5 bevált ellenszer, ha makacsul sír a pici

Vesd be tippjeinket, és találd meg a legtökéletesebb módszert, ami a te babádnál is beválik a hosszú sírás ellen!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A sírás a baba egyetlen eszköze arra, hogy befolyást gyakoroljon a hatalmas és rémisztő új világra. Nincs ellene biztos gyógymód, nincs rá tabletta, gyógynövény vagy kezelés, sőt, ezek közül némelyik akár súlyosbíthatja is.

Hogy még bonyolultabb legyen a dolog, ami az egyik gyereket megnyugtathatja, az a másiknál fokozza a sírást. Azért vannak módszerek, amelyek legalábbis időnként beválnak.

Amikor kipróbálsz egy praktikát, mindenképpen hagyj kellő időt, mielőtt áttérsz egy következőre, különben csak szélmalomharcot vívsz, a pici pedig megállíthatatlanul zokog továbbra is. Íme néhány trükk, amit előhúzhatsz tarsolyodból, amikor legközelebb sírni kezd!

Testi közelség

Azokban a társadalmakban, ahol a nők a saját testükön hordják a gyermeküket, ismeretlen a hosszú sírás vagy nyűgösködés. Ez a hagyomány a modern életbe is könnyen átültethető, ha tehát a pici rázendít, érdemes megpróbálkoznod vele. A modern kutatások szerint ugyanis azok a gyermekek, akiket karon vagy gyermekhordozóban naponta legalább három órán keresztül cipelnek, kevesebbet sírnak, mint akiknek magányosan, kiságyukban heverészve kell megbirkózniuk az unalommal vagy a kellemetlen magánnyal.

Ha magadhoz veszed csemetédet, az nem csak neki adja meg a fizikai közelség megnyugtató élményét, de neked is segíthet, hogy jobban ráhangolódj a pici szükségleteire. Így egy idő után már a sírás is értelmes üzenetté válhat számodra.

Pólyázás

Méhen kívül az élet első néhány napja zavarba ejtő, sőt nyugtalanító. Az anyaméh gubójába meghitten beburkolózva töltött kilenc hónap után az újszülöttnek alkalmazkodnia kell új környezetéhez, nem csoda hát, hogy ebben az időszakban egyes babák rengeteget sírnak. Ez az átmenet kényelmesebb lehet, ha korábbi otthonának biztonságát és melegségét élvezheti egy meleg, szoros pólya ölelésében.

Az éjszakai sírásra is megoldás lehet, hiszen így kevésbé zavarja saját rángatózó mozgása alvás közben, mert a bebugyolálás kényelmesen tartja háton fekve. A szűk hely melege a kibírhatatlan hasfájási rohamok alatt is enyhet adhat a picinek, azonban nem minden baba szereti, ha szorosan be van burkolva. Hosszabb sírás alkalmával azonban mindenképpen érdemes kipróbálnod ezt a praktikát, és ha megnyugszik tőle, bátran alkalmazd egészen addig, amíg rendszeresen le nem rúgja magáról.

Ringasd el

A sírás ellen sokszor a ringatás bizonyul a leghatékonyabb fegyvernek, ez ugyanis nem csak a testi közelséggel és a meleggel enyhíti a baba bánatát, de figyelmét is eltereli a rengeteg energiát igénylő zokogásról. Ringasd ütemesen a karodban, kenguruban, babakocsiban, bölcsőben vagy rezgő gyermekülésben. Egyes babák jobban reagálnak a gyors ringatásra, mint a lassúra, de semmiképpen ne rángasd túl erősen, hiszen ez akár balesetveszélyes is lehet.

Akad gyerek, akinél az oldalirányú mozdulatok válnak be inkább, míg mások az előre-hátra himbálódzástól nyugszanak meg gyorsabban.
A dajkálás hatását fokozhatod énekléssel vagy nyugtató zenével is: tapasztald ki, hogy elcsitul-e a lágy altatódalra, vidám ritmusokra vagy akár popzenére. Ha olyan dallamot találsz, ami különösen tetszik neki, ne keress újakat: a gyerkőcök imádják az ismétléseket, és sokukat annál jobban érdekli egy kedves dolog, minél többször van része benne.

Pocakmasszázs

Ha gyermeked szereti, amikor simogatod, próbáld megnyugtatni masszírozással. Neked és a picinek is kellemes lehet, ha a masszírozást úgy végzed, hogy hanyatt fekszel, és a csöppséget arccal magad felé fordítva a melledre teszed. Ha leggyakrabban hasfájás miatt sír hosszasan a baba, akkor a pocakját masszírozd.

Néhány csecsemő jobban szereti, ha a válladra teszed, közben megnyomod a hasát, a hátát pedig veregeted vagy dörzsölöd. Nyugtatás közben egyúttal próbáld megszabadítani a szelektől is: gyengéden nyomd fel a térdét a hasa felé, tartsd ott tíz másodpercig, majd engedd el egyenesítsd ki a lábát. Ismételd a mozdulatsort addig, amíg a pici abba nem hagyja a sírást.

Szoptatás

Gyakran csak a szopizás öröméért kell a babának a cici, és nem a táplálékért. Némelyik apróság örül, ha segítesz a szájába venni saját ujját, mert így is részesülhet a megnyugtató élményben. Ami a tökéletes ujjat illeti, ezen a téren eltérő a babák véleménye: van, akinek a kisujj, míg másoknak a hüvelykujj a kedvence.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Akadnak azonban nem ujjpárti babák is, akik inkább a cumira esküsznek: próbáld végig a lehetséges cicipótlékok teljes listáját, egészen addig, amíg meg nem találod csemetéd kedvencét!

Cikkünk Az első 12 hónap - Újdonsült szülőknek a terhesség utáni időszakról című könyv alapján készült.

Ezt is szeretjük