8 mondat, amit szülőként mindennap el kellene mondanod magadnak

A szorongások leküzdésével nemcsak magadat szabadítod fel, hanem a családot is.

Anyai szorongások
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az anyává válás gyönyörű és boldog folyamatával párhuzamosan nagyon sok nő él át komoly szorongást. Jó esetben ez megszűnik, ha van sikerélmény a gyereknevelésben, illetve pozitív visszacsatolás a családi életben vagy párkapcsolatban.

Az anyaságtól való félelem elsősorban nem abból áll, hogy az anya fél a felelősségtől. Félelme abban gyökeredzik, hogy nem bízik önmagában, abban, hogy meg tud felelni az elvárásoknak.

A megfelelési kényszer roncsoló hatása

Sokan vannak, akik élethosszig ostorozzák magukat legbelül, engedve a megfelelési kényszernek. Szülőként hatványozódnak az elvárások, illetve ezzel együtt a rettegés is, hogy mindent jól csináljunk. A félelem feszültséget szül, a feszültség frusztrációt, ez pedig beletorkollik a lelki és testi diszkomfort érzetébe - vagyis az örömtelen pillanatokba. A folyamat nemcsak az anyát építi le, hanem a család minden tagjára negatívan hat.

Szabadulj meg és fel!

A nő - legyen ő anya vagy szingli, feleség vagy elvált, menyasszony vagy szerető - maximalista. Meg akarja állni a helyét minden státuszában, el akarja látni minden feladatát, meg akar felelni a vélt vagy valós elvárásoknak. Ez a maximalizmus sokszor inkább árt, mint használ. Egy anyának ráadásul nemcsak az anyasággal kapcsolatos bizonytalanságérzéstől kellene megszabadulnia, hanem attól is, hogy önmagát pellengérre állítsa a "Rossz anya vagyok!" skarlát betűjével. Konstans komplexus az is, hogy a testével kapcsolatos változások miatt ugyanolyan vonzó-e partnere számára, mint régen.

Milyen a szülés utáni pocak? Talán ráncos, talán lógó, talán heges a császármetszés miatt - de mindenképpen szimbóluma a világ legnagyobb kiteljesedésének és misztériumának: az anyaságnak. 

Megrendítően szép fotósorozat a szülés utáni pocakról, amit minden anyának látnia kell

Nézegess képeket!

Elolvasom

Minden segítség jól jön

A változás ott kezdődik, ahol megfogalmazódik a probléma. A fatalisták szerint a negatív gondolatok negatív eseményekben manifesztálódnak. A félelem nélküli, határokkal tisztában lévő és kiegyensúlyozott élet sokkal produktívabb és boldogabb, mint az állandó elvárásoktól görcsölő hozzáállás. Ha nem is hiszel magadban és az értékeidben, nézz a gyermekedre, és rádöbbensz: minden árat, plusz kilót, ráncot vagy heget megér az, hogy őt a világra hoztad. Ahhoz pedig, hogy a pozitív gondolatokat magként elhintsd az életedben, erősítsd meg magadat a következő gondolatokkal, melyeket akár mantraként is elmormolhatsz mindennap.

1. Nem ostorozom magam mindennap mindenért.

Az ok és indok nélküli lelkiismeret-furdalás megnyomorítja a lelket.

2. Megpróbálom könnyebben venni a dolgokat - mindenkinek nehéz, és mindenki találkozik a problémáimmal, melyek nem kizárólag az én hiányosságaim.

Lehet, hogy úgy tűnik, hogy a szomszéd kertje mindig zöldebb, de, ha megkérdeznéd a szomszédban lakó anyukát, biztosan hasonló gondokról és borús gondolatokról számolna be.

3. Nem próbálok tökéletes lenni, ember vagyok, hibázhatok.

A hibákból lehet tanulni és profitálni, majd legközelebb elkerülni azokat. Minden hiba okosabbá és tapasztaltabbá tesz.

4. Nem próbálok tökéletes gyereket nevelni, a boldog gyerekkorra fókuszálok.

Gyermekpszichológusok és mentálhigiéniás szakemberek egyöntetű véleménye az, hogy semmi nem írja felül az igazi, örömteli gyerekkort. Ehhez pedig nem tartozik hozzá a teljesítmény, sem az anya, sem a gyermek részéről.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

5. Uralkodom magamon, hiszen a gyerek csak gyerek, és egyszer minden gyerekcsíny vidám emlék lesz.

A gyermeked, akit a legjobban szeretsz a világon, nem tud olyan bűnt elkövetni, ami ne lenne bocsánatos vagy korrigálható.

6. Próbálok időt szakítani magamra is a magam és a család érdekében.

Ép testben ép lélek, a szép és kiegyensúlyozott anyukában pedig ott lapul a boldog család ígérete.

7. Nem hagyom, hogy kedvemet szegjék a kivételes genetikával rendelkező Instagram-anyukák fotói, akiken két nappal szülés után semmi sem látszik.

Az ő életük nem a te életed. A genetikán nem lehet változtatni, azok a képek pedig a legtöbbször nem a valóságot tükrözik, hanem a photoshopolt, vágyott verziót.

8. Mosolyogni fogok, ha a tükörbe nézek. Életet adtam, és minden centiméteremre büszke vagyok.

A mosolynak óriási hatalma van. Ha elkezded, más folytatja és továbbadja. Ha magadra mosolyogsz, megteszed az első lépést az önmagaddal való békéhez. 

Ezt is szeretjük