Ilyen volt a 80-as években általános iskolába járni: ha akkor voltál diák, ismerősek lesznek a képek

Egy kis iskolai nosztalgia a Kádár-korszak utolsó évtizedéből.

Általános iskola 80-as évek

A rendszerváltást megelőző évtizedet politikai értelemben a lassú lazulás jellemezte, ám az iskolákban még élt az úttörőmozgalom, és kötelező volt a köpeny. 

A '70-es évek szülöttei számára a Csepel bicikli, úttörőnyakkendő és az old school melegítő mind-mind ismerős fogalmak. 

Ilyen volt a '80-as években általános iskolába járni

A '80-as évek általános iskolásainak még kötelező volt oroszt tanulni, a tanári szobák falát pedig nemritkán valamely kommunista vezér portréja díszítette. Az alábbi - Fortepan gyűjteményéből származó - galéria képei a "gulyáskommunizmus" utolsó évtizedének hangulatát igyekeznek visszaadni.

1980-ban még Csepel biciklik egész hada sorakozott az általános iskolák bejáratánál. A képen a Bogdánfy Ödön Általános Iskola - ma Kürt Alapítványi Gimnázium.
Fotó: Fortepan / Gesler Péter
Az iskolai ünnepélyek, ballagások elmaradhatatlan kelléke volt az úttörőnyakkendő. A kép az Építők úti Általános Iskola - ma Cserepka János Általános Iskola, Középiskola és Sportiskola - udvarán készült 1980-ban.
Fotó: Fortepan/Maróti Zoltán
A diákok - ma már old schoolnak hívott - egyenmelegítője csak színükben különbözött. A kép a veszprémi Báthory István - ma Sportiskolai - Általános Iskolánál készült.
Fotó: Fortepan / Szalay Béla
Az iskolai tablóképeken 1982-ben még szigorúan a vörös csillagos címer volt látható. A fotón a Zugligeti út 113. Általános Iskola.
Fotó: Fortepan / Gesler Péter
A szocializmus idején épült ízléses, szögletes általános iskolák épületéhez remekül passzolt a lebetonozott belső udvar. A képen a zalaegerszegi Pais Dezső Általános Iskola - ma: Miasszonyunk Időskorúak Otthona - 1983-ban.
Fotó: Fortepan / Gábor Viktor
A tanári szobák faláról még a ’80-as években is gyakran Lenin köszönt a pedagógusokra. A fotó 1983-ban készült a József Attila Általános Iskolában - ma Orosházi Református Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola.
Fotó: Fortepan / Jankó Attila
1985-ben Kádár János is látogatást tett a 2 sz. Általános Iskola - ma Hegedűs Géza Általános Iskola - május 1-i rendezvényén.
Fotó: Fortepan / Angyalföldi Helytörténeti Gyűjtemény
A szocializmus idején a nemzeti ünnepek is mások voltak. 1950-től 1989-ig a felszabadulás napjaként kellett ünnepelni április 4-ét.
Fotó: Fortepan / Jankó Attila
Ezt is szeretjük