Pénzügyi támogatások egyedülálló magyar szülőknek: mutatjuk a rövid listát

Mivel segíti az állam az egyedülálló anyákat, apákat?

Egyedülálló szülő, támogatás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ma Magyarországon évente 16-18 ezer házaspár dönt úgy, hogy külön folytatja az életét. A válások mintegy 75%-ában legalább egy gyermek is érintett. A válást követő új élet nemcsak érzelmileg és logisztikailag teremt nehéz helyzetet, de általában pénzügyi szempontból is megterhelő. A továbbiakban már nem két, hanem egy keresetből kell az otthont, autót fenntartani, hitelt fizetni  hogy csak a legkézenfekvőbb gazdasági különbségeket említsük. 

És, hogy milyen pénzügyi támogatásra számíthat az államtól egy gyermekét egyedül nevelő szülő? Hát, lényegében az elváltakra nem, csak az özvegyekre gondolnak a döntéshozók.

Pénzügyi támogatások egyedülálló magyar szülőknek

Magasabb összegű családi pótlék

A családi pótlék összege Magyarországon 2008 óta változatlan: egy gyermek után 12 200, két gyermek esetén gyermekenként 13 300, három vagy több gyermek után gyermekenként 16 000 forint. A gyermeküket egyedül nevelő szülők esetében a támogatás mértéke egy nevetségesen minimális összeggel nő: gyermekenként havi 1500 forinttal lesz magasabb.

Árvaellátás

Amennyiben nem válás, hanem az apa vagy az anya halála miatt válik egyszülőssé a család, a gyermek 16 éves koráig  ha nappali tagozaton tanul, legfeljebb 25 éves koráig  kaphat árvaellátást. Ennek összege „gyermekenként annak a nyugdíjnak a harminc százaléka, ami az elhunytat halála időpontjában öregségi nyugdíjként megillette, vagy megillette volna”, de legalább havi 50 000 forint. Az árvaellátásról további információkat a Magyar Államkincstár oldalán találsz.

Tartásdíj megelőlegezése

Amennyiben a tartásdíj fizetésére kötelezett elvált házastárs három hónapon át nem fizet, a gyermeket nevelő szülő  jövedelemtől függetlenül  a tartásdíj megelőlegezését kérheti az államtól  legfeljebb 50 200 forintig. Ennek feltétele a végrehajtható tartásdíjas határozat  bírósági ítélet vagy bírósági végzéssel jóváhagyott egyezség , illetve az eredménytelen végrehajtás. A tartásdíj megelőlegezését a lakóhely szerint illetékes gyámügyi osztálynál kell kezdeményezni. Bővebb információt itt találsz.

A cikk az ajánló után folytatódik

Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?

Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. február 19. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ami még segítség

A bölcsődei férőhelyek korlátozott száma sok családban nehezíti a gyerekkel otthon lévő szülő újbóli munkába állását. A bölcsődei felvételnél előnyt jelent, ha valaki egyedülállóként neveli a gyermekét  tehát az állam ezzel igyekszik segíteni az egyszülős családokat.

A gyerek 12 éves koráig a szülőknek gyermekápolási táppénz (gyáp) jár, ha a kicsi hirtelen lebetegszik és otthon kell maradni vele. A gyápos napokra a dolgozó a bruttó fizetése 60%-át kapja, és minél idősebb a gyerek, úgy csökken a kivehető napok száma. Az egyedülálló szülők azonban dupla annyi gyáppal számolhatnak. Ez azt jelenti, hogy 36 éves kor közötti gyerek után nem 42, hanem évi 84 nap gyáp jár, 612 év közötti gyerek esetében pedig 14 nap helyett 28 nappal számolhatnak.

Kinek jár az emelt összegű családi pótlék? Itt a teljes lista

Nem csak értelmi vagy testi fogyatékos gyermek után igényelhető az emelt összegű családi pótlék.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük