Tanítsd meg a gyereknek a fehérneműszabályt: fontos, hogy ismerje
Kis zöld figura segít megértetni a gyerekkel, mitől óvakodjon.
Minden ötödik gyerek éli át a szexuális zaklatás vagy erőszak borzalmait, az Európai Tanács ezért a megelőzés eszközeként kidolgozta a fehérneműszabály nevű módszert, és hozzá egy aranyos figurával képeskönyvet is mellékelt, illetve egy rövid videót, mely cikkünk alján tekinthető meg.
A módszer segíti a szülő-gyerek kommunikációt a témáról, és segít megvédeni is a gyerekeket azáltal, hogy számukra érthetőbbé, közelibbé teszi, mitől kell óvakodniuk.
A szexuális abúzus vagy erőszak megelőzésében ugyanis kulcsfontosságú a szülő szerepe. Az ő dolga, hogy a gyereket figyelmeztesse, és segítsen neki felismerni a veszélyes helyzeteket. Mindennek elengedhetetlen feltétele a kendőzetlen, jól működő szülő-gyerek kommunikáció, a nyitottság, a biztonságérzetet adó szülői jelenlét. Ezt a fajta bizalmi kapcsolatot gyermek születésétől fogva érdemes építeni, de soha nem késő elkezdeni mélyíteni azt. A gyereket mindig meg kell hallgatni, és utánajárni, ha valami olyasmiről számol be, ami nagyon nem helyénvaló.
A fehérneműszabály
A fehérneműszabály, melynek átadása a szülő feladata, egy több elemből áll.
A tested csak a tiéd - a gyereknek már kiskorában meg kell tanítani, hogy kizárólag ő dönti el, ki érintheti meg, és ki nem. Visszautasíthat akár egy szülői ölelést is, ha úgy érzi, nem akarja azt. A könyvben szereplő Kikótól a kéz megkérdezi, megérintheti-e az orrát, kezét, majd azt is megkérdezi, benyúlhat-e a fehérneműjébe. Kiko határozottan nemet mond. Ezt kell megtanulni a gyereknek is: felismervén, hogy valami nem helyénvaló, nemet mondani.
Jó érintés és rossz érintés - a gyereknek nem mindig egyértelmű, mi a jó és mi a rossz érintés, azaz a helyénvaló és nem helyénvaló. A szülőnek el kell magyaráznia, hogy ha valaki azt kéri, hadd nyúljon az intim testrészeihez, vagy azt, hogy a gyerek nyúljon az övéhez, nem helyénvaló.
Fontos persze tisztázni, hogy a doktor néni vagy a szülő néha megérinti ilyen helyeken fürdés vagy vizsgálat alkalmával, de mint mindig, ilyenkor is mondhat nemet a gyerek, hiszen a teste az övé. Az intim részekről érdemes a gyerek korának megfelelő nyelven, és azokat valódi nevükön nevezve beszélni. Ez is segít neki, hogy felmérje a jó és rossz érintések közti különbséget.
Jó titok és rossz titok - a szexuális zaklató általában közös titokként tünteti fel a gyerek számára a vele történteket, de ez a szabály rámutat, hogy minden olyan titkot, amitől rosszul érzi magát a gyerek, ami feszültséggel tölti el, el kell mondania egy felnőttnek, akiben megbízik.
Elkövetők - a szexuális zaklató lehet a gyerek által ismert és ismeretlen ember is. A gyereknek meg kell tanítani, hogy igenis előfordul, hogy egy ismerős illető, aki látszólag jó szándékú, rosszat akar. Az ismert, de rossz szándékú ember felismerése a szülő feladata is. Az ismeretleneket illetően a szülőnek meg kell tanítania, hogy soha nem szabad elmenni sehová, vagy beülni az autójába.
Érdemes egyébként a gyerekkel egy jelszót egyeztetni, mely segít felismerni az anyukád mondta, hogy jöjjek el érted magyarázattal próbálkozó rossz szándékú idegeneket. Ha valaki nem tudja a jelszót, azonnal egyértelműsödik, hogy hazudik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Jelentés és segítség - fontos, hogy a gyerek tudja, kihez fordulhat, ha valakivel kapcsolatban bizonytalan, jó-e, vagy rossz, amit tőle kér, vagy ha valaki nyomasztó dolgokra kéri. Fel kell térképezni együtt azt a biztonsági hálót, akikhez a gyerek bizalommal fordulhat. Legyen tagja a szűk családból, de azon kívül is.
Mindemellett azt is el kell mondani a már nagyobbacska gyereknek, hogy a tanárok, orvosok, rendőrök, iskolapszichológus, gyerekjogi képviselők, illetve az ingyenesen hívható segélyvonalak, mint a Kék Vonal is módot ad a segítségkérésre.
Kiko és a kéz
A következő videó a gyerekek számára megkönnyíti a jó és rossz érintés, a jó és rossz szándék közti különbség, az intim érintés határainak, illetve a saját test feletti kizárólagos döntési jog megértését.
Forrás: az Európai Tanács kiadványa a fehérneműszabályról
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- gyereknevelés