A mai gyerekeknek a Facebook már rigófütty: de mi az a Musical.ly?
Az oldalak zöméről a szülők azt sem tudják, eszik-e, vagy isszák. Sorra vesszük, min lógnak naphosszat a gyerekek.
Az Ipsos kutatása szerint a szülők 59%-ának fogalma sincs, mit csinál a gyereke az interneten. Nem korlátozzák, nem figyelik. 27% teszi ezt meg csupán, de csak az iskolás gyerekek szüleinek 14%-a ellenőriz szigorúan, és tiltja meg bizonyos oldalak látogatását.
Sokat és sokfelől hallhattunk már a Facebook jelentette veszélyekről, és sok szülő azt hiszi, ez az oldal az, ahol a gyerekek a legtöbb időt eltöltik. Valójában a Facebookot már rég letaszították a trónról más, fiatalokat megcélzó alkalmazások, melyeken a naphosszat a mobiljába bújó gyerek lógni szokott.
Úgy tartja a mondás, ismernie kell az ellenségét, ha az ember győzni akar. Bár a szülő nem tehet sokat azért, hogy a gyereket távol tartsa ezektől a messze nem ártalmatlan alkalmazásoktól, tudnia azt, mik ezek pontosan, elengedhetetlen. A továbbiakban a gyerekek két kedvencét, a Musical.ly-t és a Snapchatet ismertetjük, és pár mondat erejéig kitérünk a felnőttek körében is gyakran használt Instagramra, melyen ugyancsak sok időt töltenek a gyerekek.
A Musical.ly
A Musical.ly egy közösségi applikáció, mely rövid videók készítését és nézését teszi lehetővé. A felhasználók számos zenéből választhatnak, és készíthetnek hozzá magukról videót, melyen énekelnek, tátognak, illetve táncolnak. Egy videó maximum egyperces lehet, és különféle szűrőkkel, effektekkel tehető még látványosabbá.
A Musical.ly-n a cél minél szélesebb rajongótáborra vagy követőtáborra szert tenni. Érmék, illetve ajándékok vásárolhatók és adhatók egymásnak, amivel még tovább növelhető a népszerűség. A videók megoszthatók, lájkolhatók és kommentelhetők. Az appon csevegni és élőben közvetíteni is van lehetőség.
Bár a Musical.ly-re elvileg csak 13 éves kor felett lehet regisztrálni, és elérhetők biztonsági beállítások, mint a láthatóság beállítása vagy egyes személyek blokkolása, kérdés, hogy a gyerekek mennyire körültekintőek és óvatosak - valószínűleg semennyire.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A Snapchat
A Snapchat egy kép- és videómegosztó mobilapplikáció, mely szintén 13 éves kortól használható a felhasználási feltételek szerint. A snap a kép vagy a videó, amit a felhasználó tetszés szerinti f ilterrel, effektekkel, grafikával kiegészítve közzétesz . A pillanat elkapása a lényeg, majd a gyors megosztás, ebből is adódik, hogy a felvételek maximum 10 percig maradnak elérhetők, ezután a Memories, azaz Emlékek nevű archívumba kerülnek, melyhez a felhasználó engedélyéhez kötött a hozzáférés.
A felhasználó dönti el, egy és tíz perc között mennyi ideig maradjon fent a videó vagy a fotó, ám tény, hogy a törlés nem garancia: mások, akik látják, képernyőképpel lementhetik, vagy plusz eszközzel felvehetik a posztolt videót.
A Snapchaten baráti kör alakítható ki a valóságban is ismert és soha nem látott emberekből, akik képeket és videókat küldhetnek egymásnak. Az applikáció helyadatok felhasználásával mutatja a közelben tartózkodókat, így segítve a felhasználó számára a közel élő barátok szerzését.
Ugyan a helyadatok és a snapek láthatósága korlátozható, sajnos az app messze nem veszélytelen. Már csak azért sem, mert a Snapchat Map térképen jelöli, pontosan hol tartózkodik a másik felhasználó, és sajnos a gyerekek még nem mérik fel kellőképpen ennek a veszélyeit.
Az Instagram
A felnőttek körében is ismertebb Instagram a gyerekek harmadik nagy kedvenceként említhető, ugyancsak kép- és videómegosztó felület, ahol van lehetőség 24 óráig látható napi összefoglaló posztolására is.
A felvételek különféle szűrőkkel láthatók el, valamint hashtagekkel, melyek lehetnek akár már létező vagy újonnan kitalált, egyedi hashtagek is. A közzétett felvételek lájkolhatók és kommentelhetők, amiből, mint más hasonló esetben is, sajnos sok gyerek versenyt csinál, és sajnos önértékelési mérceként értelmezi.
A felhasználási feltételek szerint 13 éves kor alatt az Instagramra nem lehet regisztrálni, ám nem ellenőrzik a regisztrálók korát. Ha mégis tudomásukra jut, hogy 13 év alatti a felhasználó, akkor a további tagságát megszüntetik. Felmerül a kérdés, vajon hány tízezer eset van, amikor erre soha nem derül fény.