4 rákkeltő anyag a gyerek környezetében

Amiről nem is gondolnád

Babaápolási termékekben és játékokban is fellelhetők olyan vegyületek, melyek rákot okozhatnak.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A daganatos megbetegedések kialakulásában genetikai és lelki tényezők is szerepet játszanak, ám számos szakember szerint a külvilágból érkező hatások nyomják a legtöbbet a latban. A fentiek tükrében nem is meglepő, hogy a környezet szennyezettségével párhuzamosan egyre nő a rákos betegek száma - és a szomorú tendencia sajnos a gyerekeket is érinti.

Védekezni persze lehet, sőt, kell is, ám nem könnyű kiigazodni a veszélyes anyagok között, annál is inkább, mert némelyikük a kifejezetten kicsik számára készült termékekben is jelen van. Tudd meg, melyek ezek, és iktasd ki őket.

Műanyag játékok

A ftalátok gyűjtőnéven ismert vegyületeket alapvetően a PVC-lágyítószereként alkalmazzák, így számos műanyagból készült termékben fellelhetők - a kábelek, autóalkatrészek és flakonok mellett sajnos sok játékban is.

Bár a ftalát jelenlétét hivatalosan még csak a mellrák kialakulásával hozták összefüggésbe, jobb félni, mint megijedni, hiszen nem zárható ki, hogy a fenti vegyületek nagyobb koncentrációban más típusú rákos megbetegedést is okozhatnak.

Az pedig bizonyított tény, hogy károsítják a májat és a vesét, illetve asztmára és allergiára hajlamosítanak. Természetesen leginkább a gyermekek veszélyeztetettek, hiszen immunrendszerük nem elég erős a külvilágból érkező támadások visszaveréséhez.

Nem véletlen, hogy mostanra az Európai Unióban három ftalát - a DEHP, a DBP és a BBP - játékokban való alkalmazását betiltották, további hármat -a DINP-t, a DIDP-t és a DNOP-t - pedig csak három éven felüli csemeték számára készült termékek készítése során használhatnak a gyártók.

Otthon is veszélyben a gyerek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Minazonáltal korántsem lehetsz biztos abban, hogy a porontyodnak kiszemelt csilivili játék csomagolásán feltüntetik, hogy tartalmaz-e ftalátot, és ha igen, milyen mennyiségben.

A gyártó ugyan megkeresésedre köteles erről felvilágosítást adni - feltéve persze, ha az adott terméket nem egy leinformálhatatlan világvégi manufaktúrában állították elő. Ha biztosra akarsz menni, kerüld a bizonytalan eredetű árukat, még akkor is, ha a megszólalásig hasonlítanak az eredetire, hiszen nem tudhatod, mi van bennük. Inkább fizess többet egy-egy ismert márkáért, különösen akkor, ha csemetéd még nincs hároméves, hiszen ez esetben - mivel egyebek közt az ízlelés révén ismerkedik a világgal - könnyen szájába veheti, szopogathatja, rágcsálhatja a játékszereket.

Diszperziós festékek

Manapság népszerűek a könnyen kezelhető és sokoldalúan felhasználható diszperziós festékek, ám érdemes alaposan átböngészni a címkéjüket vásárlás előtt, különös tekintettel a VOC - volatile organic compound - gyűjtőnév alatt feltüntetett összetevőkre. Ezek a szerves anyagok ugyanis festés után a levegőbe, majd belélegezve a szervezetbe kerülnek, és nagyobb mennyiségben a légzőszervi megbetegedések mellett a máj és az idegrendszer károsodását okozhatják, emellett asztma és allergia kialakulásához vezethetnek.

13 veszélyes és allergiát okozó tárgy a lakásban

Nézegess képeket!

Elolvasom

A VOC kategóriába sorolt anyagok közül különösen veszélyesek a tartósítószerek, melyek révén formaldehid keletkezik - ez a színtelen gáz pedig számos egészségkárosító hatása mellett az Egészségügyi Világszervezet - WHO - kutatása szerint egyértelműen rákkeltő. A festékek VOC-határértéke az EU-ban literenként 30 gramm - ha a csomagoláson ennél magasabb érték szerepel, inkább hagyd az adott terméket a polcon.

Babaápolási termékek

Az ember jóhiszeműen azt feltételezné, hogy a babaápolási szereket előállító cégek különös gonddal válogatják meg termékeik összetevőit. A helyzet ezzel szemben az, hogy számos lanolintartalmú termékben találhatók peszticid elnevezésű vegyületek, melyeket egyebek közt a növényvédő, rovarölő, gombaölő és gyomirtó készítményekben is használnak.

A szakirodalom több száz peszticidet tart számon, melyek hatása rendkívül eltérő, ám akadnak köztük olyanok is, amelyek a baba bőrébe szívódva károsítják az idegrendszert, némelyikük pedig egyenesen rákkeltő. Érdemes tehát olyan babaápolási termékeket választanod, amelyek kizárólag természetes összetevőket tartalmaznak.

Elektromágneses hullámok

Az utóbbi időkig a szakemberek sem voltak tökéletesen tisztában az elektromágneses hullámok káros hatásaival. Mostanra azonban bizonyítottá vált, hogy az enyhébb tünetek mellett idegrendszeri károsodást, rosszabb esetben pedig akár rákot is okozhatnak.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt megelőzendő jól teszed, ha a lakásban lévő elektromos készülékeket csak indokolt esetben használod, és a stand by üzemmódtól is eltekintesz. A nagyfeszültségű vezetékek hatása ellen persze nehéz védekezni - ha ilyenek húzódnak otthonod közelében, és nem áll módodban elköltözni, sok mozgással és helyes étrenddel erősítsd gyermeked immunrendszerét.

Ezt is szeretjük