexuális felvilágosítást jobb elfelejteni. Ne egy beszélgetésben akarjuk letudni a kérdéskört, mert az jellemzően mind a szülőnek, mind a gyereknek kínos. Nem mellékesen pedig kevéssé hatékony. Mint Cserháti-Herold Janka mondja, fontos hogy szülőként ne csak védekezésről akarjunk beszélni, hanem testről, ciklusról, menstruációról, érzelmekről, és ne akkor, amikor már mi égetőnek érezzük a kérdést, mert általában akkor már késő.

- De nyilván erre szolgálna a standardizált iskolai szexuális nevelés is, amely lehetőséget adna minden gyereknek a fontos ismeretek megszerzésére. Ez az, ami ma Magyarországon sajnos nincsen

- Szülőként alapvetően fontos kialakítani azt a kapcsolatot, amelyben a tini gyerekünk biztonságos felnőttként tud tekinteni ránk és segítséget kérni, ha arra van szüksége, hogy tudjon hozzánk fordulni a kérdéseivel. Amire talán sok szülő nem gondol, hogy tegyük könnyen elérhetővé a fogamzásgátlást a tini gyereknek, ne legyen kínos szituáció abból, hogy nem tud, mondjuk, óvszert venni a zsebpénzéből, vagy legyen elérhető helyen óvszer a lakásban, ahonnan nyugodtan el lehet venni - külön kérdés nélkül, ha épp szükség van rá.

Ha először alszik együtt két kamasz: így reagálj jól szülőként a pszichológus szerint

Hogyan reagáljon helyesen a szülő, ha a csemete azzal tér haza, hogy a barátjánál aludna?

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük