Egy meglepő ok a gyomorégés hátterében
Ha babát vársz, a gyomorégés hátterében nem biztos, hogy emésztőrendszeri problémák állnak. Tudd meg, mi okozza!
A gyakori gyomorégés és ezzel együtt a torokban tapasztalható kellemetlen, égő, szúró érzés kapcsán a legtöbb ember arra gyanakszik, hogy a háttérben valami súlyosabb emésztési probléma vagy betegség áll.
Nem biztos azonban, hogy hasonló baljós dolgokra kell gyanakodnod, ha rendszerint rossz a gyomrod, feltéve, ha babát vársz. Ez a probléma ugyanis a terhességi tünetek egyike is lehet, ami részben a hormonoknak köszönhető, illetve a pocakodban cseperedő babának.
Mi okozza?
Bár az emésztési zavarokat a terhesség alatt is kiválthatja ugyanaz, ami máskor, vagyis a mértéktelen étkezés, netán valamilyen komolyabb gyomorprobléma, áldott állapotban ezt a kellemetlenséget többnyire más okozza. Bár a legtöbb kismama nem számol ezzel a nehezen elviselhető tünettel, mindez természetes velejárója a babavárásnak: hasonló helyzetben a probléma hátterében nem más áll, mint a terhességi hormonok.
A várandósság kezdetén a szervezet rengeteg progeszteront és relaxint termel, melyek az anyaságra felkészítve elernyesztik a szervezetben a simaizomszövetet, így a gyomor-bél traktus izomszövetét is. Megfelelően működő záróizom híján pedig az étel és a savanyú emésztőnedvek időnként visszajutnak a gyomorból a nyelőcsőbe. A gyomorsav ennek következtében izgatja a nyelőcső érzékeny nyálkahártyáját, ami a mellkasban és a szív környékén is égő érzést kelthet.
A negyedik hónaptól kezdve a kellemetlen érzés tovább fokozódik, ekkor ugyanis már az egyre gyarapodó méh is nyomást gyakorol a gyomorra, és tartalmával együtt mind följebb tolja, a nyelőcső felé.
Neked kellemetlen, a babának hasznos
Bár sok kismama a furcsa tünetek hatására legelőször megijed, hogy netán a babával nincs rendben valami, nincs okod aggódni. Míg téged egy percre sem hagy nyugodni a rossz emésztés, magzatod valószínűleg áldott tudatlanságban él, hiszen őt mindez a legkevésbé sem érinti - mindaddig, amíg a gyomorégés nem befolyásolja a megfelelő táplálkozást.
A gyomor lazább izmai valójában előnyösek a baba szempontjából, emiatt ugyanis az étel lassabban halad át az emésztőrendszeren. Bár ez számodra puffadást, görcsöt vagy gyomorégést okozhat, ennek köszönhetően egyben több tápanyag is szívódik fel, így a méhlepényen át a picihez rengeteg vitamin jut.
Mit tehetsz?
Szinte lehetetlen emésztési zavarok nélkül megúszni a kilenc hónapot: ez a kellemetlenség együtt jár a terhességgel. Szerencsére azonban létezik néhány rendkívül hatékony módszer a gyomorégés elkerülésére, illetve csökkentésére.
Válogasd az ételeket!
Étrendedből rekeszd ki azokat az ételeket, melyek emésztési panaszaidat okozzák. A legtöbb kellemetlenséget a csípős, fűszeres ételek, a zsírban sült vagy zsíros fogások, a tartósított húskészítmények okozhatják. Emellett azonban érdemes lemondanod a csokoládéról, a kávéról, a szénsavas italokról, és fontos, hogy kerüld a fodormenta és a borsmenta fogyasztását is.
Rágcsálj étkezések után legalább fél óra hosszat cukormentes rágógumit. Csökkenti a fölösleges gyomorsavat.
Lazíts!
A stressz és a feszültség fokozhatja gyomorpanaszaidat. Ha ezt szeretnéd elkerülni, pihenj és lazíts minél többet! Próbálj ki alternatív vagy kiegészítő gyógyászati módszereket, például a relaxációt vagy az akupunktúrát. Ez utóbbit azonban csak olyan szakember végezze rajtad, akinek van gyakorlata kismamák kezelésében.
Vigyázz a derekadra!
Akármilyen furcsán hangzik is, szintén segíthet a kellemetlen égő érzés elkerülésében, ha kíméled a derekadat. Ha föl szeretnél venni valamit a földről, ne derékból hajolj, hanem guggolj le: ez a módszer a terhesség után is óvja ezt a testrészedet. Alvás közben pedig 10-20 centiméterre támaszd föl a fejed, mivel így a gyomorsav nem tud visszacsorogni a nyelőcsövedbe. Az is segít, ha a bal oldaladon szunyókálsz.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha mindez nem használ, fordulj orvoshoz, és kérd meg, hogy ajánljon savlekötőt vagy a terhesség esetén is szedhető, recept nélkül kapható, egyéb gyomorégés elleni szert. Ha nehezen tűröd a kalciumtartalmú ételeket, kérj kalciumos savlekötőt, így nem fogsz hiányt szenvedni a vitaminban. Szódabikarbónát azonban semmiképp ne szedj, ez ugyanis a terhesség alatt ártalmas lehet.
Cikkünk Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg és Sandee Hathaway Az a 9 hónap - Útmutató leendő anyáknak és apáknak című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- terhesség
- aranyér
A legkínosabb terhességi tünet
- terhesség
- kezelés
Állandóan hányingered van?
- terhesség
- kismama