Fontos pszichológiai oka van, hogy a kamasz hazudik - A legtöbb szülő nem gondol rá
A látszólag értelmetlen hazugságok mögött ez állhat.
A kamaszokkal kapcsolatban leggyakrabban felmerülő „vádak” közé tartozik, hogy nyegle, szótlan, mogorva, vagy az, hogy gyakran hazudik.
Ez utóbbi azonban bizonyos körülmények között teljesen normálisnak, sőt a fejlődés részének tekinthető.
Miért hazudik a kamasz?
Először is fontos leszögezni, hogy most nem az olyasfajta hazugságokról van szó, melyeknek tétje, súlya van. Sokkal inkább azokról a valótlan állításokról, melyek helyett akár az igazat is megmondhatná a kamasz, hiszen nem járt tilosban, nem tett semmi olyasmit, amit titkolni kellene - annak érdekében, hogy elkerüljön egy esetleges felelősségre vonást.
Meglehet, hogy például egy barátjánál volt délután, és megkérdezi tőle a szülő, hogy merre járt. Megmondhatná az igazat, ő mégis inkább azt feleli: biciklizni volt. Ha kiderül a hazugság, a szülő talán dühös lesz, de leginkább nem érti, hogy miért nem tudhatta meg az igazat a gyerekétől. Miért hazudik a kamasz?
Vekerdy Tamás szerint
„…azért mond mást, hogy ne tudjanak belelátni, ne tudjon gondolatban sem beleavatkozni az életébe az, aki mindeddig annyira közel, a legközelebb állt hozzá. Akitől most, amikor önállóságra és szabadságra érik, lassan el kell szakadnia - hogy majd felnőttkorában újra visszatérhessen, némi megértéssel és szeretettel. A kamaszkort szokták a második születés korának is nevezni. Az első születéskor egy elkülönült kis test szakadt ki az anya testéből, és jött a világra - most egy elkülönülő személyiség szakad ki a család érzelmi burkából, hogy a világgal és önmagával egyedül is szembenézzen. Minden szülés, minden születés nehéz és fájdalmas. Annak is, aki szül, és annak is, aki megszületik. Az anyának is - a gyereknek is. A családnak is - a kamasznak is" - írja Vekerdy Tamás Kamaszkor körül című könyvében.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hogyan reagáljon a szülő?
Amennyiben kiderül egy fentihez hasonló jelentéktelen hazugság, nem érdemes felróni a kamasznak. Természetesen más a helyzet, ha, mondjuk, arról van szó, hogy a szülő tudta nélkül nem volt iskolában - ebben az esetben szükséges a szembesítés. A kisebb, lényegtelen ferdítéseket azonban sokszor jobb tapintattal kezelni. A kamasszal való együttélés nem könnyű, sok megértést és talán még több humort igényel. Fontos, hogy a szülő ajtaja mindig nyitva legyen: ha elszalaszt egy aktuális lehetőséget a kamasszal való beszélgetésre, valószínűleg napokig nem adódik rá újabb alkalom. Vagy ahogy Kontra György, a XX. század egyik jelentős pedagógusa tömören megfogalmazta: „A kamaszért egyet tehetünk: elviseljük a jelenlétét.”
Teszteld magad: érted, amit a kamasz mond?
A Z generáció, vagyis az 1995-2009 között született korosztály legfiatalabb tagjai épp most kamaszkorúak. Szlengszótáruk nagyrészt angol szavakból és a videóbloggerek által használt kifejezésekből táplálkozik.
Forrás: Vekerdy Tamás: Kamaszkor körül
(Képek: Getty Images Hungary)