A reflux tünetei és kezelése
A szülő múló kellemetlenségnek hiheti a tüneteket, a betegségnek hosszabb távon súlyos következményei lehetnek.
A reflux kialakulása a gyomor záróizmának nem megfelelő működésére vezethető vissza - valójában arról van szó, hogy a gyomorba jutott táplálék a gyomorsavval együtt visszakerül a nyelőcsőbe, és felmarja annak nyálkahártyáját. Sokan felnőttkori problémának gondolják, ám a reflux már gyerek-, sőt, akár kisbabakorban is jelentkezhet.
A felfedezetlen - és emiatt kezeletlen - refluxnak számos következménye lehet, kezdve a viszonylag enyhe, ám annál kellemetlenebb orrfolyással, a sípoló légzésen, köhögésen, mellkasi fájdalmon keresztül a krónikus arcüreggyulladásig. Hosszabb távon - mivel a nyelőcső nyálkahártyája felmaródik - vérzés, majd akár gyomorszájszűkület is kialakulhat. A szájba visszakerülő savas gyomorsavtartalom pedig a fogakat is tönkreteheti.
Ne maradjon rejtve
Az időben felismert reflux viszont kiválóan gyógyítható. A diagnózis felállításához több módszer is a szakemberek rendelkezésére áll.
Bárium kontrasztanyag nyelésével azonosíthatók a nyelőcsőben, gyomorban, illetve a vékonybél felső részében kialakult akadályok. A pH-szonda a gyomorsav szintjét méri.
A felső panendoszkópia során az orvos endoszkóp - egy vékony, rugalmas cső és egy kamera - segítségével vizsgálja meg a nyelőcsövet, a gyomrot és a vékonybél felső részét.
A gyomorürüléses tesztnél pedig a kis betegnek radioaktív vegyi anyaggal kevert tejet vagy más ételt kell elfogyasztania, melynek útját a gyomor-béltraktusban egy speciális kamera révén követik végig.
Kisbabáknál
Teljesen normális, sőt, egyenes kívánatos jelenség a kisbabakori bukás - ám bukások gyakorisága nagyjából a gyermek féléves korára fokozatosan csökkennie kell, hiszen ekkora a gyomor záróizma már kellőképpen megerősödik, illetve az apróság már fel tud ülni, azaz kevesebb időt tölt a bukáshoz hozzájáruló fekvő pozícióban. Ha mégsem történik változás, illetve a néhány hetes vagy hónapos baba nemcsak az étkezést követő percekben, hanem akár egy órával később is bukik, felmerül a reflux gyanúja.
Ezt pedig csak megerősíti, ha a kicsi etetéskor hátraszegi a fejét, illetve fájdalmasan sír. A reflux jele lehet a súlyfejlődés elmaradása is, ám emögött számos más ok is állhat.
Kezelés
A kisbabakori reflux jellemzően nem igényel gyógyszeres kezelést. Ha szoptatsz, az étrended megváltoztatásával sajnos nem tudod enyhíteni a kicsi tüneteit - az orvosok jellemzően antireflux tápszert ajánlanak erre az esetre. Mindazonáltal néhány praktikával magad is felgyorsíthatod a gyógyulás folyamatát. Inkább naponta többször, kisebb adagokban adj enni a babának, és az étkezést követően legalább fél óráig ne fektesd le. Az is segít, ha kissé megemeled az ágy fejrészét - ha a felsőtest valamivel feljebb van, kisebb a bukás esélye. Ha a reflux a fentiek ellenére sem szűnik meg, elképzelhető, hogy mégiscsak szükség lesz gyógyszeres terápiára.
Tényleg a mesterséges intelligencia irányít mindent 20 év múlva?
Ha kíváncsi vagy, hogyan formálja át a mesterséges intelligencia az életünket mindezt könnyed, szórakoztató és közérthető módon megközelítve, akkor gyere el előadásunkra, ahol Szily Nóra vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz. Az előadás során kiderül, milyen szerepe van a mesterséges intelligenciának a mindennapjainkban, és hogyan alakíthatja a jövőnket. Gyere el, és tudd meg, mit hoz a jövő!
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. október 24. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Gyerekkorban
Vedd komolyan, ha gyermeked gyomorégésről, gyomorszáj környéki fájdalomról panaszkodik, különösen étkezés után.
A torokban jelentkező maró érzés szintén refluxra utalhat. A betegség kevésbé markáns, ám annál gyakoribb tünetei közé tartozik még a savanyú szájíz és a kellemetlen lehelet. Gyanúra akad okot továbbá a lassú növekedés, a légzési problémák, valamint a visszatérő tüdőgyulladás.
Kezelés
Az orvos gyógyszeres terápiát rendelhet el - a savtartalmat megkötő, a gyomorsavtermelést csökkentő, illetve a táplálék továbbhaladását elősegítő tabletták egyaránt szóba jöhetnek. Gyermekeknél a műtéti eljárásra csak ritkán van szükség, ha még, elsősorban az úgynevezett Nissen-fundoplikációt alkalmazzák. Ennek során a gyomor felső részét a nyelőcső záróizma köré csavarják, ily módon támogatva annak működését - végső soron a sav visszaáramlását akadályozzák meg a beavatkozással.
Bizonyos kisbabáknál alkalmazott módszerek ilyenkor is jól jöhetnek: például az ágy fejrészének felemelése, a többszöri, kisebb adagokban történő étkezés, illetve az evés utáni függőleges helyzet.
Életmódbeli változások is szükségesek lehetnek: iktasd ki csemetéd étrendjéből a fűszeres ételeket, a citrusféléket és főként a szénsavas üdítőitalokat, ha pedig a gyerkőc túlsúlyos, egyéb okokból sem árt, ha lefogy. Szigorú diéta helyett adj neki az eddiginél több zöldséget-gyümölcsöt, és próbáld meg rávenni valamilyen mozgásra, de már az is sokat számít, ha a megszokottnál többször mentek játszótérre.
OLVASD EL EZT IS!
- tojás
- kisgyerek