Heveny hasmenés, magas láz, kiszáradás

A szalmonella tünetei és kezelése

Eleinte könnyű összetéveszteni az egyszerű hasmenéssel

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szalmonella egy bakteriális eredetű fertőzés, kórokozói az emberi, illetve az állati bélrendszerben élnek.

Több alfajuk is ismert, hazánkban az S.paratyphi és az S.enteritidis a legelterjedtebb, melyek nagyon hasonló tünetek formájában adnak hírt magukról.

A betegség az idős emberek mellett leginkább a gyerekeket veszélyezteti, mivel az ő szervezetük még nem elég ellenálló a különböző kórokozókkal szemben, a fel nem ismert, illetve kezeletlen szalmonellafertőzésnek pedig beláthatatlan következményei lehetnek.

Mi okozza?

A szalmonellafertőzés leggyakoribb forrása a nyers és a lágy tojás - a nagy klasszikusok közé tartozik a fagyi, a máglyarakás és a madártej, melyek közkedveltek a kicsik körében. A nem kellőképpen átsütött húsban, illetve a szobahőmérsékleten tárolt ételekben is megtelepedhet a kórokozó. Mindazonáltal a sütés-főzés sem véd meg teljesen a szalmonellától, mivel a baktérium rendelkezik hőálló részecskékkel.

Tünetei

Ne tévesszen meg, ha az egész család ugyanazt ette, de csak a gyerek lesz rosszul! Elképzelhető, hogy többről van szó egy sima hasmenésnél, ugyanis a betegség kialakulása nemcsak a kórokozók jelenlététől függ, hanem - a csírák mennyisége és a baktérium típusa mellett - a szervezet fogékonyságától is.

10 nyári betegség kicsiknél, ami veszélyes lehet

Nézegess képeket!

Elolvasom

Fogj gyanút, ha az alábbiakat tapasztalod:

  • Hasmenés.
  • Hasi fájdalom.
  • Hányinger, illetve hányás.
  • Fejfájás.
  • Láz.
  • Véres széklet.

A fertőzéssel járó láz többnyire csak két-három napig tart, a hasmenés azonban általában egy-két hét alatt sem múlik el - a szervezetnek nagyjából egy hónap kell a baktérium ürítéséhez, ami széklettel történik. A fel nem ismert vagy kezeletlen betegség idővel súlyosbodhat, ami az alábbi panaszokban nyilvánulhat meg.

  • Sárgaság - a bőr vagy a szemfehérje sárgásan elszíneződik, ami arra utal, hogy a fertőzés következtében a máj, illetve az epevezeték is rendellenesen működik.
  • Kiszáradás - a kicsinek száraz a szája, a nyelve, szomjúság gyötri. Bőre szárazzá, cserepessé válik, vizelete kevesebb és sötétebb a megszokottnál. A fentiekhez nagyfokú gyengeség is társulhat.

Így kezeld!

Első lépésben feltétlenül fordulj orvoshoz, még akkor is, ha úgy gondolod, csak a gyomrát rontotta el a gyerek. Ha beigazolódik a szalmonella gyanúja, az orvos dönt a kezelésről - elképzelhető, hogy antibiotikumos terápiát rendel.

Mivel a hasmenés és a hányás csökkenti a folyadék, az ásványi anyagok és a só mennyiségét a gyerek szervezetében, rehidratációra - azaz folyadék és só intravénás bevitelére - is szükség lehet. Mindazonáltal te is hozzájárulhatsz csemetéd gyógyulásához az alábbi módokon.

Bár az ösztöneid nyilván azt diktálják, hogy mielőbb enyhíts a kicsi panaszain, ne adj neki se hasfogót, se hányás elleni készítményeket, ily módon ugyanis - akaratod ellenére - a szervezet természetes tisztulását akadályozod meg. A kórokozó éppen a székeléssel, illetve a hányással távozhat a gyerek testéből - feltéve, hogy nem gördül elé akadály.

Ne itass a gyerkőccel semmilyen cukros folyadékot, még akkor se, ha kifejezetten ezt kéri, mivel ezek elvonják a szervezettől a vizet, ráadásul feleslegesen fokozzák a hasmenéses állapotot. Folyadékpótlásként adj neki sok koffeinmentes teát. Sokat segíthetsz azzal is, ha a kicsit kímélő ételekkel kínálod, a tejet és a tojást pedig két hétre száműzöd az étrendjéből.

Így csillapítsd a gyerek lázát!

Egy láz egy pontig hasznos lehet, 38 fok fölött azonban már csillapítani kell. Videónkból megtudhatod, hogyan.

Így előzd meg!

A meleg nyári napokon fordíts a szokásosnál is nagyobb figyelmet a higiéniára, mindig moss kezet, mielőtt sütni-főzni kezdesz, és alaposan mosd meg az ételeket is. Tartsd a korábbinál is nagyobb tisztaságot a konyhában.

A szalmonellát okozó baktérium főként a tojáshéjon telepszik meg, ezért a tojásokat felhasználás előtt alaposan mosd meg, és késsel törd fel, ne a többi alapanyagot tartalmazó edény szélén. Még jobb, ha a nagy melegben kerülöd a tojást, különösen a nyers tojást tartalmazó élelmiszereket. Ne használd ugyanazt a vágódeszkát és kést különböző ételek felaprításához.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Bár a hőkezelés nem nyújt 100%-os védelmet, az ételeket - különösen a szárnyas- és a darált húst - mindig alaposan főzd, illetve süsd át. A boltban is jól nézd meg a szavatosságot, mielőtt a kosaradba teszed a kiválasztott terméket - a lejárt élelmiszerek ugyanis szintén táptalajul szolgálhatnak a kórokozó számára.

Ezt is szeretjük