Hányszor lehet náthás a gyerek egy évben? A gyerekorvos szerint ennyi még normális

A bölcsődés, óvodás, kisiskolás korosztály immunrendszere még kialakulóban van.

Felső légúti betegség gyermek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ahogy elkezdődik a szeptember, majd beköszönt a hideg, nyirkosabb idő, a bölcsődés, óvodás, kisiskolás gyerekek szülei készenléti üzemmódba kapcsolnak. Ilyenkor bármikor jöhet egy újabb nátha, torokfájás, köhögés. A beteg gyerek pedig egyik napról a másikra felülírja az előzetes terveket: legyen az munka, utazás vagy bármi más.

Mennyi felső légúti fertőzés tekinthető normálisnak ebben a korosztályban, és milyen immunerősítő módszerek segíthetnek?

Hányszor lehet a gyerek náthás egy évben?

Felnőttként számolunk azzal, hogy ha épp túl vagyunk egy náthán, torokfájáson, a következő héten jó eséllyel nem kapjuk el újra. Ez sajnos a gyerekek esetében nincs mindig így. Gyakori szülői tapasztalat, hogy másfél hét otthonlét után a gyerek bemegy a bölcsibe, majd két nap után újra otthon van: köhögéssel, náthával, lázzal, valamilyen felső légúti fertőzéssel.

Ilyenkor általában felmerül a szülőben a fájdalmas kérdés: mégis hányszor lehet beteg egy gyerek évente? Míg a felnőttek esetében 4-5 nátha tekinthető átlagosnak évente, addig dr. Nipunie Rajapakse gyermekorvos, a fertőző betegségek specialistája szerint:

- A legtöbb kisgyermek és óvodás évente akár 12 megfázást is átélhet - és ez még teljesen normálisnak tekinthető. Az is normális, hogy a gyerekeknél akár 14 napig is fennállnak a tünetek. Sőt, néha a köhögés hat hétig is eltarthat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ennek oka egyfelől, hogy csak náthavírusból körülbelül kétszázféle létezik, így ha az egyik fertőzésen át is esett, még akkor is számos lehetőség van. A másik ok, hogy a gyerekek jóval intenzívebb fizikai kontaktusban vannak egymással a bölcsődében, óvodában, iskolában, mint a felnőttek a munkahelyen. Puszi, ölelés, arcon harapás, verekedés, sok minden előfordulhat, ami meggyorsítja a kórokozók terjedését.

A harmadik ok pedig, hogy a gyerekek immunrendszere gyengébb, mint a felnőtteké. Hiszen az immunrendszer erősödéséhez szükséges, hogy az immunsejtek a korábbi vírusos, bakteriális fertőzések révén nagyszámú antitestet gyűjtsenek össze. Ezek, illetve az oltások segítenek abban, hogy az évek múlásával egyre hatékonyabban vegye fel a szervezet a harcot a kórokozókkal.

Így erősítsd a gyerek immunrendszerét!

Ahhoz tehát, hogy a gyerekek kevesebbet legyenek betegek, az immunrendszerüknek egyszerűen át kell menniük ezen az érési folyamaton. Vagyis egyfelől a sok betegséget nemigen lehet megspórolni, másfelől természetesen vannak olyan dolgok, melyek azért segíthetik ezt az érési folyamatot.

Ki a szabadba!

A szabadban töltött idő kicsik és nagyok esetében egyaránt segít levezetni a napközben felgyülemlett feszültséget. Emellett a napfény szükséges ahhoz, hogy a szervezetben elegendő mennyiségű immunerősítő hatású D-vitamin termelődjön. Végül a friss levegő segít megtisztítani a tüdőt, javítja az oxigénfelvételt, ami ugyancsak hozzájárul az immunrendszer erősítéséhez.

Elegendő alvás

Az elegendő mennyiségű éjszakai pihenés gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt fontos. Az éjfél előtti alvás különösen sokat számít mind a mentális egészség, mind pedig az immunrendszer szempontjából. Hogy pontosan miért is fontos, hogy a tíz év alatti korosztály 8 óra tájban ágyba kerüljön, arról korábbi cikkünkben olvashatsz bővebben

C- és D-vitamin, probiotikumok

Ezenkívül a legfontosabb immunerősítő vitaminokat ajánlott adni a gyereknek ősztől tavaszig. A C-vitamint a citrusféléken, a kivin, áfonyán kívül érdemes cseppek formájában is fogyasztani. A D-vitamin életkornak megfelelő adagolásáról korábbi cikkünkben olvashatsz.

A két legismertebb immunerősítő vitaminon kívül a probiotikumok segítik a bélnyálkahártya felszínén található immunglobulin nevű fehérje termelődését, mely felveszi a harcot a baktériumokkal, vírusokkal. Természetes formában az élőflórás joghurtban, kefirben, illetve a savanyú káposztában található, de bizonyos esetekben érdemes - például antibiotikumkúrák idején - kapszula formájában is fogyasztani.

A 8 legerősebb immunerősítő tea az őszi időszakra: a gyerekek is szívesen fogyasztják

Olyan teákat mutatunk, amelyek nemcsak finomak, de az immunrendszert is erősítik.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük