4 tuti tipp, amivel bármit elérhetsz a gyereknél
Tudd meg, miként bírhatod jobb belátásra a kis renitenst oly módon, hogy az engedelmeskedés számára is fontos legyen.
Makacsság, csökönyösség, dac, engedetlenség - ez minden szülő rémálma, ami előbb-utóbb borítékolhatóan valóra válik. Ilyesfajta megnyilvánulásokkal még akkor is szembe kell nézned időről időre, ha gyermeked amúgy egy földre szállt angyal. Szerencsére van mód arra, hogy jobb belátásra bírd, mégpedig az olyan, barátságosnak éppen nem nevezhető módszerek alkalmazása nélkül, mint a szidás és a büntetés.
A kulcsszó a példaadás, mert a gyerek sokkal inkább a viselkedési mintáidat utánozza, mintsem ahhoz alkalmazkodik, amit mondasz neki. Természetesen a szóbeli kérésnek és utasításnak is lehet létjogosultsága, ám nem mindegy, hogyan fogalmazod meg - a kicsik ugyanis sokkal könnyebben értik meg, és jobban emlékeznek a pozitívra, mint a negatívra, vagyis arra, hogy mit kell tenniük ahelyett, hogy mit nem.
Ugyanígy jobban szeretnek cselekedni, mint beszüntetni egy cselekvést. Bár a különböző szülők más-más viselkedést várnak el porontyuktól, van néhány olyan alapelv, mely minden szabályt lefed, és alkalmazása révén szinte bármit elérhetsz lurkódnál.
Úgy viselkedj, ahogy tőle is elvárod!
A hatékony nevelés legfőbb szabálya az, hogy úgy viselkedj másokkal szemben, ahogy azt tőlük is elvárod. A gyerek sem lesz veled kedvesebb vagy udvariasabb, mint amilyen te vagy vele, és csak annyira fogja figyelembe venni az igényeidet, amennyire te is figyelembe veszed az övéit. Amit adsz, azt fogod visszakapni - a hangsúly tehát a következetességen van.
Jutalmazd a jóságot!
A jó viselkedést mindig jutalmazd, a rosszat soha. Ez ugyan magától értetődőnek tűnik, mégsem az. Ha elviszed a gyereket vásárolni, és elkezd sírni az édességért, előfordulhat, hogy a békesség kedvéért veszel neki valamit. Ha viszont nem nyafog a csokijáért, kapjon érte megfelelő jutalmat - akár egy nyalánkság, akár egy kellemes közös program formájában.
Ne feledd, hogy a felnőttek odafigyelése is jutalomnak minősül. Ne csak olyankor szólj a gyerekhez, amikor éppen rossz fát tesz a tűzre. A nevelés során ne kövesd a ne ébreszd fel az alvó oroszlánt elvét. Ha nem foglalkozol csemetéddel, amikor csendesen elfoglalja magát, és csak akkor figyelsz rá, ha muszáj, akkor azért jutalmazod, mert gondot okoz, és azért bünteted, mert örömet szerez neked.
Fogalmazz pontosan!
A viselkedj rendesen jól hangzik, de a kisgyerek számára túlságosan is tág fogalom. Felnőttként nyilván azt érted alatta, hogy csemetéd ne tegyen semmi olyat, ami neked nem tetszik - ám ez betarthatatlan parancs, hiszen a kicsi nem tudhatja, hogy mi minden tartozik ebbe a kategóriába.
Mindig magyarázd el a gyereknek azt is, hogy mit miért kérsz tőle. Ha úgy utasítod valamire, hogy nem mondod el a dolog miértjét, az mintegy támadásnak számít az értelme ellen, leszámítva persze a szükséghelyzeteket, amikor az indokokat csak később ismerteted vele. Az azért, mert azt mondtam típusú válaszokból semmit nem tanul, ugyanis indokok nélkül nem tudja beilleszteni az adott utasítást a magatartási szabályok rendszerébe, mely éppen most alakul ki a fejében.
Minél kevesebbszer tilts!
A ne csináld kezdetű kitételt tartogasd a szigorú szabályokra. Ha azt mondod a gyereknek, hogy valamit ne csináljon, annak csak akkor lesz foganatja, ha egy bizonyos dolgot egyszer és mindenkorra meg akarsz tiltani neki. Amennyiben viszont csak az adott körülmények között akarsz megtiltani valamit, fogalmazz másképp. Ha például azt mondod neki, hogy ne szólj közbe, ha beszélek hozzád, nem sokra mész vele.
Számtalanszor előfordul majd, hogy éppen az ellenkezőjét akarod - például amikor kifutni készül a tej a lábosból, és ezt a kicsi veszi észre, vagy, ha ki kell mennie vécére. Ezért jobb, ha árnyaltabban fejezed ki magad: várj egy percet, amíg befejezem, amit mondani akarok.
A ne és a soha kezdetű mondatok szabállyá válnak. Ha csak nagyon indokolt esetben folyamodsz hozzájuk, és a miértjüket is elmagyarázod, akkor valószínűleg könnyen elfogadja őket lurkód.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ne feledd azt se, hogy, bár a kisgyerek biztonsága szempontjából nagyon hasznosak a szabályok, általában túl merevek ahhoz, hogy hasznukat vegye a mindennapokban. Próbáld meg tehát úgy felállítani őket, hogy konkrét helyzetekre, ne pedig az egész életre szóló elvi kérdésekre vonatkozzanak. Így porontyod mindig pontosan fogja tudni, hogy mit vársz tőle, a következetességnek köszönhetően pedig igyekszik is mindennek eleget tenni.
Cikkünk Penelope Leach Picik és kicsik című könyve alapján készült, mely a Park Kiadó gondozásában jelent meg.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- gyereknevelés
Disznóól van a gyerek szobájában?
- kisgyerek
- gyereknevelés
Lekeverek egy pofont a gyereknek, hogy boldog legyen
- baba
- kisgyerek