Dolgozni akarsz kisgyerek mellett? - Ez az extrém sport, nem a siklóernyőzés

Az ombudsman szerint sem rózsás a helyzet. Tudd meg az esélyeket.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Szabó Máté, az alapvető jogok biztosa szerint a kisgyermekes szülők munkavállalását nehezíti a munkahelyek hiánya, a nem szokványos foglalkoztatási formák mellőzése, és az, hogy a nők, a kisgyermekes szülők a munkavégzés idejére nem tudják megoldani a gyermekek felügyeletét, mert "nincs elég bölcsőde, óvoda, illetve ami van, az túlzsúfolt".

Ebben is elmaradunk az EU-s átlagtól

Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala közleményében kiemeli, hogy A munka méltósága címmel indított projekt célja a munkához való joggal kapcsolatos visszásságok feltérképezése, elsősorban azoké, amelyek kedvezőtlenül érintik a védett csoportokba tartozók munkavállalási esélyeit. A témáról Szabó Máté a projektnyitó rendezvényen is beszél - jegyezték meg.

Az ombudsman áttekintette a kismamák részmunkaidős foglalkoztatásának lehetőségeit a közszférában, a munkaügyi központok képzési lehetőségeit, amelyeket kifejezetten nekik kínálnak, a munkaerő-közvetítés gyakorlatát, az elhelyezkedési esélyeket, a versenyszférában e témában jelentkező problémákat.

Mint hangsúlyozták, a vizsgálatok eredményeként a biztos azt állapította meg, hogy a kisgyermekes anyák foglalkoztatása jelentősen elmarad az európai uniós átlagtól. A három év alatti gyereket nevelők esetében Magyarországon ez az arány mindössze 14%, a legalacsonyabb az uniós tagállamok között.

Részmunkaidős és a távmunka

Továbbra sem jellemzők a hagyományostól eltérő foglalkoztatási formák. Kevéssé elterjedt a részmunkaidős és a távmunka, a rugalmas munkaidő alkalmazása.

A nők, illetve a kisgyermekes szülők munkavállalásának egyik legnagyobb akadálya, hogy a munkavégzés idejére nem tudják megoldani a gyermekek felügyeletét - közölték.

Mint emlékeztettek, az ombudsman egy korábbi jelentésében is megállapította, hogy a gyermekek napközbeni ellátását biztosító rendszer gyakran nem tölti be a funkcióját, nincs elég bölcsődei, óvodai férőhely, illetve ezek az intézmények túlzsúfoltak, nyitva tartásuk nem igazodik a szülők munkavégzésének idejéhez. Az alapvető jogok biztosa felkérte a nemzetgazdasági minisztert, hogy amikor kidolgozza a nők munkaerő-piaci helyzetének javítására szánt javaslatait, vegye figyelembe ezeket a megállapításokat.

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Törvénymódosításra lenne szükség

A nemzeti erőforrás minisztert törvénymódosításra kérte Szabó Máté, mert szerinte ellentétes a foglalkoztatáshoz és a munkához való joggal, valamint a jogbiztonság követelményével, hogy a terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben részesülő anyák a törvény értelmében nem vehetnek részt a Társadalmi Megújulás Operatív Program 1.1.2. képzéseiben, és ez akadályozza a visszatérésüket a munkaerőpiacra.

A biztos álláspontja szerint éppen az lenne a cél, azaz hogy a gyes, gyed lejártakor a szülő már megfelelő képzettséggel rendelkezzen az azonnali munkába álláshoz. A jelenlegi szabályozás szerint azonban a kisgyerekes szülő csak a gyermekneveléssel töltött idő után vehet részt a munkaerő-piaci visszatérést segítő oktatáson, képzésen, így több év is eltelhet, mire visszatérhet a munkába.

Ezt is szeretjük