„Anyám nem gyötrődött a napközi miatt” 4 újgenerációs anyapara, ami megmérgezi a mindennapokat

Az anyai szorongás rányomja a bélyegét a gyerekkel töltött időre.

Anyai szorongás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Valószínűleg minden generációnak megvannak a maga gyerekneveléssel kapcsolatos kérdései. A mai nagyszülők a rendszerváltás idején voltak szülőkorban, így életükbe kétségkívül sok változást hozott a pártállam felbomlása és a piacgazdaság betörése hazánkba. Az elmúlt harminc évben pedig annyira felgyorsult a világ, annyi információnak juthatunk birtokába percek alatt, hogy sok mai szülő érzi úgy, a korábbi gyerekneveléssel kapcsolatos elvek közül már nem feltétlenül érvényes mindegyik. Édesanyákat kérdeztünk arról, hogy melyek azok a gyerekekkel kapcsolatos témák, melyek gyakran szorongással töltik el őket.

Vica: vajon jól csinálom?

- Én tényleg örülök, hogy a mai szülőkorú generációnak sok szempontból már jóval több választási lehetősége van. Dönthetünk, úgy, hogy nem babakocsit, hanem hordozót használunk (vagy mindkettőt), választhatunk a pelenkák, cumisüvegek között. Ha nagyobb városban lakunk, számos kicsiknek és nagyobbaknak való fejlesztőfoglalkozás közül szemezgethetünk. Egyre többet tudunk a gyerekpszichológiáról, arról, hogy a nevelés, a szülői viselkedés milyen hatással van a gyerek lelki fejlődésére. Ugyanakkor gyakran érzem, hogy ezzel a sok információval és választási lehetőséggel nehéz jól gazdálkodni. Rendszeresen elfog a szorongás, aggódom amiatt, hogy vajon jól csinálom-e, jó anya vagyok-e. A ’80-as, ’90-es években nőttem fel, és annak a kornak is megvoltak a maga hátulütői, de a szüleimen nem láttam ezt a fajta belső vívódást.

Emese: egész héten napközi

- Egy óvodás és egy kisiskolás gyerekem van. Évekig részmunkaidőben dolgoztam mellettük, és legalább heti egy-két nap el tudtam hozni őket ebéd után, hogy több időt tölthessünk együtt. Szeretek velük lenni, de idén sajnos vissza kellett mennem nyolc órában dolgozni, így a hét öt napján egész nap oviban, iskolában vannak. Tudom, hogy én is így nőttem fel - sőt korábban vittek be az óvodába, és később jöttek értem. Azt hiszen, anyám nem gyötrődött a napközi miatt, hiszen részmunkaidőre, home office-ra nem volt mód, a nagyszüleim egy távolabbi városban éltek, így nem is volt más opció. Számomra mégis rossz érzéssel indult az idei szeptember: tudtam, hogy mostantól vége a közös péntek délutánoknak, a korábban megkezdett összekacsintós hétvégéknek.

Ágnes: digitális kérdéskör

- Én és a férjem is szilárdan hiszünk benne, hogy jót teszünk azzal, hogy az ötéves gyerekünket egy ideig még távol tartjuk a képernyőtől. Kertes házban lakunk, sokat vagyunk a szabadban, veteményezünk, a kislányom sok mindennel elmolyol odakint, kutyát sétáltatunk. Ugyanakkor ezzel a szemléletünkkel eléggé egyedül vagyunk: az oviban ő az egyetlen nagycsoportos, aki még nem nézett mesefilmet. Ennek okán mostanában egyre többször felmerül bennem a kérdés, vajon lesz-e hátránya a kortársai között abból, hogy hatéves koráig nem néz mesét. Biztosan egy csomó olyan téma lesz még, amihez ő nem tud hozzászólni emiatt. És vajon meddig érdemes kitartani? Egy generációval korábban még jóval kisebb figyelmet fordítottak a szülők a képernyő káros hatásaira, hiszen a tévében kevés mese ment, számítógép pedig még egyáltalán nem volt a háztartásokban.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Zsófi: dicsérni sem szabad? 

- Egyre többet tudunk a gyerekpszichológiáról, amit jónak tartok. Napjainkra már nyilvánvalóvá vált, hogy a fizikai és a verbális erőszak egyaránt komoly károkat okoz a gyerek lelki fejlődésében. Néha azonban úgy érzem, mintha kicsit átesnénk a ló másik oldalára. Sok helyen olvasom, hogy a túl sok vagy átgondolatlan dicséret ugyancsak káros lehet. Egyfelől jó, hogy egyre többet tudunk a gyermeki lélekről, másfelől azonban sokszor érzem, hogyha mindenre igyekszem odafigyelni, akkor egyfolytában monitorozom a saját és a gyerekem viselkedését. Ezzel pedig egyszerűen tönkreteszem a mindennapjainkat, a közösen eltöltött időt.

Olvass tovább: anyaság előtti elveink a szülés előtt és után

Az alábbiakban kétgyerekes anyukák mesélnek róla, hogy melyek a szülői létnek azon területei, amikről a gyerek születése előtt meglehetősen más nézeteket vallottak, mint ma.

„Ha anya leszek, én soha…" - az elképzelés és a valóság 5 gyakorló szülőtől

Tökéletes szülők voltunk, amíg meg nem született a gyerek.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük