Bekeményedett has a terhesség alatt: normális, vagy van ok ijedtségre?
Stressz a terhesség alatt? Mit lehet tenni, ha bekeményedik a pocak?
Nagyjából két évvel ezelőtt, barátnőm terhessége idején hallottam először, hogy a várandós nők hasa időnként bekeményedik. Nyilván úgy tettem, mintha nem egy vadonatúj információt osztott volna meg velem éppen.
Mesélte, hogy megesik, emiatt a mosogatást is csak két részletben tudja elvégezni. Hasznos beszámolója ellenére persze még mindig nem tudtam elképzelni, mi ez az egész, de kiderült: nem maradok le semmiről. A 26. héten járok, és van alkalmam kipróbálni.
Bekeményedett has: milyen érzés?
Mivel a várandósság idején alapvetően masszívabb tapintású a pocak, elsőre nehéz elképzelni, milyen az, amikor még be is keményedik. Én nagyjából így tudnám leírni: olyan érzés, mintha lenyeltem volna egy futball-labdát, ami belülről feszíti az egész hasam. Nem fáj, csak feszül.
Miért alakul ki?
Mint megtudtam, a méh izomzata a terhesség alatt, illetve nem terhes állapotban is naponta többször megfeszül.
Ez egy teljesen normális élettani folyamat - melyet sokszor állítólag nem is lehet észrevenni. A várandósság előrehaladtával azonban mind sűrűbben és egyértelműbben fordul elő. Ilyenkor ugyanis egyrészt a méh növekedésével feszülnek a méhszalagok, másrészt a magzatmozgásokra is felelhet így a szervezet.
Harmadrészt persze kiválthatja a hosszas íróasztal előtt üldögélés, fizikai munka, no meg persze a stressz is. Ez utóbbin már nem is lepődtem meg igazán.
Van ok az ijedtségre?
Igazán komoly problémát akkor jelent a has bekeményedése, ha gyakran - naponta több mint tízszer - fordul elő, illetve együtt jár a méhszáj idő előtti kinyílásával.
Mit lehet tenni ellene?
Állítólag az első és legfontosabb dolog, hogy ne stresszeljek, és többet pihenjek. Jó vicc, hogy lassítani kell az életmódon, de azért munka mellett ennek a kivitelezése nem olyan könnyű.
A vízszintes testhelyzet, a - nem túl hosszú és forró - kádfürdő vagy egy fél pohár bor mind-mind segíthet lazítani a méhizomzatot. Csak csendben jegyzem meg: amikor a nőgyógyászom megemlítette, hogy időnként ez utóbbit is be lehet vetni, kifejezettem örültem. A férjem persze fél decinél több vörösbort sohasem porcióz ki nekem. Hiába, no, szigorú ember!
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A magnézium, mellyel a terhesség során fellépő izomgörcsök hatékonyan orvosolhatóak, ugyancsak jó szolgálatot tehet. Ó, és még egy hasznos tipp a jógaóráról: hasi légzés! A magam részéről lassan el is felejtem, milyen a mellkasi.
OLVASD EL EZT IS!
- terhesség
- ultrahang
Ultrahangvizsgálat: tényleg zavarja a babát?
- terhesség
- öregedés