Féltesó, nevelőszülő, pótnagyi?

3 tipp, hogy a mozaikcsalád jól működjön

Fokozott feszültségforrást jelent, ám lehet legalább olyan meghitt is, mint a hagyományos családok.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ma már senkit nem kötnek az értelmetlen társadalmi konvenciók, így, ha két ember úgy ítéli meg, hogy többé nem tud vagy nem akar együtt élni, minden további nélkül kiléphet a kapcsolatból, és új társat kereshet magának.

Az összecsiszolódását azonban megnehezítheti, ha valamelyikük, netán mindkettőjük egy vagy akár több gyereket is visz magával az új kapcsolatba, hiszen mindannyiuknak meg kell találniuk a helyüket abban a némiképp speciálisnak mondható közösségben, amit az új keletű kifejezéssel élve csak patchwork-családnak neveznek.

Ha valamilyen módon magad is érintett vagy ebben a kérdésben, cikkünk segítségével olyan egyszerű, ám annál hatékonyabb praktikákat ismerhetsz meg, melynek révén a ti kis csapatotok is legalább olyan meghitté és szeretetteljessé válhat, mint az úgynevezett szabályos családok.

Adj időt!

A szakemberek nem győzik hangsúlyozni az időtényező jelentőségét. Ne várd el a gyerektől - akár te, akár a párod hozta őt a kapcsolatba -, hogy egyik napról a másikra átálljon egy merőben új üzemmódra - különösen akkor, ha nem sokkal előtte zajlott a válási procedúra, ami még a legoptimálisabb esetben is megviselte őt.

Hagyj időt, hogy feldolgozza mindazt, amin keresztülment, és a maga tempójában vegye fel a fonalat.

A folyamatot valamelyest felgyorsíthatod közös programok, no meg persze sok-sok beszélhetés révén, arra azonban ügyelj, hogy ezek során semmiféle elvárást ne fogalmazz meg a kicsi felé, sőt, még indirekt formában se nyilváníts ki hasonlót. Ha a gyerkőc jól érzi magát, előbb-utóbb mindenféle ráhatás nélkül igényelni új családtagjai társaságát.

15 tipikus nevelési baki

Nézegess képeket!

Elolvasom

Tiszteld a vér szerinti szülőt!

Lehet, hogy kapott gyermeked vér szerinti édesanyja nevelés tekintetében nem áll éppen a helyzet magaslatán.

Ám bárhogy is legyen, a kicsi mégiscsak neki köszönheti, hogy a világra jött, ezáltal pedig visszavonhatatlanul részévé vált az életének.

Egy-két speciális esetet leszámítva szinte biztosra vehető, hogy soha nem léphetsz a vér szerinti édesanya helyébe - jobban teszed hát, ha nem is törekszel erre.

Fogadd el, hogy a köztetek lévő kötelék egészen más jellegű - inkább hasonlítható az idősebb és a fiatalabb barát viszonyához, mint az anya-gyerek kapcsolathoz. Ugyanígy a te gyerekedtől sem várható el, hogy apjaként tekintsen a párodra.

Soha ne kritizáld a vér szerinti szülőt - és nem csak azért, mert ez nem tisztességes. Ily módon ugyanis végképp elbizonytalaníthatod a gyereket, sőt, az is lehet, hogy szándékod ellenére éppen emiatt távolodik majd el tőled, illetve a te hozzátartozóidtól.

Ugyanígy a kapcsolattartást se próbáld megakadályozni, kivéve persze, ha az nyilvánvalóan romboló hatású vagy egyenesen veszélyes a csemetére.

Kicsik lelki bajai

A legkisebbek is gyakorta küzdenek kisebb-nagyobb lelki problémákkal, patchwork-családban pedig még nagyobb ennek a valószínűsége. Tudj meg többet a témáról videónkból.

Testvérféltékenység - hatványozottan

A testvérféltékenység bizony a hagyományos családokban sem ritka jelenség, a patchwork-családokban pedig hatványozottan jelentkezhet, hiszen a két - vagy több - gyerek más és más családi kultúrából érkezett, és neveltetésük mellett a habitusuk is eltérő lehet. Ez a konstelláció pedig számos feszültséget rejt magában, ami időről időre utat is tör magának, megmérgezve nemcsak az úgymond mostohatesók viszonyát, hanem az egész család légkörét is.

A feddés vagy büntetés jellemzően csak ront a helyzeten - ám beláthatatlan következményei lehetnek annak is, ha a felnőttek hagyják, hogy a lurkók a maguk módján meccseljék le egymást közt a konfliktusokat. A szakemberek szerint az egyetlen járható út a következetesség. Dolgozzatok ki valamiféle ésszerű, ám minden érintett számára elfogadható szabályrendszert, jogokkal és kötelességekkel, és a továbbiakban ezt alkalmazzátok a felmerülő vitás helyzetekben.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Fontos az is, hogy lehetőség szerint minden gyerek ugyanazt, ugyanakkora mértékben kapja - ám itt bizonyos fokú rugalmasság nemcsak megengedett, hanem egyenesen kívánatos is, hiszen a gyerkőcöknek nagyon különböző igényei lehetnek, legyen szó anyagi javakról, programokról vagy akár csak egy kis extra dédelgetésről.

Ezt is szeretjük