Ebben a napszakban tudhatsz meg legtöbbet a gyerekedről - Még a kamaszok is megnyílnak ilyenkor
Ilyenkor persze nem kellene, de csak beszélnek, beszélnek a gyerekek.
Hétköznap délután 16-18 óra között sok családban visszatérő kérdés a „Mi volt ma az oviban, suliban?” A kisebbek közül van, aki nem is válaszol, a nagyobbak pedig gyakran elintézik annyival, hogy „semmi…”. Szülőként érhető, hogy szeretnénk többet tudni gyermekünk napjának azon szakaszáról, melyben nem vehetünk részt, ám jó észben tartani, hogy vannak pillanatok, napszakok, melyek erre nem alkalmasak.
Ez a baj a „Mi volt ma a suliban?” kérdéssel
Vekerdy Tamás adott igen érzékletes magyarázatot arra, hogy miért nehéz választ kapni a fenti, klasszikus szülői kérdésre. Még ha a gyerek általában szeret is óvodába, iskolába járni, sokkal szívesebben tölti az idejét anyával, apával. Amikor az óvodából/iskolából hazafelé szeretné a szülő megtudakolni, hogyan telt a gyerek napja, érdemes a gyerek fejével is gondolkozni kicsit. Ha belelátna, Vekerdy Tamás szerint valószínűleg azt tapasztalná, hogy az alábbihoz hasonló érzések kavarognak benne:
„Végre eljöttél értem, és most vissza akarsz lökni oda, ahonnan végre elhoztál… Ha én most képi fantáziámmal felidézném, hogy mi volt ma az óvodában, akkor én újra ott lennék. Nem akarok ott lenni. Veled akarok menni az utcán, rugdosni akarom a kavicsokat.”
Érdemes egyfelől az intézményi lét és a hazaérkezés közé beiktatni egy sétát, játszóterezést, hogy a gyerek levezethesse az energiáit, a benne felgyülemlett feszültséget. Másfelől a „Mi volt ma a suliban?” helyett inkább kicsit más jellegű kérdésekkel próbálkozni. Erről korábbi cikkünkben olvashatsz.
Ebben a napszakban tudhatsz meg legtöbbet a gyerekről
A legjobb persze, ha a gyerek nem faggatás hatására, hanem magától kezd el mesélni. Erre azonban közvetlenül óvoda, iskola után kevés esély van. A napnak az a szakasza, amikor a gyereknek megered a nyelve, és szívesen mesél élményeiről a szülőnek, általában a lefekvést követő időszakban jön el. Ilyenkor lehet megtudni, hogy kik a barátaik (esetleg épp aktuálisan kik nem azok), mi történt a tesiórán, matekórán, ami miatt épp haragszanak a tanárra, mi foglalkoztatja őket az elmúlt napokban.
- A lefekvés körüli rutin együtt jár az intimitással, a szülő közelségével, amitől a gyerek jobban ellazul. Másfelől, miközben a gyerek éppen valamit csinál, például felveszi a pizsamáját, illetve a sötétben suttogva mesél, nem érzi, hogy rá szegeződnek a tekintetek, ennek köszönhetően is könnyebb számára megnyílni - magyarázza Mylee Zschech gyermekalvás- és viselkedési tanácsadó.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Amennyiben jellemzően csúszásban vagytok az esti lefekvéssel, nem biztos, hogy felhőtlenül tudsz örülni a gyerek késő esti vallomásos prózájának. Ugyanakkor, ha rendszeresen tapasztalod, hogy a gyerek szeretne mesélni, kérdezni esténként, érdemes belekalkulálni ezt a napirendetekbe, és fél órával korábban lefeküdni, hogy maradjon idő a kislámpa leoltása után a gyerek aktuális beszámolójára, legyen mód beszélgetni.
Ezt a nevelési módszert válaszd a kutatók szerint, hogy minden helyzetben rugalmas maradjon a gyereked
Egy agilis gyermekkel nemcsak hogy könnyebb az élet, de felnőttként is sokkal nagyobb sikereket érhet majd el.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- magyarország
- nevelés